Na Slovensku vznikol unikátny inovačný klaster. Krajinu má dostať do „smart“ éry

  • To, čo bolo kedysi len obsahom sci-fi filmov, bude možno čoskoro realitou. Slovenský priemysel prechádza na vyšší level a bude pri tom využívať moderné technológie a inovácie. Budúcnosť v podobe "smart" Slovenska je tak o krok bližšie!
collagehgjhg
linkedin.com/Patrik Horný, pixabay.com
  • To, čo bolo kedysi len obsahom sci-fi filmov, bude možno čoskoro realitou. Slovenský priemysel prechádza na vyšší level a bude pri tom využívať moderné technológie a inovácie. Budúcnosť v podobe "smart" Slovenska je tak o krok bližšie!

Pojmy Smart cities, Smart mobility či Smart industry dnes v spoločnosti rezonujú čoraz viac. Napriek rozličným cieľovým odvetviam ich spája jedno – využitie pokročilých technologických riešení pre zvýšenie efektivity a komfortu v oblastiach, ako je osobná preprava, logistika, mesto a jeho infraštruktúra či priemyselná výroba. Zjednodušene povedané, cieľom je využiť všetko, čo súčasná technológia a vývoj ponúkajú a spraviť mestá a krajiny inteligentnejšími a modernejšími.

Foto: pexels.com

Tieto témy nie sú neznáme ani u nás. Práve naopak, experti na túto problematiku kladú čoraz väčší dôraz na ich pretláčanie do verejnej diskusie, no čo je najviac potešujúce, aj na ich realizáciu. Dôkazom toho, že Slovensko nespí na vavrínoch, je novozaložený Priemyselný inovačný klaster. Za touto iniciatívou stojí desať spoločností a organizácií pod záštitou Francúzsko-slovenskej obchodnej komory. Cieľom projektu je akcelerovať inovácie a konkurencieschopnosť nášho priemyslu.

O rozvoj „smart“ Slovenska prostredníctvom tohto klastra prejavili záujem spoločnosti, ktoré sú lídrami na trhu, ako PSA Groupe, ZSSK, HB Reavis, Veolia, Gefco, Faurecia, Plastic Omnium, Orange a Slovak Lines. Iniciatívu podporuje aj organizácia EY. Ich cieľom v rámci klastra bude hľadať spoločné prieniky a projekty, ktoré by pomohli k pretaveniu inovácií do konkrétnych a reálnych riešení na zlepšenie fungovania Slovenska. Chcú tiež podporiť výskum a vývoj vo veľkých, ale aj malých a stredných podnikoch a podporiť vznik nových pracovných miest.

Foto: FSOK

„Sme v ďalšom leveli spolu-tvorby inovácií v priemyselnom klastri. Dnes sme na Slovensku vytvorili Priemyselný inovačný klaster spoločne s 9 vedúcimi spoločnosťami zamestnávajúcimi viac ako 15-tisíc Slovákov. Ďakujem Francúzsko-slovenskej obchodnej komore za podporu tejto dôležitej iniciatívy,“ napísal podpredseda predstavenstva ZSSK Patrik Horný na svojom Linkedin profile po spustení klastra.

Jedným z ťahúňov iniciatívy je práve spoločnosť ZSSK a Patrik Horný je jedným z iniciátorov. Kto sleduje svet inovácií a startupov, tomu zrejme neuniklo, že ZSSK už vlani na Startup Awards hľadali konkrétne inovácie, ktorý by mohli využiť v praxi. Zaujímali sa napríklad o dobíjanie smartfónov vo vlakoch bez nabíjačky alebo rozšírenú realitu pre rušňovodičov. Tieto novinky zatiaľ vo vlakoch nenájdeme, no inovačný klaster je tu práve preto, aby to zmenil.

Foto: pexels.com

Veľkou podporou klastra je zastrešujúca Francúzsko-slovenská obchodná komora a ďalšou iniciátorkou prezidentka riadiaceho výboru FSOK Martina Maláková, ktorej sa podarilo spojiť osobnosti na úrovni členov predstavenstva jednotlivých spoločností. Na Slovensku sa len tak nevidí, aby spolu za jeden povraz ťahali lídri z úplne odlišných priemyselných či biznisových odvetví.

„Chceme pracovať na vytváraní a udržiavaní nových priemyselných konceptov a komplexných inovácií. Aj veľké spoločnosti sa musia združovať a budovať stabilné mechanizmy riadenia spoločných výskumných a vývojových projektov,“ uviedol Patrik Horný v tlačovej správe. Dodal, že ak chcú železnice ísť s dobou, je nevyhnutné hľadať partnerstvá s tými najsilnejšími  hráčmi na trhu a využívať spoločné synergie.

Foto: pexels.com

Martina Le Gall Maláková, prezidentka Francúzsko-slovenskej obchodnej komory, ktorá je ďalším z iniciátorov myšlienky dodala: „Francúzsko-slovenská obchodná komora si uvedomuje potrebu a preto podporuje spoluprácu významných spoločností naprieč jednotlivými priemyselnými sektormi na Slovensku, ktoré chcú dosiahnuť výraznú konkurencieschopnosť tejto krajiny a tak prispieť k silnejšej Európskej únii.“

Foto: pexels.com

Priemyselný inovačný klaster však nie je len nejakou dohodou na papieri a výmyslom, ktorý zostane v šuplíku. Kolieska sa konečne rozhýbali a začína sa niečo diať. Rodia sa reálne projekty, ktorých cieľom sú reálne riešenia. Jedným z prvých projektov je napríklad spoločná výskumná platforma procesov riadenia PSA Groupe a Faurecia (jeden z najväčších globálnych výrobcov automobilových súčiastok).

„Strategická investícia PSA Groupe na Slovensku má už viac ako 10 rokov. Po úspešnom rozbehu produkcie a pevnom etablovaní sa medzi ostatnými výrobnými centrami v rámci skupiny je vhodný čas angažovať sa v podpore platforiem s potenciálom generovať inovácie využiteľné nielen v našej automobilke ale aj v odvetví ako takom,“ dodal generálny riaditeľ PSA Groupe Slovakia Stéphane Bonhommeau.

Foto: pexels.com

Medzi prvé priority klastra zaradili iniciátori aj spoluprácu na vývoji inteligentných snímačov a senzorov priemyselného využitia internetu vecí a umelej inteligencie, ako i inovatívne koncepty prediktívnej priemyselnej údržby. Klaster, ktorý spája spoločnosti z viacerých priemyselných odvetví, bude vytvárať prostredie na efektívnejší výskum a vývoj v už spomenutých témach Smart cities, Smart mobilita a Smart Industry.

My iniciátorom držíme palce a sme zvedaví, čo výsledky klastra slovenskej spoločnosti prinesú.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá