Blíži sa dlho očakávané prepólovanie Zeme? Náš život sa môže drasticky zmeniť

  • V priebehu dvoch storočí sa znížila sila magnetického poľa okolo Zeme o 15 %
  • Môže to byť spôsobené blížiacou sa zmenou polarity našej planéty
  • Ak by tento jav naozaj nastal, spôsobilo by nám to nemalé problémy
zem
flickr.com
  • V priebehu dvoch storočí sa znížila sila magnetického poľa okolo Zeme o 15 %
  • Môže to byť spôsobené blížiacou sa zmenou polarity našej planéty
  • Ak by tento jav naozaj nastal, spôsobilo by nám to nemalé problémy

Zem je naším veľkým ochrancom. Vďaka tekutému kovovému jadru, ktoré sa nachádza v hĺbke takmer 3 000 kilometrov, máme okolo seba ochranný štít, ktorý predstavuje práve magnetické pole. Tieto neviditeľné sily majú obrovskú moc, veď siahajú do výšky tisícok kilometrov. Magnetické pole má teda podstatný dopad na kvalitu nášho života. Chráni nás pred slnečným vetrom, ktorý má negatívny vplyv na všetko živé i neživé. Nádherná polárna žiara by tak na nás bez magnetického poľa mala úplne iný účinok a určite by sme ju nesledovali s otvorenými ústami.

Vedcom však nedáva spávať správanie sa nášho magnetického poľa v priebehu posledných dvoch storočí. Jeho sila poklesla o 15 %. Má to nejaký dôvod? História sa totiž pravidelne opakuje. Magnetické póly sa zvyknú prepólovať v pravidelných intervaloch. V priemere medzi 200 000 až 300 000 rokmi. Avšak niekedy sa Zem neponáhľa a zmenu si dopraje napríklad raz za 780 000 rokov. Práve vtedy prebehla posledná zmena pólov.

Teóriu, že sa nachádzame pred takýmto javom, potvrdzujú aj posledné satelitné snímky, ktoré nás oboznamujú s vývojom situácie v zemskom jadre. Tá je zaujímavá. Vonkajší obal jadra, tvorený prevažne železom a niklom, odčerpáva energiu z miesta, kde sa nachádza zdroj magnetického poľa. Podľa vedcov práve toto môže byť to správne znamenie. Lepšie by však bolo, keby tento jav vôbec nenastal. Prečo?

Priniesol by na Zem veľké komplikácie. Magnetické pole nás chráni pred škodlivými vplyvmi Slnka. V prípade prepólovania by sme sa tak mohli chtiac-nechtiac vystaviť vplyvom elektricky nabitých častíc slnečného vetra, ktorý by mohol narušiť našu ozónovú vrstvu. Mohli by zlyhať rozvodné siete, zmeniť sa klíma či zvýšiť riziko rakoviny. Áno, aj takýto vplyv dokáže mať obmedzenie sily elektromagnetického poľa. Vedci sa však neuspokojili a strašia ďalej.

V prípade postupnej zmeny polarity hrozí aj zvýšené riziko úmrtí. Konkrétne až 100 000 ľudí by mohlo zomrieť každý rok v dôsledku 3 až 5-násobne vyššej radiácie ako majú dnešné ozónové diery. V prípade prepólovania sú teda naše vyhliadky na pekný život, aký máme v súčasnosti, mizivé. Magnetické pole by mohlo ostať oslabené tisíce rokov. A keď sa oslabí náš ochranný štít, už nič nebráni prenikaniu škodlivého vesmírneho žiarenia, ktoré nemá veľmi rado živé organizmy.

Vedci predpokladajú, že práve Mars bola planéta plná života a oceánov. Mal všetko vrátane atmosféry. Jeho koniec nastal práve kvôli redukcii magnetického poľa v dôsledku ochladzovania sa jadra. Potešujúce je, že nás by podobný osud mohol postihnúť až za viac ako miliardu rokov. Magnetické pole majú okrem Slnka aj planéty Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

zdroj: dailymail.co.uk , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech