Najbohatší ľudia sveta pod 35

Alexandra Dulaková / 26. augusta 2015 / Lifehacking

Miliardára si väčšinou predstavujeme ako človeka so „zaslúžilým“ šedivým melírom a oblekom na mieru, poprípade ako extrémne výkonného štyridsiatnika, ktorý po dvadsaťročnom výskume objavil liek na vražednú chorobu. Ale čím ďalej, tým viac sa do povedomia dostávajú miliardári, ktorí túto finančnú hodnotu dosiahli ešte pred 35-kou. Tu sú desiati z nich podľa Wealth-X.

1. Mark Zuckerberg

Hodnota majetku: 41,6 miliárd dolárov

Starý známy Mark. Kto by bol povedal, že program na stalkovanie pekných harvardských dievčat to dotiahne takto ďaleko a že už ako 31 ročný bude dávno za vodou aj na desať ďalších generácií? Pri svojej vplyvnej pozícii Mark nezabúda ani na tých, ktorí v živote nemali také šťastie ako on a pravidelne venuje štedré sumy na rôzne charity. Sám si na výplatnú pásku od Facebooku mesačne pripisuje len jeden symbolický dolár.

 

 

2. Dustin Moskovitz

Hodnota majetku: 9,3 miliárd dolárov

V tomto prípade vietor opäť fúka od megaúspešného Facebooku, v ktorom Dustin figuroval ako úplne prvý CTO až do roku 2008. Vtedy s kolegom Rosensteinom spoločnosť opustili a založili aplikáciu Asana. Rovnako ako Mark ani on vo filantropii nezaháľa a okrem toho že si založil vlastnú charitatívnu organizáciu sa upísal k tomu, že väčšinu svojho majetku venuje na dobročinné účely.

 

 

3. Yang Huiyan

Hodnota majetku: 5,9 miliárd dolárov

K majetku sa dostala pomerne jednoducho – stačilo sa dobre narodiť. Konkrétne do rodiny Kwoka Keunga, ktorý založil realitný a developerský koncern Country Garden Holdings a neskôr svoj podiel a pozíciu posunul dcére, Yang. Tá sa vďaka tomu stala v roku 2013 najbohatšou ženou Číny a spolu s otcom nezabudli venovať 107 miliónov dolárov na charitu.

 

 

4. Eduardo Luiz Saverin

Hodnota majetku: 5,3 miliárd dolárov

Eduardo tiež stál pri vzniku Facebooku a doteraz v ňom vlastní päťpercentný podiel. Momentálne okrem vedenia singaporskej nájomnej a predajnej webstránky figuruje ako angel investor mnohých nádejných startupov.

 

 

5. Scott Daniel Duncan

Hodnota majetku: 5 miliárd dolárov

Tento krát je to opäť v rodine, keďže Duncanov otec bol jedným z najvýznamnejších amerických prevádzkovateľov plynovodov. Duncan, rovnako ako jeho traja súrodenci, po otcovej smrti zdedil štvrtinu majetku a firme Dan L. Duncan Family Foundation šéfuje. Ďalej vlastní podiely v Enterprise Product Partners a spolu s rodinou stihol na charitu venovať vyše 200 miliónov dolárov.

 

 

6. Elizabeth Holmes

Hodnota majetku: 4,5 miliárd dolárov

Elizabeth je v jej 31-tke najmladšou americkou miliardárkou. Elizabeth svoju vlastnú biotechnickú spoločnosť Theranos sama založila ešte ako prváčka na Stanforde a krátko potom z výšky odišla, aby sa projektu mohla venovať naplno. Theranos sa sústreďuje na urýchlenie a sprístupnenie klinických krvných testov čo najväčšiemu množstvu ľudí – najmä takým, ktorí si ich z finančných dôvodov nemôžu dovoliť. Problém s drahou zdravotnou starostlivosťou je v Spojených štátoch už dlhšiu dobu alarmujúci. 

 

 

7. Nathan Blecharczyk

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Spolu so svojím spolubývajúcim z výšky stojí Blecharczyk za svetoznámym Airbnb, kde momentálne zastáva funkciu CTO. Svoju profesionálnu kariéru začal u Microsoftu, no programovať vedel už ako 12 ročný.

 

 

8. Brian Chesky

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Druhá zakladateľ Airbnb (momentálne CEO) sa so svojím kolegom vyrovnane delí o siedmu priečku. Brian stojí za takými záležitosťami, akými sú vízie a rast ich spoločného projektu.

 

 

9. Joe Gebbia

Hodnota majetku: 3 miliardy dolárov

Airbnb sa momentálne mimoriadne darí, a preto aj táto priečka patrí jednému zo spoluzakladateľov, ktorý dnes zastáva pozíciu CPO (chief product officer). Začínal ešte ako zakladateľ menších a menej úspešných firiem.

 

 

10. Thomas Persson

Hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov

Máloko vie, čo vlastne znamená skratka H&M a ešte menej vie aj to, kto za ňou stojí. Tak teda postupne. Hennes & Mauritz založil švédsky módny magnát Erling Persson. Thomas je jeho vnuk, a aj keď má v spoločnosti len podiel (zatiaľ čo jeho brat je CEO a otec prezident), práve on sa dostal do top desiatky. Len nedávno skončil filmársku školu a hneď sa vrhol do podnikania. Stal sa švédskym spoluzakladateľom a CEO Aspen Rights a Aspen Film.    

 

 

Zdroj: Business Insider 

Pridať komentár (0)