Najkontroverznejšia pozícia na Slovensku: Čo vlastne robí dobrý finančný sprostredkovateľ?

 • Veľa Slovákov si rieši svoje financie svojpomocne
 • Toto rozhodnutie často vyústi v nepriaznivú finančnú situáciu, ktorej sa mohlo predísť
 • Finanční sprostredkovatelia majú zlú povesť, ktorá nezodpovedá skutočnosti a tí, čo jej veria, veľakrát vyhadzujú svoje peniaze von oknom
brokeria2
 • Veľa Slovákov si rieši svoje financie svojpomocne
 • Toto rozhodnutie často vyústi v nepriaznivú finančnú situáciu, ktorej sa mohlo predísť
 • Finanční sprostredkovatelia majú zlú povesť, ktorá nezodpovedá skutočnosti a tí, čo jej veria, veľakrát vyhadzujú svoje peniaze von oknom

Nevhodných finančných rozhodnutí sa dopustí každý. Vyznať sa vo všetkých ponúkaných službách bánk, poisťovní a ďalších inštitúcií je naozaj ťažké a pre bežného pracujúceho človeka nezvládnuteľné.

Práve preto vznikla profesia finančných sprostredkovateľov, ktorá sa touto oblasťou zaoberá. Mnoho ľudí im však kvôli zlej povesti neverí, aj keď skutočný dôvod, že prečo vlastne, povedať nevedia.

Čo hovoria mýty o „radách od finančníkov“

Človek s pekným oblekom, ktorý sa vlastne vo financiách nevyzná a jeho jediným cieľom je na klientoch zarobiť. Takto znie tá najhoršia verzia v predstavách ľudí. Niektorí sa boja nepravdivých a neúplných informácií a poplatkov, skutočným problémom je však finančná nevedomosť, ktorú si väčšina ľudí neuzná.

V rámci EÚ je finančná gramotnosť na skóre 50, čo je oproti iným krajinám viac, na druhej strane to stále nie je dostatočná finančná znalosť. Globálne sa len jeden z troch ľudí dá považovať za finančne gramotného.

Slovensko, spolu s Ruskom a Lotyšskom, patrí ku krajinám s dostupnou finančnou edukáciou, ale malou finančnou gramotnosťou. Veľa ľudí teda nesprávne predpokladá, že financiám rozumie, nadhodnocuje svoje znalosti a následne volí nevhodné finančné produkty. Práve v takýchto prípadoch je pomoc od finančného sprostredkovateľa prínosom.

Realita je pozitívnejšia

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že finanční sprostredkovatelia môžu byť pre nich prínosom. Ich cieľom je, samozrejme, predať finančný produkt, no ten pre klienta musí byť výhodný.

Úlohou licencovaných sprostredkovateľov je zhodnotiť finančnú situáciu klienta a navrhnúť správne riešenie, teda zvoliť najvhodnejšiu kombináciu dostupných finančných produktov a vytvoriť tak správny finančný plán pre konkrétneho klienta.

Províziu dostane finančný sprostredkovateľ zvyčajne od finančnej inštitúcie, čiže napríklad od banky a samotný zákazník nič neplatí. Väčšinou sú sumy provízií zarátané v sume služby aj vtedy, keď si po ne človek zájde do banky sám, takže v tomto prípade sa naozaj nič navyše neplatí.  

Pozor na licencie

Vďaka finančnému vzdelaniu, ktorým je získanie postu finančného sprostredkovateľa spojené, môžu ľudia na ich radách získať veľa.

Každý sprostredkovateľ musí prejsť viacerými druhmi vzdelávania, ktoré sú potrebné pre získanie licencie od Národnej banky Slovenska (NBS). Túto prácu nemôže robiť niekto, kto nemá potrebné formálne vzdelanie a prislúchajúce ďalšie kurzy. Treba sa však obrátiť na niekoho, kto má na sprostredkovanie licenciu. 

KVÍZ: Si dostatočne inteligentný na to, aby si mohol byť finančným sprostredkovateľom? Over si to v kvíze

Výhodou uzavretia zmluvy na finančný produkt cez finančného sprostredkovateľa je aj rýchlejšie vybavenie a viac možností, než keby sa človek vybral do banky sám. Sprostredkovateľ je pre klienta jedným kontaktným bodom pre celý finančný trh. Klient teda nemusí kontaktovať ďalších ľudí, jednoducho stačí, ak všetko vyrieši so sprostredkovateľom.

Ďalším bodom je samotná spolupráca, ktorá nekončí jednou podpísanou zmluvou v banke či poisťovni. V záujme finančného sprostredkovateľa je starať sa o klientov dlhodobo a ponúkať im nové riešenia podľa ich súčasnej situácie.

Kde finančných sprostredkovateľov hľadať

Sprostredkovateľov väčšinou združujú spoločnosti. Takou je aj Brokeria, ktorá vznikla v roku 2016 a v súčasnosti pre ňu pracuje takmer 1000 profesionálov z oblasti financií pre vyše 63 000 klientov.

Do tímu si Brokeria vyberá len ľudí, ktorí majú k financiám vzťah a aj potrebné vzdelanie. Kľúčový tím tvoria skúsení manažéri a obchodníci, ktorí na trhu pôsobia už viac ako 10 rokov.

„Našim poslaním a úlohou je poskytovať profesionálne a spoľahlivé finančné sprostredkovanie počas celého života klienta. Ponúkame vlastné exkluzívne produkty na mieru a vďaka nám môžu klienti získať aj špeciálne podmienky,“ vysvetľuje PR manažérka Barbora Červenková.

Finančným sprostredkovateľom sa môžeš stať aj ty

„U nás, v Brokerii, prebieha viacero možností vzdelávania, vrátane toho pre začiatočníkov, kde sa naučia úplné základy a postupy práce. Potom sú to vzdelávania pre skúsenejších obchodníkov alebo manažérov, kde sa naučia viesť svoj tím a ako správne investovať peniaze klientov. Všetko učia skúsení lektori,“ vysvetľuje Radoslav Červenec, generálny riaditeľ Brokerie.

Vlastnosti, ktoré Brokeria v sprostredkovateľoch hľadá:

 • vytrvalosť
 • ochota pomôcť a poradiť
 • chuť sa vzdelávať a získavať nové skúsenosti
 • dobré vyjadrovanie
 • ambicióznosť a cieľavedomosť

Plat je tiež veľmi motivujúci – finančný sprostredkovateľ vo všeobecnosti dokáže zarobiť mesačne od 800 € do 2300 €, a to v závislosti od množstva klientov a navrhnutých riešení. Ak svoju prácu robí sprostredkovateľ dobre, odmenou je aj veľa pozitívnych referencií, ktoré mu prinášajú nových klientov.

V Brokerii si každý prejde pozíciami od juniora až po seniora a získa tak potrebné skúsenosti. Potom si môžu ľudia vybrať, či chcú byť s klientmi, alebo túžia po manažérskej dráhe a chcú sa vypracovať na partnera spoločnosti. Veľkou výhodou je aj podiel na zisku a kmeňových akciách spoločnosti pre tých najlepších.

„V Brokerii máme jasné a otvorené pravidlá kariérneho rastu. Sme jediná spoločnosť na trhu, ktorá svojim sprostredkovateľom garantuje dedenie kmeňa klientov. V praxi to predstavuje dlhodobý stabilizačný prvok,“ hovorí Červenec.

Benefity, ktoré Brokeria svojim spolupracovníkom ponúka:

 • priemerný hrubý mesačný zárobok od 800 do 2 300 €
 • ohodnotenie na manažérskych a riaditeľských pozíciách od 3 500 do 20 000 €
 • podporu slovenskej spoločnosti s medziročným rastom 25 %
 • vzdelávací program zameraný na financie a podnikanie
 • možnosť rozbehnúť vlastné podnikanie a príspevok na kanceláriu
 • podiel na zisku spoločnosti (v roku 2020 sa rozdelilo 236 500 eur)
 • kvartálne extra odmeny 
 • benefitný program
 • prémiové automobilové značky za atraktívne ceny

Nech už sa teda berie finančné sprostredkovateľstvo z hľadiska klienta alebo samotného sprostredkovateľa, je to výhoda. Čím je klient spokojnejší a čím dlhšie u sprostredkovateľa zostáva, tým je lepšie jemu a aj samotnému sprostredkovateľovi.

Vďaka dobrým radám si ľudia vyberajú pre nich vhodné finančné produkty bez toho, aby sa sami museli v tejto oblasti vzdelávať a ich financiám sa venuje človek, ktorý sa v tom vyzná a ktorého to reálne baví.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK