Nábytok v IKEA je takmer vypredaný, firma nestíha dopĺňať skladové zásoby

  • IKEA počas pandémie zápasila s viacerými problémami
  • Momentálne im chýbajú zásoby na slovenskom, českom i maďarskom trhu
ikea
Instagram/IKEA Bratislava
  • IKEA počas pandémie zápasila s viacerými problémami
  • Momentálne im chýbajú zásoby na slovenskom, českom i maďarskom trhu

Švédska nábytková firma IKEA počas pandémie zápasí s viacerými problémami. Ešte v apríli ich potrápil nedostatok kancelárskych zariadení. V tom čase mnoho kancelárskych pracovníkov prechádzalo v dôsledku meniacich sa trendov vyvolaných koronavírusom na home-office.

V oznámení na webovej stránke IKEA vo Veľkej Británii sa v tom čase písalo: „V súčasnej dobe máme vyšší dopyt po kancelárskom nábytku, ako dokážeme dodať. Prosím, vydržte s nami, kým pracujeme na zlepšení našej dostupnosti, zatiaľ si prosím uložte svoje obľúbené položky do zoznamu prianí,“ uvádza Bristol post.

Problémy, ktoré sa nedali predvídať

Ďalším bol logistický problém, ktorého príčinou bola havária v Suezskom prieplave. Koncom marca uviaznutá nákladná loď veľkosti mrakodrapu v Suezskom prieplave ohrozila medzinárodnú prepravu i svetový obchod. Taiwanská firma Evergreen Marine Corp., ktorá prevádzkuje loď, vo vyhlásení uviedla, že plavidlo pri prechode z Červeného mora zasiahol silný vietor, no ani jeden z kontajnerov sa nepotopil.

Ikea
zdroj: flickr/Daniel Foster

Incident silnému vetru pripísal aj egyptský predstaviteľ, ktorý komunikoval s AP pod podmienkou anonymity. Podľa predpovedí bola v utorok v oblasti piesočná búrka a silný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval aj 50 kilometrov za hodinu.

Podľa švédskeho denníka Svenska Dagbladet IKEA, švédska nábytkárska spoločnosť pôsobiaca v najmenej 41 krajinách, mala na brehu lode viac ako 100 kontajnerov s výrobkami.

Treba len vydržať

Nedostatkovým tovarom a logistickým problémom sa séria Ikeáckych trápení neskončila. Najnovšie im na slovenskom, českom i maďarskom trhu chýbajú zásoby, informuje TREND.

„Pandémia mala a stále má, vplyv na mnohé odvetvia – od ťažby surovín cez výrobu až po dopravu. Dôsledkom týchto vplyvov je, že niektoré naše výrobky nie sú aj dlhšiu dobu dostupné,“ vyjadrila sa pre TREND Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava. Výroba nábytku podľa jej slov zaostáva pre nedostatok dreva, drevotriesky, kovových aj plastových komponentov.

Okrem toho sú ďalším problémom aj kapacity námornej dopravy, konkrétne nedostatok kontajnerov a lodí. IKEA však promptne reagovala na danú situáciu a prenajala si viaceré nové lode, obstarala špeciálne kontajnery či siahla po iných formách dopravy. Aj napriek veľkej snahe spoločnosti, to nestačí.

„Problémy s dodávkami sa v regióne Česko, Maďarsko a Slovensko týkajú zhruba stoviek výrobkov z viacerých segmentov v našom sortimente, najmä však priamo nábytku,“ uvádza pre TREND Klečková dopĺňa, že zvýšený záujem zákazníkov o IKEA výrobky pretrváva od začiatku pandémie a zákazníci výpadok, prirodzene, pociťujú.

Dokázal si si počas pandémie ušetriť peniaze?

„Objednávame u dodávateľov väčšie objemy, neustále pracujeme na zlepšovaní logistiky a hľadáme nové dopravné cesty. Zároveň pri objednávkach uprednostňujeme obľúbené kúsky zo sortimentu, aby zákazníci mali k dispozícii tie najrelevantnejšie výrobky priamo v obchodnom dome aj prostredníctvom e-shopu,“ zdôrazňuje a dodáva, že zatiaľ spoločnosť nevie určiť kedy dôjde k náprave a skladové zásoby budú naplnené.

Pandémia IKEA spôsobila aj výrazne straty vo financiách. Spoločnosť IKEA Bratislava v roku 2020 znížila zisk o  4 % na 10,12 mil. eur a tržby jej klesli o 2 % na 114,7 milióna eur, informuje Finstat

Zdroje: trend.sk, bristolpost.co.uk, businessinsider.com, svd.se, finstat.sk, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK