Na Slovensku vzikla prvá vzdelávacia farma so včelami, ktorá ponúka viac ako len med

  • Toľko ľudí miluje med, ale priblížiť sa k včelám alebo nahliadnuť do úľa a zistiť, ako med vzniká, si hocikto netrúfne.
vcely
facebook.com/vcelikraj
  • Toľko ľudí miluje med, ale priblížiť sa k včelám alebo nahliadnuť do úľa a zistiť, ako med vzniká, si hocikto netrúfne.

Pritom je to zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda. A práve to je cieľom včelárov v Kokave na Rimavicou. Naučiť ľudí nebáť sa a umožniť im na jeden deň sa stať naozajstným včelárom. Začali nielen s dospelými, ale aj so školami a škôlkami a je to prvý projekt na Slovensku, ktorý sa takýmto spôsobom venuje širšej verejnosti v prírodnom areáli Hidepark.


Za kokavským projektom vzdelávacej včelnice Včelí kRaj, ktorý vytvára pracovné príležitosti pomocou včelárenia v regiónoch Malohont, Gemer a Novohrad stojí David Turčáni a Soňa Keresztesová. Tento nevšedný slovenský projekt sa snaží poukazovať na súčasný problém opeľovačov a formou kurzov školí nových včelárov a pomáha napredovať aj tým ostrieľaným.

Včelí kRaj je skvelým príkladom, že nezamestnanosť sa dá riešiť aj inak ako len výstavbou automobiliek. Stačilo by, aby každý živnostník prispel aspoň svojim málom a zapojil do svojich aktivít ľudí z okolia. To sa snaží robiť aj Včelí kRaj v Hideparku, kde vyrába produkty, do ktorých výroby zapája dlhodobo nezamestnaných a ľudí z marginalizovaných skupín.

 

Kurzy založené na dlhoročnej tradícií

Či už si človek, ktorý sa chce venovať včelárčeniu, no jediné, čo vieš je ako chutí med, alebo si dlhoročný včelár, tieto kurzy ti poskytnú vedomosti “na mieru“. Pred teoretickými prednáškami je tu uprednostňovaná priama práca v teréne. Všetky vedomosti, ktoré tu nadobudneš sú  podložené 60 ročnou tradíciou včelárenia. Tradícia je tu však prepojená  s  novými prístupmi ku včelárstvu, novými pohľadmi ako aj inovatívnymi technológiami.

 

Férový med

Každý z nás chce kúpiť dobre a lacno. Hľadáme med za prijateľnú cenu, no to či je cena priaznivá aj pre včelára už priveľmi neriešime. Pri kúpe toho najlacnejšieho medu však v konečnom dôsledku okrádame samých seba. Lacné pseudo medy predstavujú často len zhluk cukru bez liečivých účinkov.

Na včelej farme však nedostaneš anonymný med, ale med s príbehom, ktorý si prečítaš na etikete. Cenu medu v tomto prípade určuje výrobca, spokojné tak budú obe strany. Kúpou človek podporí jednak regióny Malohontu a Novohradu, ktoré dnes trápi vysoká miera nezamestnanosti, ale aj slovenské včely. Nepostrádateľných opeľovačov našej krajiny je pritom stále menej, tento enviromentálny problém sa však dá riešiť aj na lokálnej úrovni. Stačí podporovať kvalitných včelárov, ktorí vedia, ako sa o včely postarať.

 

Včelám môžeš pomôcť aj na vlastnej záhrade

Ak máš chuť založiť si priamo na svojej záhrade svoje malé včelstvo, môžeš to vyriešiť veľmi jednoducho, a to ručne vyrobenými domčekmi z ekologických materiálov, vďaka ktorým si rozbzučíš strom, či kvetinový záhon.

Ďalším variantom, ktorou prispeješ k lepším podmienkam pre včely je aj výrobok s názvom Desiatové menu pre včely. Ide o srdiečko z recyklovateľného papiera, v ktorom bije sila až 40 druhov medonosných a peľodajných rastlín.

Ak sa aj tebe pozdáva kocept Včelieho kRaja, ich kompletnú ponuku môžeš preskúmať na ich stránke kraj.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá