Na Slovensku je všetko naopak. Susedia znižujú dane pre gastro, my im ideme ešte naložiť, kritizuje europoslanec

  • Dane pre gastrosektor by sa mali znižovať, nie zvyšovať, hovorí europoslanec Ivan Štefanec
  • Okolité štáty dane znižujú, Slovensko by malo daň znížiť aspoň na 10 %
matovič, burger, reštauracie, gastro
TASR/Martin Baumann, Pexels/Boltneva
  • Dane pre gastrosektor by sa mali znižovať, nie zvyšovať, hovorí europoslanec Ivan Štefanec
  • Okolité štáty dane znižujú, Slovensko by malo daň znížiť aspoň na 10 %

Europoslanec za KDH Ivan Štefanec odporúča vláde SR znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro sektor počas trvania pandémie. Minimálne však do začiatku letnej turistickej sezóny tak, aby bolo na ňu Slovensko plne pripravené. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu.

Podľa europoslanca iné členské štáty EÚ pomáhajú tomuto odvetviu počas pandémie výrazne viac. „Slovensko má najvyššiu DPH v gastro sektore v celej strednej Európe. Všetky okolité štáty išli počas pandémie s DPH pre gastro dole. My navrhujeme zníženie minimálne na 10 %. Predstavovalo by to výpadok v štátnom rozpočte asi 50 miliónov eur, čo nie je pri výbere daní žiadna horibilná suma. Celoplošné testovania nás napríklad stáli už 500 miliónov eur,” konštatoval Štefanec.

Na zníženie dane nie sú peniaze

Minister financií Igor Matovič už koncom apríla informoval, že DPH pre gastro sektor nezníži. K tomuto kroku ho ešte pred Ivanom Štefancom vyzvali aj gastro prevádzkovatelia a opozičná strana Hlas-SD.

Matovič, SaS
zdroj: TASR/Dano Veselský, Facebook/Sloboda a Solidarita

Dôvodom odmietnutia zníženia DPH pre gastro je podľa Matoviča to, že rôznych požiadaviek na odškodnenie má byť na Slovensku neúrekom, no „špajza“ je po predchádzajúcej vláde prázdna. „Máme zarobené na deficit 9,4 mld. eur, čo by bol rekordný deficit verejných financií. Za tejto situácie by som bol veľkým pesimistom ku komukoľvek, kto by mal nároky na rozdávanie zo štátneho rozpočtu. Nemáme z čoho rozdávať,“ reagoval koncom apríla Matovič.

Namiesto znižovania sa môžu sadzby daní ešte zvyšovať. Hoci minister Matovič nebol konkrétny, naznačil, že kvôli finančnému plánu podpory rodín bude potrebné navýšiť sadzbu DPH.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech