Najhorúcejšie startupy Ameriky, o ktorých si nepočul: Časť 2.

Tatiana Blazseková / 9. septembra 2015 / Business

Kašlite na Silicon Valley a ostaňte radšej doma! Nedávno sme pridali článok o šiestich startupoch, ktoré to dotiahli ďaleko aj bez toho, aby začínali v Silicon Valley. Lenže takých je ešte oveľa viac, a preto by bola škoda nenapísať o nich. Tu je ďalších 6 najzaujímavejších starupov, ktoré dokazujú, že začínať sa dá aj lokálne a žať úspech globálne.

 

1. Favor

Zakladatelia Ben Doherty a Zac Mautais sú najlepší priatelia, ktorí sa stretli už na strednej škole počas poslíčkovia v pizzerii. Hľadali spôsob ako si objednať donášku domov aj z reštaurácii, ktoré donáškové služby neponúkajú. Kúpili si knihu Coding for Dummies a tým sa to celé začalo. Ich prvá aplikácia Cal Poly, ktorá bola vytvorená viacmenej len pre decká zo školy, sprostredkovávala donášku piva a burritos. Favor v súčasnosti ponúka reštauráciám, ale aj obchodom, ktoré nemajú donášku do domu možnosť zapojiť sa. Pomocou aplikácie si objednáte jedlo, nákup, jednoducho čokoľvek, čo potrebujete a o hodinu už máte veci u vás doma na stole.

 

Sídlo: Austin, Texas

Funding: 16, 9 mil. dolárov, Bill Boebel, Chuck Gordon, Mario Feghali, Pat Matthews, Silverton Partners, Tim Draper, S3 Ventures

 

 

 

2. FiscalNote

FiscalNote je startup sídliaci vo Washingtone DC, a to nie len tak náhodou. Tim Hwang, zakladateľ spoločnosti, bol dobrovoľníkom v Obamovej predvolebnej kampani v roku 2008. Ďalší členovia starupu taktiež nemajú od politiky ďaleko, preto bolo logické založiť startup, ktorého hlavným záujmom bude práve politika. Táto spoločnosť má nástroje na to, aby predpovedali výsledok politických stratégií, ktoré sú predložená americkému Kongresu. Podľa FiscalNote ich umelá inteligencia a data-mining software pracuje s 94% presnosťou.

 

Sídlo: Washington DC

Funding: 18,2 mi. dolárov, Renren Inc., Middleland Capital, Visionnaire Ventures, AME Cloud Ventures, Enspire Capital, Winklevoss Capital, First Round, Mark Cuban, Plug & Play Ventures, University of Maryland

 

 

 

3. GoodRx

Spoločnosť založená v roku 2011 si za svoj domov zvolila Los Angeles. Ich hlavným záujmom sú lekárne, presnejšie ceny liekov. Ich appka funguje následovne: stačí napísať názov lieku, miesto kde bol predpísaný, vložiť PSČ a ukáže sa vám zoznam lekární s najlepšími cenami vo vašej blízkosti. GoodRx chce byť stále aktuálny a preto každý týždeň zbiera informácie o cenách liekov a zľavách z celej krajiny. Cena liekov je v USA veľmi vysoká a ľudia to častokrát udávajú ako hlavný dôvod, prečo nepodstupujú predpísané liečby.

 

Sídlo: LA, California

Funding:  1,5 mil. dolárov, Founders Fund, Highland Capital Partners, Upfront Ventures, Lerer Hippeau Ventures

  

 

 

4. Luxe

Luxe je veľmi chytrá aplikácia, ktorá sľubuje pomoc pri parkovaní. Predtým, ako odídete z domu, si nastavíte adresu miesta, kam chcete prísť. Aplikácia sleduje vašu cestu a 10 minút pred cieľom vás spojí s Luxe sprievodcom. Oblečený v bledo modrej bunde vás človek bude čakať na mieste, hopsne do auta a opýta sa, kedy prídete a či nepotrebujete natankovať alebo umyť auto. Táto osôbka vám tátoša odnesie na najbližšie parkovisko, ktoré s Luxe spolupracuje. Služba stojí len 5 dolárov na hodinu a 15 dolárov na celý deň, čo je fantastické, pretože ostatné spoločnosti tohto druhu sú extrémne predražené. ValetAnywhere ponúka podobnú službu ale za deň si vypýtajú 42 dolárov.

 

Sídlo: San Francisco, CA

Funding:  25,5 min. dolárov, Venrock, Kevin Colleran, Rick Marini, Rothenberg Ventures, Eniac Ventures, Data Collective, Slow Ventures, SherpaVentures, Google Ventures

 

 

 

5. Wellinks

Wellinks chce pomôcť pacientom, pre ktorých liečba alebo pomoc nekončí návštevou lekára. Trojčlenný tím založil medicínske zariadenie určené pre ľudí trpiacich skoliózou. Toto zariadenie je veľmi ľahké, a tak ho môže mať človek vždy pripnuté na oblečení. Wellink sa snažil vytvoriť niečo, čo by vydalo okamžitú spätnú reakciu pre doktora, pacienta a poprípade aj jeho rodiča. Vecička, ktorú vyvinuli, nahráva informácie o tom, ako dlho bola zdravotnícka pomôcka na chrbte nosená. Hlavnou úlohou je redukovať operácie detí so skoliózou. V súčasnosti je táto vecička v procese klinického testovania a jej úspech ukáže až čas.

 

Sídlo: New Haven, Connecticut

Funding: 100 000 dolárov, Connecticut Innovations, YEI Innovation Fund

 

 

 

6. Yik Yak

Tento chytľavý názov nesie milá-nemilá aplikácia, ktorá je určená na ohováranie medzi stredoškolákmi a vysokoškolákmi. Aplikácia je určená pre 18 a viac ročných školákov, ktorí môžu pridať akýkoľvek príspevok a to dokonca anonymne. Všetky príspevky sú zbierané do feedu, ktorý sa aktualizuje v reálnom čase. Feeds sú lokálne orientovane, takže môžete vidieť len príspevky ľudí vo vašom okolí. Nové aktualizácie tejto aplikácie vám umožnia nahliadnuť do iných komunít, a to aj v prípade, že sa nenachádzate v ich blízkosti. Tvorcovia aplikácie si však uvedomili čo spôsobili a že deťúrence si asi nebudú posielať učebný materiál či dennú dávku komplimentov. Aplikáciu tak na stredoškolských areáloch zablokovali.

 

Sídlo: Atlanta, Georgia

Funding: 73 mil. dolárov, Tim Draper, Kevin Colleran, Azure Capital Partners, DCM Ventures

 

Zdroj: Business Insider 

Pridať komentár (0)