Nadšení investori stíchli, bublina spľasla. Kryptomeny stratili až 80 % svojej hodnoty

  • Kryptomeny boli ešte začiatkom tohto roka prezentované ako jedna z najľahších ciest k miliónovému majetku
  • Dnes je situácia úplne iná a množstvo samozvaných milionárov stíchlo. Niet sa čomu čudovať
  • Hodnota najpopulárnejších kryptomien poklesla až o 80 %
kryptomeny
flickr
  • Kryptomeny boli ešte začiatkom tohto roka prezentované ako jedna z najľahších ciest k miliónovému majetku
  • Dnes je situácia úplne iná a množstvo samozvaných milionárov stíchlo. Niet sa čomu čudovať
  • Hodnota najpopulárnejších kryptomien poklesla až o 80 %

Bublina spľasla. Milionári, a odborníci na investície stíchli. Je koniec. Takto nejako vyzerá v súčasnosti situácia okolo kryptomien, ktoré boli ešte na začiatku tohto roka ospevované do nebies. Nesplnili sa žiadne odhady „odborníkov“ na investície, ktorí tvrdili, že bitcoin bude mať koncom roka hodnotu 100 000 dolárov. V súčasnosti sa cena za jeden bitcoin pohybuje vo výške 6 447 dolárov.

Časy, keď sa hodnota bitcoinu približovala k 20 000 dolárom zostávajú len peknou spomienkou. Investori, ktorí v tom čase na odporúčania samozvaných odborníkov investovali a kúpili si bitcoin za extrémne vysoké ceny svoje rozhodnutie určite ľutujú. Možno prišli o všetky úspory. Milionári, ktorí sa chvastali výškou svojho majetku na videách sa stratili ako para nad hrncom. Nálada medzi investormi do kryptomien je totiž extrémne negatívna.

Najlepší investor sveta mal pravdu

Na tému kryptomien sa v minulosti vyjadril aj kráľ investovania Warren Buffett, ktorý predpovedal skorý pád a trval na tom, že sa jedná o obyčajnú bublinu. Zaslepení zástancovia však jeho teóriu spochybňovali. Dnes o nich nepočuť. Smutný koniec mohol prísť omnoho neskôr, keby sa do sveta kryptomien nezačali miešať predstavitelia najväčších krajín. Tí videli vo virtuálnych menách riziko. A tak sa začal hon na ťažobné firmy, ktoré vyťažené bitcoiny predávali.

Negatívny postoj mala Čína, ktorá bola v minulosti rajom pre ťažobné spoločnosti. Tá sa rozhodla ich rozhodla úplne odstaviť. V krajine sa pritom nachádzalo až 58 % všet­kých ťa­žob­ných za­ria­dení. Druhým krokom bolo zničenie webov, ktoré kryptomeny predávali. Podobný postoj zaujala aj India. Ak sa proti kryptomenám silné krajiny, kde je obrovský počet obyvateľov, bude to mať dopad na celý kryptomenový svet.

Dnes je situácia nasledovná: analytici, ktorí vývoj sledujú tvrdia, že hodnota kryptomien poklesla od januára tohto roku o rekordných 80 %, čo predstavuje celkovú stratu 640 miliárd dolárov. Najväčší pokles postihol druhú najpopulárnejšiu menu ethereum, ktorá bola považovaná za nástupcu svojho úspešnejšieho brata bitcoinu.

Samotný Buffett považoval bitcoin za špekuláciu a nie skutočnú investíciu. Vráti sa situácia do normálu? Pravdepodobne nie. Z kryptomien však vyťažili investori, ktorí investovali vtedy, keď sa obchodovali za pár dolárov. Ich majetok však aj napriek ziskom podstatne klesol.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech