Naj­bo­hat­ší ľudia sve­ta pod 35

Alexandra Dulaková / 26. augusta 2015 / Lifehacking

Miliar­dá­ra si väč­ši­nou pred­sta­vu­je­me ako člo­ve­ka so „zaslú­ži­lým“ šedi­vým melí­rom a oble­kom na mie­ru, pop­rí­pa­de ako extrém­ne výkon­né­ho šty­rid­siat­ni­ka, kto­rý po dvad­sať­roč­nom výsku­me obja­vil liek na vra­žed­nú cho­ro­bu. Ale čím ďalej, tým viac sa do pove­do­mia dostá­va­jú miliar­dá­ri, kto­rí túto finanč­nú hod­no­tu dosiah­li ešte pred 35-kou. Tu sú desia­ti z nich pod­ľa Wealth-X. 

1. Mark Zuckerberg

Hodnota majetku: 41,6 miliárd dolárov

Starý známy Mark. Kto by bol povedal, že program na stalkovanie pekných harvardských dievčat to dotiahne takto ďaleko a že už ako 31 ročný bude dávno za vodou aj na desať ďalších generácií? Pri svojej vplyvnej pozícii Mark nezabúda ani na tých, ktorí v živote nemali také šťastie ako on a pravidelne venuje štedré sumy na rôzne charity. Sám si na výplatnú pásku od Facebooku mesačne pripisuje len jeden symbolický dolár.

 

 

2. Dustin Moskovitz

Hodnota majetku: 9,3 miliárd dolárov

V tomto prípade vietor opäť fúka od megaúspešného Facebooku, v ktorom Dustin figuroval ako úplne prvý CTO až do roku 2008. Vtedy s kolegom Rosensteinom spoločnosť opustili a založili aplikáciu Asana. Rovnako ako Mark ani on vo filantropii nezaháľa a okrem toho že si založil vlastnú charitatívnu organizáciu sa upísal k tomu, že väčšinu svojho majetku venuje na dobročinné účely.

 

 

3. Yang Huiyan

Hodnota majetku: 5,9 miliárd dolárov

K majetku sa dostala pomerne jednoducho – stačilo sa dobre narodiť. Konkrétne do rodiny Kwoka Keunga, ktorý založil realitný a developerský koncern Country Garden Holdings a neskôr svoj podiel a pozíciu posunul dcére, Yang. Tá sa vďaka tomu stala v roku 2013 najbohatšou ženou Číny a spolu s otcom nezabudli venovať 107 miliónov dolárov na charitu.

 

 

4. Eduardo Luiz Saverin

Hodnota majetku: 5,3 miliárd dolárov

Eduardo tiež stál pri vzniku Facebooku a doteraz v ňom vlastní päťpercentný podiel. Momentálne okrem vedenia singaporskej nájomnej a predajnej webstránky figuruje ako angel investor mnohých nádejných startupov.

 

 

5. Scott Daniel Duncan

Hodnota majetku: 5 miliárd dolárov

Tento krát je to opäť v rodine, keďže Duncanov otec bol jedným z najvýznamnejších amerických prevádzkovateľov plynovodov. Duncan, rovnako ako jeho traja súrodenci, po otcovej smrti zdedil štvrtinu majetku a firme Dan L. Duncan Family Foundation šéfuje. Ďalej vlastní podiely v Enterprise Product Partners a spolu s rodinou stihol na charitu venovať vyše 200 miliónov dolárov.

 

 

6. Elizabeth Holmes

Hodnota majetku: 4,5 miliárd dolárov

Elizabeth je v jej 31-tke najmladšou americkou miliardárkou. Elizabeth svoju vlastnú biotechnickú spoločnosť Theranos sama založila ešte ako prváčka na Stanforde a krátko potom z výšky odišla, aby sa projektu mohla venovať naplno. Theranos sa sústreďuje na urýchlenie a sprístupnenie klinických krvných testov čo najväčšiemu množstvu ľudí – najmä takým, ktorí si ich z finančných dôvodov nemôžu dovoliť. Problém s drahou zdravotnou starostlivosťou je v Spojených štátoch už dlhšiu dobu alarmujúci. 

 

 

7. Nathan Blecharczyk

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Spolu so svojím spolubývajúcim z výšky stojí Blecharczyk za svetoznámym Airbnb, kde momentálne zastáva funkciu CTO. Svoju profesionálnu kariéru začal u Microsoftu, no programovať vedel už ako 12 ročný.

 

 

8. Brian Chesky

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Druhá zakladateľ Airbnb (momentálne CEO) sa so svojím kolegom vyrovnane delí o siedmu priečku. Brian stojí za takými záležitosťami, akými sú vízie a rast ich spoločného projektu.

 

 

9. Joe Gebbia

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Airbnb sa momentálne mimoriadne darí, a preto aj táto priečka patrí jednému zo spoluzakladateľov, ktorý dnes zastáva pozíciu CPO (chief product officer). Začínal ešte ako zakladateľ menších a menej úspešných firiem.

 

 

10. Thomas Persson

Hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov

Máloko vie, čo vlastne znamená skratka H&M a ešte menej vie aj to, kto za ňou stojí. Tak teda postupne. Hennes & Mauritz založil švédsky módny magnát Erling Persson. Thomas je jeho vnuk, a aj keď má v spoločnosti len podiel (zatiaľ čo jeho brat je CEO a otec prezident), práve on sa dostal do top desiatky. Len nedávno skončil filmársku školu a hneď sa vrhol do podnikania. Stal sa švédskym spoluzakladateľom a CEO Aspen Rights a Aspen Film.    

 

 

Zdroj: Business Insider 

Pridať komentár (0)