Na Slovensku máme „hororový les“, v ktorom beštiálne zavraždili 69 ľudí. Mŕtvoly nahádzali do masových hrobov

  • Trenčiansky lesopark Brezina má za sebou krutú a krvavú históriu
  • Nacisti tu umučili skoro 70 ľudí. Niektorých škrtili, iných strieľali
Brezina
Brezina, Instagram/jurajcico_fotograf , Instagram/salomenaty.polackova
  • Trenčiansky lesopark Brezina má za sebou krutú a krvavú históriu
  • Nacisti tu umučili skoro 70 ľudí. Niektorých škrtili, iných strieľali

Na Slovensku máme hneď niekoľko miest, ktoré pri nočnej návšteve naháňajú strach. Mnohí za miesto duchov označujú trenčiansky les – Brezina. Počas dňa tu stretneš veľké množstvo ľudí, či už počas prechádzky alebo inej rekreačnej aktivity. V noci však niektorým návštevníkom behá mráz po chrbte. Les má totiž za sebou krutú a krvavú históriu.

Hromadné zatýkanie

Pomenovanie Brezina vzniklo na základe prvých vysadených stromov na tomto území, ktorými boli brezy. Mnoho miest, ktoré označujeme za strašidelné, sa často spájajú s vymyslenými poverami či domnienkami. V súvislosti s Brezinou však ide o príbehy, postavené na reálnom základe.

V minulosti tu totiž vyčíňalo nacistické gestapo. V septembri roku 1944 do Trenčína vtrhli nemecké okupačné sily. S nimi aj nacistické represívne orgány Gestapo a veliteľstvo SD so svojimi pohotovostnými oddielmi Einsatzkomanda 13. Zabrali stredoškolský internát pri mostoch aj budovu Živeny.

Mesto Trenčín na svojej stránke uvádza: „Obe represívne inštitúcie zanechali v meste, v jeho okolí, ako aj v ďalších piatich okresoch Slovenska doslova krvavé stopy. Nepriamo sa na ich trestných výpravách zúčastňoval aj Pohotovostný oddiel Hlinkovej gardy.“

S podporou miestnych gardistov uskutočňovali v meste a jeho okolí pravidelné razie. Hromadne zatýkali ľudí, ktorí ukrývali partizánov či Židov. Spomínanými raziami za sebou nechávali hotovú spúšť. Vypaľovali totiž okolité domy a vraždili obyvateľov obcí, pričom im do rany často padli aj deti. Mnohé osoby zaistili aj príslušníci Hlinkovej gardy. Ľudí po zatknutí surovo zbili a odovzdali nemeckým bezpečnostným orgánom.

Mesto uvádza: „Do Trenčína boli dopravené osoby zaistené v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Prievidza, kde boli veľmi kruto mučené a beštiálnym spôsobom zavraždené.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Salome Naty Poláčková 🥕 (@salomenaty.polackova)

Ľudí beštiálne mučili

O krutosti nemeckých vojsk svedčí aj prevoz osôb z väznice Krajského súdu v Trenčíne do lesa na juhu Breziny. Hovoríme o 69 ľuďoch, ktorí boli domáci, ale medzi nimi boli aj zahraniční vojaci či partizáni. V priestoroch lesa boli beštiálne mučení a následne zavraždení. Niektorých zastrelili, iných zas uškrtili. Najmladšia obeť mala iba 19 rokov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je bezplatne dostupný po prihlásení
Čítaj dnes Startitup PREMIUM úplne zadarmo
Zdroje: visit.trencin.sk, trenčín.sk, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech