Najbrutálnejšie vraždy moderného Slovenska: Obete poliate žieravinou či dobodané telá kuchynskými nožmi

  • Slovenskí kriminalisti sa dlho venovali prípadom, ktoré otriasli celou krajinou
  • V niektorých prípadoch sa páchateľov podarilo dolapiť, no niektoré sa vyšetrujú dodnes
  • Slovenskí kriminalisti sa dlho venovali prípadom, ktoré otriasli celou krajinou
  • V niektorých prípadoch sa páchateľov podarilo dolapiť, no niektoré sa vyšetrujú dodnes

História Slovenska je na chladnokrvné vraždy, žiaľ, bohatá. Väčšinu týchto skutkov si spájame s mafiánmi, no za beštiálnymi vraždami často stoja aj „obyčajní ľudia“. V minulosti sme ťa už informovali o sériovom vrahovi Ondrejovi Rigovi, ktorý má na rukách krv až deviatich obetí. Taktiež si mal možnosť prečítať si článok o takzvanej Nedokončenej modlitbe, pri ktorej boli brutálne zavraždené tri osoby.

Na Slovensku dochádza aj dnes k mnohým vraždám, za ktorými stoja väčšinou osoby so psychickými poruchami. Občas k takémuto skutku však stačí iba žiarlivosť alebo zvedavosť. V tomto článku si môžeš prečítať o chladnokrvných vraždách, pri ktorých prišli o život nevinní ľudia.

 

1. Taxikár z Liptova

14. decembra 2013 sa v Liptovskom Mikuláši odohrala brutálna vražda nevinného taxikára. Kamera mestskej polície zaznamenala troch mladých stredoškolákov, ktorí nastúpili do auta. Po polnoci sa rozozvučal telefón záchranárov, ktorým bolo povedané, že neďaleko mesta bol nájdený zranený človek.

Na mieste nešťastia sa nachádzal taxík a ešte jedno vozidlo. Dvere do taxíka boli otvorené a neznámi ľudia sa snažili pomôcť taxikárovi, ktorý v tej chvíli bojoval o život. Tento boj, žiaľ, prehral. Muž bol dobodaný, mal podrezaný krk, tvár, brucho a ruky. Taktiež mal preťaté tepny a hltan.

Obeťou bol 47-ročný Ivan Vojtko, ktorý bol milovníkom áut. Už 15. decembra získala polícia dostatok dôkazov na to, aby zadržala podozrivých. Boli nimi práve traja mladíci, ktorí boli Ivanovi poslední zákazníci. Celé vyšetrovanie netrvalo veľmi dlho, pretože stredoškoláci sa k vražde priznali hneď počas prvého výsluchu. Zaujímavosťou je, že mladí muži mali len 17 a 18 rokov.

zdroj: Unsplash/Victor Xok

Počas výsluchu opísali mladíci polícii celý svoj plán. Tvrdili, že Ivan sa stal obeťou náhodou, keďže bol práve voľný. Po tom, čo zastavil na cieľovej adrese, trojica sa naňho vrhla s kuchynskými nožmi. S útokom prestali až vtedy, keď zbadali blížiace sa auto.

Mladíkom hrozilo 25 rokov až doživotie, no keďže išlo stále o mladistvých, trestná sadzba sa im v zmysle zákona znížila o polovicu. Trojica uzavrela s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Dvojica, ktorá mala v čase útoku 17 rokov, dostala trest v trvaní 12,5 roka. 18-ročný vrah bol odsúdený na 17 rokov a 8 mesiacov za mrežami. Zarážajúce je, že mladíci po vypočutí si svojho trestu neprejavili žiadne emócie.

Brutálny masaker z roku 1960 zvaný Nedokončená modlitba šokoval Slovensko. Kostolík sa stal miestom ohavného činu

Motívom chladnokrvnej vraždy mohlo byť ťažké detstvo mladíkov. Všetci traja boli v detstve šikanovaní a taktiež pochádzali z rozvedených rodín. Je možné, že im chýbal mužský vzor.

„Príprava a samotný začiatok agresie, mohli mať u vyšetrovaných aj istý hyperkompenzačný charakter. Obete šikanovania sa zmenili na drsňákov. K prídavným motívom patria aj skúsenosti s bojovými počítačovými hrami. V týchto hrách je zabitie normálnym krokom, umožňujúcim postup do ďalšieho levelu bez toho, že by obeť zjavne trpela. Zaskočilo ich preto obranné správanie obete a neplánované okolnosti, ktoré mohli viesť u nich k silným afektom. Všetci traja boli šokovaní striekajúcou krvou, prosebným výrazom obete a jej chrčaním. Podľa niektorých údajov začali utekať ešte skôr, ako zbadali prichádzajúce auto,“ píše sa v posudku súdneho znalca a psychológa.

2. Adriana z Nových Zámkov

Druhá vražda, ktorej sa budeme venovať, sa udiala taktiež v roku 2019. 12. apríla sa 39-ročná Adriana z Nových Zámkov vybrala v ranných hodinách na prechádzku so svojím psom. Neznámy útočník, ktorý išiel oproti nej, na ňu vylial žieravú látku. Pomoc si však zavolala sama a skončila hospitalizovaná na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení. Ešte v ten deň polícia informovala verejnosť, že žena vážnym zraneniam podľahla.

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre, ktorý vyšetrovanie prevzal, už začal trestné stíhanie vo veci pre zločin zabitia. Na objasnení prípadu intenzívne pracujú policajti z viacerých okresov. Niektoré médiá však prišli s teóriou, že dôvodom útoku mohli byť nezhody s bývalým partnerom.

SMRŤ ŽENY PO ÚTOKU KYSELINOUPolícia prijala dnes 12.04.2019 ráno po pol šiestej oznámenie, že na Nábrežnej ulici v…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Friday, April 12, 2019

Niekoľko dní po ohavnom skutku sa polícia venovala vypočúvaniu svedkov a vyhodnocovaniu záberov z okolitých bezpečnostných kamier. Podľa informácií denníka Nový Čas bolo na záberoch vidieť len tmavé postavy, nakoľko v tom čase bola ešte tma. Kamera, ktorá je umiestnená nad vchodom, pred ktorým sa útok odohral, nezaznamenala nič.

Známa obete sa vyjadrila, že jediné problémy, ktoré obeť riešila, boli problémy s bývalým partnerom. „Mali predtým spolu aj nejaké podnikanie, rozišli sa v zlom, vraj na seba podávali aj trestné oznámenia. On sa nikdy nezmieril s rozchodom,“ povedala. S teóriou, že za útokom stál práve on, začala neskôr pracovať aj polícia.

zdroj: Facebook/Polícia SR

Podľa svedectiev to však jej bývalý partner nebol. Bolo však možné, že to urobil niekto na objednávku. Náčelník mestskej polície Jozef Tököly obyvateľov Nových Zámkov upokojil, že sa nemajú čoho báť, pretože v tom čase vyšetrovanie smerovalo k tomu, že útok bol spáchaný na objednávku.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: SME, Topky, čas.sk, SME, Aktuality, Čas.sk, Mikuas.dnes24.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK