Nadupaná Izraelská startupová scéna: Tieto projekty sa oplatí sledovať!

Martin Bohunický / 27. septembra 2015 / Lifehacking

V Izraeli nikdy nebola núdza o nádejné startupy – práve naopak, horúca krajina je považovaná za mekku startupovej scény. Ak sa niekto o nové projekty zaujíma, túto krajinu jednoducho nemôže minúť.

 

Rok 2015 bol rekordný z pohľadu investícií do firiem v krajine. Hodnoty mladých spoločností prudko rastú a vzniká skutočne zdravá a perspektívna komunita, kde nie je núdza o inovácie. V Izraeli nájdeš desiatky startupov, na ktoré sa oplatí pozrieť. My sme pre teba vybrali zopár, ktoré majú veľký potenciál spraviť dieru do sveta.

 

OurCrowd

OurCrowd je startup, ktorý pomáha “obyčajným” ľuďom z vyššej strednej triedy, ako napríklad právnici či doktori, investovať do startupov. S trochou šťastia a zdravého úsudku tak môže prakticky každý zarobiť na rozbiehajúcich sa firmách. Na svedomí ho má Jon Medved, jeden z otcov Izraelskej scény.

 

 

IronSource

Projekt, ktorý pomáha mobilným developerom vyhľadať svojich klientov a zacieliť reklamu presne do ich aplikácií. Hoci to znie nezaujímavo, IronSource ročne zarobí stovky miliónov a jej hodnota presahuje miliardu dolárov.

 

SimilarWeb

Cieľom tejto spoločnosti je predbehnúť Alexu a stať sa najpopulárnejším nástrojom pre analýzu web traffic. SimilarWeb pritom začal ako nevinná stránka, ktorá Orovi Offerovi mala pomôcť analyzovať jeho konkurenciu v šperkovníctve.

 

Zutalabs

Tlačiarnička, ktorá ťa očarí. Je to malý chodiaci prístroj, ktorý položíš na kus papiera a on po ňom chodí a tlačí naň písmenká. Roztomilé. Zariadenie si našlo priaznivcov na Kickstarteri, kde raisovalo pol milióna dolárov. Momentálne sa predáva online, v roku 2016 by však malo ísť do hromadného predaja.

 

StoreDot

StoreDot vymysleli technológiu, ktorá dokáže akúkoľvek batériu nabiť prakticky okamžite. Firma už naraisovala 18 miliónov dolárov od ruského miliardára Romana Abramovicha a Samsung Ventures. Momentálne pracuje na prototype úplne prvej, instantne nabitej batérií do auta. StoreDot má momentálne 47 zamestnancov a do konca roka by sa ich počet mal zvýšiť na 60.

 

 

TestFairy

TestFairy pomáha mobilným spoločnostiam testovať ich aplikácie s tým, že všetok feedback dostanú naspäť od developerov na prehľadom videu, kde bude presne ukázané, čo a prečo nefunguje.

 

Ravello Systems

Ravello Systems pomáha pomocou cloudových technológií spoločnostiam testovať svoje aplikácie. Firma má uzavreté partnerstvo s firmami ako Amazon, Google či VMware. 

 

CheckMarx

CheckMarx rieši obrovský problém všetkých tvorcov aplikácií. V reálnom čase kontroluje, či v kóde nie sú bezpečnostné chyby a dokáže tiež odrážať útoky potencionálnych hackerov.

 

Glide

Zaujímavý audio a video messenger totálne urýchľuje spôsob odosielania správ. Je tak rýchly, že osoba na druhej strane si tvoju správu vypočuje ešte skôr, než ju dokončíš. To všetko už aj na Apple Watch. Glide má 65 zamestnancov, raisoval 28 miliónov dolárov a má okolo 20 miliónov užívateľov z celého sveta.

 

 

Lightricks

Lightricks je populárna aplikácia na editáciu fotiek. Patrí medzi najsťahovanejšie aplikácie v iTunes a medzi 4,5 miliónmi zákazníkov je napríklad aj slávna Kim Kardashian, ktorá ju používa na úpravu svojich slávnych selfies. Okrem aplikácie na úpravu fotiek vyvinuli Lightricks dokonca grafický engine, ktorý pomáha fotoaparátom v telefónoch fungovať oveľa lepšie.

 

Fairfly

Sám možno vieš, ako vedia ceny leteniek rýchlo rásť a klesať. Väčšinou nájdeš letenku, kúpiš a ďalej sa nestaráš. Aviel Siman prišiel so super nápadom, ako ušetriť… aj keď si už letenku kúpil. Fairfly monitoruje ceny a ak klesnú dostatočne na to, aby sa ti oplatilo letenku prebookovať, jednoducho to urobí za teba.

 

 

 

Stratoscale

Stratoscale je jedným z elitných hráčov v rýchlo sa rozvíjajúcom “hyper-converged computing” priemysle. Dokáže spojiť harddisky všetkých počítačov do jedného obrovského a zdieľať dáta, ako keby boli z jednej megalomanskej mašiny.

 

Fitness22

Fitness22 je tvorca aplikácií pre iPhone, ktorá prakticky bez akéhokoľvek marketingu predáva produkty v cene od 2 do 25 dolárov. Na konte už má viac ako 30 miliónov stiahnutí a generuje milióny dolárov ročne. Najpopulárnejšou aplikáciou portfólia je 5K Runner.

 

 

Umoove

Umoove vytvoril software, ktorý dokáže pomocou mobilného zariadenia monitorovať pohyb tváre a očí. Žiadne prístroje navyše, len smartfón. Vďaka sledovaniu očí možno napríklad diagnostikovať zdravotné problémy, slúžiť môžu aj na ovládanie hier.

 

CoroNet

Keď sa pripájaš na verejnú WiFi, ľahko sa môže stať, že ťa niekto hackne. Takýto druh útoku sa volá “comjacking” a môže ti v smartfóne narobiť riadnu paseku, nehovoriac o citlivých informáciach. CoroNet takýto útok detekuje a zablokuje.

 

Webydo

Je mnoho nástrojov, ktoré ti pomôžu vytvoriť… priemernú webstránku. Ak sa však chceš pred klientom ukázať, potrebuješ niečo viac. S Webydom si bez znalosti kódovania vytvoríš stránku na skutočne profi úrovni.

 

 

Plarium

Ak si vášnivý hráč videohier, možno ťa bude zaujímať Plarium. Ten vytvára mobilné a sociálne hry, ktoré hrá 130 miliónov ľudí po celom svete. Hry sú zvyčajne zadarmo, no priplatíš si za rôzne špeciálne schopnosti a vychytávky. Skúsenejší hráči údajne mesačne vysolia aj 70 dolárov!

 

AngelSense

AngelSence je prístroj a aplikácia, ktorá pomáha monitorovať deti s potrebou špeciálnej starostlivosti. Všetko vzniklo, keď co-founder Doron Somer potreboval pre svojho autistického syna niečo viac, ako len GPS. Chcel vedieť viac, chcel vedieť, čo jeho syn robí a či mu nič nehrozí. Postihnuté dieťa má údajne väčšina zamestnancov, o motiváciu teda majú postarané.

 

Deeplink.me

Tento nástroj dovoľuje developerom mobilných aplikácií vygenerovať URL pre časť aplikácie,  ktorú potom môžu zdieľať na webe. Hoci má firma len 7 zamestnancov, medzi klientov patrí napríklad Shazam alebo Fox Sports.

 

Rep’nup 

Toto poteší. Viacerí máme plné fejsbuky fotiek z rôznych párty. No keď sa snažíš o job, môže ti to spôsobiť problém. Rep’nup automaticky vyhľadá kontroverzné fotografie a schová ich. Síce premýšľam, ako aplikácia rozozná, či pijem na fotke džúš alebo borovičku, ale vraj to problém nie je.

 

 

Mapme

Bez znalosti kódovania môžeš vytvoriť takú mapu, že všetci budú pozerať s otvorenými ústami. Stačí ti len uploadovať súradnice miest, ktoré chceš vyznačiť.

 

Playbuzz

Playbuzz vznikol pred dvoma rokmi a spôsobil senzáciu. Vďaka nemu dokáže ktokoľvek vytvárať virálne kvízy, také tie veci, čo každý zdieľa na Facebook. Dnes má firma takmer 100 miliónov používateľov.

 

Payoneer

Nájdeš si šikovného freelancera v zahraničí, všetko ide super a potom príde faktúra. Chce to v nejakej mene, o ktorej si v živote nepočul a nepočul o nej ani tvoj internet banking. Práve tento problém rieši Payoneer – jednoduché platby bez hraníc.

 

 

Showbox 

Chceš byť hviezdou YouTube? Potrebuješ profesionálne videá, nejaké tie efekty a kvalitné audio. Ďalej autorské práva k rôznym klipom a obrázkom. Toto všetko ti pomôže vyriešiť Showbox a robí to úplne zadarmo. Používa ho okolo 2,000 YouTube hviezd, no stále je v beta verzii – na čakacej listine ich je ďalších 50,000.

 

Docady

Hoci je celý svet už digitálny, stále máš mnoho dôležitých papierových dokumentov – poistenia, rodný list a podobne. S Docady si ich jednoducho odfotíš a oni sa uložia na bezpečný cloud.

 

Evolero

Evolero pomáha vytvárať webové stránky špeciálne pre tých, ktorí organizujú nejaký event. Vyriešené je všetko od registrácií až po networking tých, ktorí sa na tvoju akciu chystajú. Službu využili firmy ako Microsoft, Intel či TedX.

 

YotPo

YotPo pomáha majiteľom e-shopov s recenziami produktov. Už žiadne vymyslené a do očí bijúce recenzie, ktoré písal Jožko od vedľa. S YotPo dostane každý nakupujúci správu a pomocou svojho smartfónu jednoducho napíše svoje dojmy. YotPo využíva napríklad GoPro.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)