Na Slovensku rozbehli biznis so superpotravinou medzi materiálmi. Ich deky si obľúbili aj známe tváre

  • Vlna z Merino oviec ja na Slovensku už známym pojmom. Vo svojich produktoch ju využíva mnoho odevných značiek, pretože ide o neuveriteľné funkčný materiál
  • S príchodom jesene sa zvyšuje potreba komfortu a tepla. Estetično je v produktoch pre domácnosť rovnako požadovaným faktorom
  • MoaMi je značka, ktorá ti ponúka obrovskú deku ručne vyrobenú z takejto vlny. Vlastní ju aj Mery Bartalos
merino
archív: MoaMi/TASR
  • Vlna z Merino oviec ja na Slovensku už známym pojmom. Vo svojich produktoch ju využíva mnoho odevných značiek, pretože ide o neuveriteľné funkčný materiál
  • S príchodom jesene sa zvyšuje potreba komfortu a tepla. Estetično je v produktoch pre domácnosť rovnako požadovaným faktorom
  • MoaMi je značka, ktorá ti ponúka obrovskú deku ručne vyrobenú z takejto vlny. Vlastní ju aj Mery Bartalos

Na slovenskom trhu pôsobia už takmer dva roky a vyrábajú deky zo špeciálnej vlny z oviec Merino. Jej unikátne vlastnosti zaručia, že ťa v zime zahreje, v lete je príjemným doplnkom do bytu či domu a aj napriek mohutnosti slúži ako ľahká prikrývka.

Vlna sa totiž dokáže prispôsobovať teplote ľudského tela. Má duté vlákno a tak vytvára mikroklímu, ktorá je imúnna voči vonkajšiemu prostrediu a zabraňuje prieniku tepla alebo chladu k pokožke. Značka MoaMi je dôkazom toho, že aj o deke sa dá tvrdiť, že je fotogenická. Merino vlna je supermateriál a rozprávali sme sa o nej s Monikou Bohunčákovou, jednou zo zakladateliek značky MoaMi.

Odkiaľ ste prišli s nápadom použiť merino vlnu v hand-made dekách?

Keď som prvýkrát zbadala obriu deku z merino vlny na fotke zahraničnej blogerky, nemohla som odolať a veľmi som si chcela takú kúpiť aj ja. Na Slovensku som vtedy nenašla nikoho, kto by merino deky predával, a tak to vlastne začalo. Predaj hotových diek neprichádzal do úvahy, rovno som s priateľom začala pátrať po vhodnom dodávateľovi materiálu. Nebolo to ľahké, museli sme si osvojiť výrobný proces, nájsť si správnu veľkosť každého očka, aby boli deky symetrické, museli sme si vyrobiť plochu na výrobu a tak ďalej. Ale bolo to skvelé obdobie.

zdroj: archív: MoaMi

Vaše výrobky sú vyrobené z vlny z Merino oviec. Odkiaľ, z akej krajiny beriete vlnu?

Merino ovečky sú špeciálne vyšľachtené plemeno, ktoré pravdepodobne, pochádza zo Severnej Afriky. V dnešnej dobe sa Merino ovce chovajú aj na Slovensku, ich vlna však nie je veľmi vhodná na použitie. Na kvalitu vlny oviec má vplyv najmä prostredie, v ktorom žijú. Najlepšie im je pri mori. V súčasnosti je azda najväčším producentom Austrália, Nový Zéland, ale aj Európa. My sme si zvolili práve Európu. Doručenie je rýchlejšie a cenovo je to pre zákazníkov viac dostupné. Čo sa týka kvality, je to takmer vyrovnané.

Je táto vlna drahšia ako bežná?

Vlnu, ktorú používame, môžeme zaradiť medzi obrie, teda netypické priadze. Pre lepšiu predstavu, v obchode si kúpite bežne používané klbko merino vlny s tenkou priadzou, ktoré váži 100g s celkovou dĺžkou 320 metrov. Cena tohto klbka môže mať hodnotu asi 13 eur. Hrubá merino vlna s návinom 320 metrov váži okolo 7 kilogramov. Cena za takéto klbko sa pohybuje v hodnotovom rozmedzí od 210 eur. V prepočte na kilogramy je teda drahšia bežne používaná priadza merino vlny. Podstatný rozdiel je v tom, že z rovnako dlhých návinov dokážeme upliesť rôzne veľkosti produktov.

zdroj: archív: MoaMi

Čo je vašou špecifickou vlastnosťou?

Používame najhrubšiu dostupnú merino vlnu bez prímesí. Žiaľ, stretli sme sa už aj s prípadmi, kedy „merino deka” až tak merino nebola. Treba si na to určite dávať pozor. Osobne mám veľmi rada, ak si niečo objednám a dostanem nejaké prekvapenie. To sa snažíme robiť aj my. Pre našich zákazníkov vymýšľame tematické darčeky a prekvapenia pre radosť.

Aké sú náklady na výrobu? Dokáže vás tento biznis uživiť, alebo ide len o side-job?

Všetko je o šikovnosti. Zo začiatku išlo o side-job. Pracovali sme do noci, aby zákazníci dostali svoje objednávky včas. Ráno sme vstávali do práce, vymýšľali sme a objednávali stovky kíl merino vlny. Teraz sme, myslím, niekde na pol ceste. MoaMi je také naše dieťa, ktoré bude rásť priamo úmerne s našou snahou. Veríme, že raz bude ľuďom robiť ešte väčšiu radosť a bude samostatné.

Prečo vaše deky spadajú do kategórie „luxusné“?

Synonymom slova luxusný je aj zaujímavý, nevídaný alebo veľkolepý. Nie každý si môže dovoliť mať doma takýto kúsok, nie je to bežné. A na nás jednoducho obrie merino deky pôsobia luxusne už od samého začiatku. Tak preto.

Koľko trvá výroba jednej deky?

V ponuke máme deky pre bábätká a zároveň veľké prehozy. Výroba BABY deky trvá zhruba do hodinky, ti najväčšie zaberú aj 2 dni. Teraz je to už fajn, prvé mesiace nám všetko zabralo o 100 % viac času.
Objednávky však zákazníkom doručujeme zväčša do 14 dní preto, lebo záujemcov je chvalabohu veľa a každý má svoje miesto a poradie. Taktiež ponúkame širokú škálu odtieňov a nie všetky máme na sklade a to predlžuje výrobný a teda aj čakací proces.

Robíte aj deky na želanie. Stalo sa vám, že ste zákazníkovi nedokázali vyhovieť?

Stalo sa nám to, našťastie iba raz. Zákazníčka chcela deku v maskáčových farbách. Ako sme už spomínali, ponúkame širokú škálu odtieňov, teda máme aj army zelenú, aj hnedú, aj svetlú, aj tmavú farbu, no kombináciu ako takú neponúkame. Jediná možnosť, ako by sa dala táto deka vyrobiť, by bolo spojenie 3 rôznych priadzí do jednej, a to by bola teda najgigantickejšia deka zo všetkých gigantických diek na svete. Vyrobiť by sme ju dokázali, no zákazníčka si nakoniec zvolila inú možnosť.

Prečo sa do takej drahej deky oplatí investovať? Ako dlho vydrží?

Podľa mňa sú tie deky neodolateľné. Sú jedinečným dizajnérskym doplnkom, ktorý niekto vyrobí iba pre vás. Životnosť by som prirovnala k vlnenému svetríku. Ak ho budete prať na 60°C, vešať, naťahovať a robiť v ňom kotrmelce, jednoducho sa zničí. Treba dodržiavať návody a s merino dekami zaobchádzať, predovšetkým, s citom.

Máte vo vašich radoch nejakých ambasádorov, resp. plánujete nejaké spolupráce?

Spolupracovali sme napríklad s Mary Bartalos, Jankou Hrmovou, Evou Zelníkovou, ale aj s rôznymi dizajnérmi a interiérovým štúdiom. Sme za to naozaj veľmi vďační. Týmto smerom by sme sa chceli uberať aj naďalej.

Stalo sa vám počas podnikania, že ste museli bojovať s finančnými alebo inými ťažkosťami?

Myslím, že je to opäť o šikovnosti. Každý dobrý podnikateľ by mal vedieť, akú časť môže investovať do jednotlivých segmentov a rastu. Niekedy je potrebné nájsť low-cost riešenie na jednej strane, aby mohla druhá strana “kvitnúť”.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá