Na týchto 7 pravidiel by si nemal nikdy zabudnúť, ak si chceš udržať vysokú produktivitu

  • Ako byť produktívny ako nikdy predtým? Ako získať viac času na koníčky a rodinu?
  • Riešenie nie je vôbec také náročné, ako by sa mohlo zdať. Stačí sa riadiť siedmymi pravidlami produktivity
hodinky
Unsplash
  • Ako byť produktívny ako nikdy predtým? Ako získať viac času na koníčky a rodinu?
  • Riešenie nie je vôbec také náročné, ako by sa mohlo zdať. Stačí sa riadiť siedmymi pravidlami produktivity

Efektívne narábanie s časom sa obrovsky podpíše na našej produktivite. Pracujeme mnohé hodiny denne a nezostáva nám čas na rodinu. Pritom stačí tak málo. Existuje totiž 7 pravidiel, ktoré ti prinesú mnohé hodiny k dobru.

1. Maj vlastnú predstavu, čo chceš zlepšiť

Predtým než sa pustíš do nápravy by si si mal vytvoriť plán, na základe ktorého zistíš, kde strácaš najviac času. Môžeš to urobiť tak, že sa vážne zamyslíš nad svojim doterajším pracovným výkonom. Následne sa na celú situáciu kriticky pozrieš a zistíš, kde by si mohol niečo vylepšiť a aký výsledok chceš dosiahnuť. Čím jasnejšie odhalíš nedostatky, tým skôr sa dopracuješ k tomu, čo presne chceš zlepšiť.

2. Zameriavaj sa na svoje silné stránky

Každý jeden človek má silné stránky. Častokrát si to však vôbec neuvedomuje. Práve preto je dôležité svoje silné stránky identifikovať a využívať vždy, kde sa to len sa dá. Výsledkom je lepšia produktivita a väčší pocit šťastia. Ako identifikovať svoje silné stránky?

Vezmi si hárok papiera a napíš naň všetky veci, ktoré robíš dobre a pri ktorých sa cítiš na vrchole. Podobným spôsobom vypíš aj svoje slabosti. Tvojím hlavným cieľom je rozvíjať svoje silné stránky. Ak spojíš silné stránky viacerých ľudí v tíme, výkonnosť sa drasticky zlepší a práca bude odvedená za kratší čas.

3. Deleguj svoju prácu

Ak si perfekcionista, pravdepodobne vieš, že všetko urobíš najlepšie ty sám. Dostávame sa tak do bludného kruhu a venujeme sa aj činnostiam, ktoré nás v skutočnosti nebavia. Namiesto toho, aby si plytval svojim časom a energiou, rozdeľ prácu medzi ďalších ľudí, ktorí môžu danú prácu urobiť lepšie a za kratší čas ako ty sám.

4. Buď si vlastným manažérom

Nenechávaj sa ovplyvňovať okolnosťami. Vždy si naplánuj daný deň vopred a choď podľa plánu nech sa deje čokoľvek. Takto sa vyhneš prispôsobovaniu externým situáciám. Vyber si napríklad tri veci, ktoré chceš urobiť v daný deň. Následne sa sústreď na každú jednu zvlášť. Nesnaž sa robiť viac činností naraz. Aby si udržal maximálnu sústredenosť počas práce, snaž sa ju rozdeliť na viaceré časové úseky, ktoré predelíš krátkymi prestávkami.

5. Staraj sa, aby si mal vždy dostatok energie

Ak veľa pracuješ, tak vieš že práca dokáže poriadne vyčerpať organizmus. Získanie dodatočnej energie pritom nie je vôbec náročné. V prvom rade by si mal zvýšiť počet hodín spánku. Po tom, čo sa zobudíš by si si mohol vynahradiť jednu hodinu pre seba, počas ktorej sa budeš venovať aktivite, ktorá nakopne tvoju energiu. V práci by si sa mal naučiť povedať nie a menej sa snažiť o dokonalosť.

6. Pravidelne sleduj a vyhodnocuj

V prvom bode si si vytvoril svoj plán, na základe ktorého si zistil nedostatky vo svojej produktivite. Teraz je čas na kontrolu a vyhodnocovanie toho, nakoľko svoj plán plníš. Na základe kontroly zistíš, kde nastalo zlepšenie a tieto zistenia si zapíš.

7. Zjednodušuj

Kľúčom k lepšej produktivite je zjednodušovanie a opäť zjednodušovanie pokiaľ to bude možné. Kde začať? Je to jednoduché, sústreď sa na tie aktivity, ktoré ti prinášajú najväčšie výsledky za najkratší čas, najvyšší pôžitok a uspokojenie. Pokiaľ je to možné, vyhýbaj sa aktivitám, ktoré prinášajú minimálne výsledky a vyžadujú vysoké nasadenie.

zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK