Na svete vznikol prvý obchodný dom, kde kúpiš iba „sekáčový“ tovar

  • Švédske mesto Eskilstuna skrýva jeden talizman, ktorý nenájdeš nikde inde na svete
  • Jedná sa o obchodný dom, ktorý nie je plný značkových predajní. Nájdeš tu výlučne tovar z druhej ruky a za babku
obchodný dom
flickr
  • Švédske mesto Eskilstuna skrýva jeden talizman, ktorý nenájdeš nikde inde na svete
  • Jedná sa o obchodný dom, ktorý nie je plný značkových predajní. Nájdeš tu výlučne tovar z druhej ruky a za babku

Využívanie už použitých vecí je v súčasnosti novým trendom. Takmer v každom meste nájdeš nejaký second hand alebo bazár, v ktorom si môžeš zaobstarať lacný tovar z druhej ruky. Kupovanie lacných vecí má svoje výhody aj nevýhody. Častokrát sa dostaneš k takmer novým alebo vyradeným veciam za extrémne nízke ceny. Nevýhodou je, samozrejme, strata záruky. Vo Švédsku dokonca funguje prvý obchodný dom, v ktorom nenájdeš luxusné butiky, ktoré predávajú módu za astronomické ceny. Nájdeš tu obyčajné predajne s tovarom z druhej ruky.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Maddy Savage

ReTuna je dvojposchodový komplex vo švédskom meste Eskilstuna, ktoré sa nachádza 112 km od Štoklolmu. O použitý alebo recyklovaný tovar je obrovský záujem. Predaje sa v priebehu troch rokov zdvihli štvornásobne. Jedná sa o prvý obchodný dom svojho druhu na svete, ktorý bol postavený za účelom pomôcť zvládnuť zvyšujúcu sa spotrebu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Maddy Savage

Zákazníci ťažia hlavne z toho, že všetky obchody sa nachádzajú v jednom objekte a nemusia tak prácne hľadať predajne roztrúsené na rôznych miestach. „Myslím si, že je zábavné, keď človek nájde niečo, čo používali iní ľudia a môže to používať ďalej,“ povedal zákazník Cato Limas.

Množstvo vecí, ktoré tu nájdeš je pritom úplne nových. Zaujímavosťou je aj to, že obchodný dom slúži iba ako sprostredkovateľ predaja. Samotný tovar do obchodu totižto dodávajú ľudia úplne zadarmo. Človek sa tak môže zbaviť nepotrebných vecí a nevhodných darčekov.

V obchodnom dome sa nachádza celkovo 11 predajní. Medzi inými tu nájdeš napríklad predajňu starého nábytku, kníhkupectvo a dokonca aj obchod s bicyklami. Každý obchod, ktorý sa tu nachádza musí podpísať s prevádzkovateľom obchodného domu kontrakt, v ktorom sa zaväzuje k tomu, že neprodukuje odpadový materiál.

V celom komplexe pracuje viac ako 50 ľudí. Jedná sa hlavne o emigrantov. Obchodný dom aj napriek tomu funguje bez problémov už od roku 2015. V priestoroch sú dokonca poskytované vzdelávacie kurzy pre dospelých, ktoré učia ako efektívne recyklovať.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech