Na svetlo sveta vyplávali vzácne fotografie z prvej misie Apolla 11 na Mesiac

  • Apollo 11 bol vôbec prvý úspešný pokus o cestu na Mesiac, ktorý skončil obrovským úspechom
  • Počas tejto misie padla pamätná veta: Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo
  • O 49 rokov neskôr boli odhalené nové zábery vo vysokom rozlíšení, ktoré odhaľujú pozadie misie
apollo
flickr
  • Apollo 11 bol vôbec prvý úspešný pokus o cestu na Mesiac, ktorý skončil obrovským úspechom
  • Počas tejto misie padla pamätná veta: Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo
  • O 49 rokov neskôr boli odhalené nové zábery vo vysokom rozlíšení, ktoré odhaľujú pozadie misie

Nové fotografie uvoľnila priamo NASA a boli zverejnené na webe Flickr pod profilom Project Apollo Archive, ktorý spravuje vesmírny nadšenec Kipp Teague. Tieto nové fotografie boli pôvodné v trezore a neboli určené pre širokú verejnosť, pretože nevyzerali dostatočne reprezentatívne. To však neznamená, že nie sú zaujímavé. NASA má v archívoch množstvo ďalších fotografií.

Vďaka týmto fotografiám sa pozrieš za oponu. Neuvidíš tak len dokonalé zábery, ale jednoducho nefalšovaný pohľad do zákulisia. Misia Apollo 11 sa odohrala v roku 1969 a bola prvým pokusom o pristátie na Mesiaci. Práve pokorenie Mesiaca bolo dlhoročným snom prezidenta Kennedyho. Ten už v roku 1961 povedal, že ešte pred rokom 1970 by mal človek kráčať po Mesiaci a vrátiť sa šťastne na Zem. Jeho sľub sa splnil.

Na Mesiac sa vybral silný tím pozostávajúci z Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa. Na mesačný povrch však zostúpili iba dvaja šťastlivci.Voľba padla na Armstronga a Aldrina. Collins musel chtiac či nechtiac zostať na obežnej dráhe v tesnom veriteľskom module. Po tom, čo mesačný modul dosadol na prašný povrch Mesiaca sa otvorili dvere a úzkym rebríkom na planétu zostupoval prvý kozmonaut. Bol to Armstrong. „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo,“ povedal nadšene po tom, čo sa jeho podrážka odtlačila do mesačného povrchu.

Toto živé vysielanie sledovalo viac ako 600 miliónov ľudí na Zemi. Následne bola na Mesiaci vztýčená americká vlajka, ktorá sa tu nachádza dodnes. Vojna s Ruskom o dobytie Mesiaca skončila. Američania zvíťazili. Na Mesiaci strávila odvážna dvojica celkovo 21 hodín. Počas tohto krátkeho času inštalovala na povrchu mnohé meracie zariadenia. Okrem toho si zo sebou vzala 50 kusov mesačných skál, vzorky mesačného povrchu a vzorky z hĺbky 13 centimetrov pod povrchom.

Po 21 hodinách bol čas na návrat k netrpezlivému Collinsovi. Návrat vo veriteľského modulu prebehol úspešne. Ak by štart mesačného modulu nevyšiel, dvojica kozmonautov by bola odkázaná na pomalú smrť. Celá misia trvala osem dní a odvážna trojica bola na Zemi privítaná zo všetkými poctami. Dá sa povedať, že ľudia si najviac pamätajú práve týchto troch kozmonautov, pretože boli prví.

Tento obrovský úspech rozbehol misie Apollo vo veľkom. Posledná s číslom 17 sa odohrala v roku 1972. Následne boli ďalšie misie pozastavené z finančných dôvodov. Viac obrázkov z misií nájdeš TU.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech