Na Slovensku dnes môžeš pozorovať polárnu žiaru, za akou ľudia cestujú do Škandinávie

  • Fascinujúci svetelný úkaz, ktorý si zvyčajne spájame so severnou časťou zemegule, ťa môže očariť aj na Slovensku.
oblo
unsplash.com
  • Fascinujúci svetelný úkaz, ktorý si zvyčajne spájame so severnou časťou zemegule, ťa môže očariť aj na Slovensku.

Polárna žiara je nadpozemské farebné divadlo, na ktoré natrafia zväčša len šťastlivci. Na oblohe je pozorovateľná v podobe svietiacich lúčov, oblúkov či pásov, ktoré sa pohybujú vo výške 80 až 400 km. Niekedy dosahujú šírku aj niekoľkých tisícok kilometrov. Polárnu žiaru môžeš vidieť v rôznych odtieňoch zelenej, červenej a modrej farby, prípadne v ich spoločnej súhre.

Foto: Flickr.com

Keď žiari obloha všetkými farbami, človek má pocit, že je v Škandinávii či na Islande. Farba polárnej žiary závisí od výšky v atmosfére, červená polárna žiara je vo výške nad 200 km, pod ňou je zelená a najnižšie má modrastý nádych.

Foto: pinterest.com

Polárna žiara vzniká pri vstupe slnečného vetra do zemskej atmosféry. Jej výskyt a svetelnosť závisí od sily slnečného vetra, ktorý je zase závislý od aktivity slnka. Keďže Slnko má jedenásťročný cyklus aktivity, výskyt polárnych žiar kolíše tiež v tomto cykle.

Obzvlášť v čase maximálnej aktivity, to znamená, že pri zvlášť silnom slnečnom vetre, sa objavujú polárne žiary v nižších zemepisných šírkach, ako napr. stredná Európa. Ak si teda myslíš, že ten, kto chce vidieť jedinečný svetelný úkaz, musí cestovať na severný či južný pól, mýliš sa.


Podľa najnovších pozorovaní môžu Slováci vidieť polárnu žiaru už dnes v noci a najlepšie viditeľná by mala byť medzi 23:00 a 3:00. Tvoje plány pozrieť si toto divadlo však môže miestami prekaziť zvýšená oblačnosť.

 

„V oblasti slnečnej škvrny AR 2673 bol pred chvíľou pozorovaný silný lúč triedy X. Lúč pochádza zo silnej slnečnej erupcie a už počas noci ovplyvní aj Zem. Očakáva sa silná geomagnetická búrka, ktorá vyvolá v oblasti magnetických pólov Zeme intenzívnu polárnu žiaru. Tá bude dosahovať kp index 7, čo znamená, že bude pozorovateľná aj z miernych zemepisných šírok. Polárnu žiaru bude s veľkou pravdepodobnosťou možné pozorovať až z oblasti Balkánu, Talianska či severného Španielska,“ informoval o tom dnes portál imeteo.sk

Nie je to pritom prvýkrát, kedy môžeme pozorovať hru svetla aj u nás. V roku 2015 sa objavila výrazná polárna žiara v Snilovskom sedle v Malej Fatre. Ak sa chceš dozvedieť o takzvanej Aurore Borealis viac, vypočuj si podcast z rádia Tech FM, v ktorom sa dozvieš o polárnej žiare mnoho zaujímavých faktov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá