Na Slovensku vznikol startup PeerCredit so svetovými ambíciami, ktorý prepája financie a technológie. Má pred sebou sľubnú budúcosť

  • Slovenský startup PeerCredit včera spustil svoj prvý produkt Friend Loans
  • Na pilotnej párty nového produktu sme boli aj my
IMG_7310
PeerCredit
  • Slovenský startup PeerCredit včera spustil svoj prvý produkt Friend Loans
  • Na pilotnej párty nového produktu sme boli aj my

PeerCredit je nový startup, ktorý vznikol na Slovensku, ale má svetové ambície. Ak by sme ho mali kategorizovať, tak jednoznačne zapadá do kategórie FinTech, a teda prepája svet financií a technológií.

Prečo PeerCredit?

CEO PeerCreditu Vladimír Repisky nás sprevádzal celou prezentáciou, kde vysvetľoval, čo viedlo k založeniu startupu. Prvotným impulzom bola jeho skúsenosť so žiadosťou o pôžičku, keď študoval v Anglicku. Taktiež sám pracoval vo finančnom sektore v Anglicku, a to v bankách Barclays a HSBC. Z jeho skúseností mu bolo jasné, že tradičné spôsoby fungovania finančných inštitúcií už ďalej neobstoja, keďže fintech spoločnosti vedia ponúknuť služby lepšie a efektívnejšie.

„Vieme si spraviť veci na jeden klik, na jeden fingerprint na mobile a vlastne toto chceme robiť aj s pôžičkami. Chceme, aby to bolo super easy, aby človek vedel veľmi jednoducho požiadať o pôžičku a takisto, aby sme ju my dokázali veľmi rýchlo schváliť.“ Čiže efektivita, rýchlosť a zníženie administratívnej záťaže sú to, na čo PeerCredit mieri.

Prvý produkt a budúce ciele

Pilotný produkt Friend Loans má slúžiť ľuďom na zaznamenávanie pôžičiek medzi rodinou a priateľmi. Medzi základné funkcie patrí prehľad o pôžičke, kalkulačka úrokov, splátkový kalendár, poznámky, a v rámci aplikácie samej sa dajú poslať upozornenia druhej strane či uploadovať dokumenty. „Je to silná služba, ktorú nik iný neponúka a my ju ponúkame zadarmo.“

V budúcnosti plánujú medzi doplnkové služby zaviesť aj online podpis zmluvy: „Ponúkneme formulár, kde budú vyplnené údaje a online si dokážeš podpísať so svojím známym pôžičkovú zmluvu. A toto je aj legálny doklad, ktorý sa dá použiť aj na súde. A je to aj taká istota pre ľudí, že to má nejakú právnu istotu, keď si takúto pôžičku uzavrieš.“ Služba sa v budúcnosti môže použiť aj ako crowdfunding: „Pôžičku môžeme otvoriť, spraviť ju public a ty ju môžeš použiť ako crowdfunding, kde môžeš pozývať ľudí na tvoj projekt.“

Prvý produkt startupu PeerCredit je dostupný zadarmo a je otvorený pre zákazníkov z celého sveta, aby si ľudia platformu mohli skúsiť a zistiť ako funguje. Zároveň je to aj taký Proof of Concept pre potenciálnych investorov, aby vedeli, že firma vie vytvoriť niečo aj bez kapitálu od nich, keďže momentálne funguje samostatne.

Keď si platforma získa dôveru svojej komunity, budú k dispozícií aj spoplatnené služby: „Bude tam poplatok za pôžičky. Z úroku, ktorý ide investorom z pôžičky si zoberieme nejaký poplatok za prevádzkovanie služby. Poplatky chceme mať v porovnaní s inými službami nízke, aby mali výhodný úrok aj borroweri, ale aj aby lenderi mali dobrý výnos.“

Technológia za tým

Celá aplikácia a služby sú postavené na technológiách od Microsoftu, vrátane hostingu na serveroch Microsoft Azure. Podľa CTO Petra Žuffu sú cloudové riešenia či už od Windowsu, alebo od Amazonu viac-menej na rovnakej úrovni. Zároveň poznamenal: „Tieto cloudové služby sú populárne hlavne v tom, že za pomerne málo peňazí človek získa veľmi slušnú infraštruktúru, ktorá je navyše veľmi jednoducho rozšíriteľná v prípade potreby.“

Medzi prednosti môžeme zaradiť aj fakt že o celý hosting sa stará Microsoft. To, že celý manažment a administráciu zastrešuje Microsoft Azure je pre začínajúcu firmu najlepšia voľba. Vývoj celého produktu trval približne dva roky a pracovalo sa v coworking priestoroch. Celý tím tvoria Slováci, až na pár poradcov. Peter si vlastnoručne vyberal svojich developerov, pričom proces opísal ako mierne náročnejší v porovnaní s inými firmami:

„Ako prvé museli záujemcovia vypracovať zadanie doma. Na jeho dokončenie mali hodinu a musím povedať, že som bol prekvapený že mnohí ľudia, ktorí nám posielali profesionálne vyzerajúce životopisy nezvládli ani jednoduché zadanie.“ Druhá časť pohovoru už prebiehala s Petrom. Za najdôležitejšiu vlastnosť považuje schopnosť rozmýšlať, keďže sa technológie neustále menia a na to bol zameraný aj druhý test. Momentálne majú tím, s ktorým je spokojný a neustále mávajú školenia, kde sa vzdelávajú.

My držíme PeerCreditu palce a sme zvedaví, kam budú ich kroky smerovať v budúcnosti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá