Najkrajšie slovenské drevené kostolíky postavené bez použitia jediného klinca. Obdivuje ich celý svet

  • Často o tom ani nevieme, no na Slovensku máme veľa krásnych stavieb, ktoré sú jedinečné a zahraniční turisti ich s nadšením a údivom obdivujú. Máme na mysli drevené kostoly, ktorých máme po celom Slovensku približne 50, no v minulosti ich bolo viac než 300.
collagekostoliky
  • Často o tom ani nevieme, no na Slovensku máme veľa krásnych stavieb, ktoré sú jedinečné a zahraniční turisti ich s nadšením a údivom obdivujú. Máme na mysli drevené kostoly, ktorých máme po celom Slovensku približne 50, no v minulosti ich bolo viac než 300.

Kostolíky sú jedinečné svojou architektúrou, prevedením  a originalitou. Všetky drevené kostoly sú postavené výlučne z dreva, pri stavbe nemohol byť použitý ani jeden klinec. Výnimočnosť týchto stavieb potvrdzuje tiež zaradenie viacerých z nich do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pozri sa s nami teraz na náš výber z týchto krásnych drevených chrámov.

Artikulárny kostol Leštiny, okr. Dolný Kubín

wbl.skfoto:wbl.sk

Evanjelický kostol bol postavený v roku 1688. Pôvodne bol bez veže a bez zvonov. Kostol je postavený v príkrom svahu, čo bolo riešené kamennou základňou. Na výstavbu bolo použité smrekové drevo z okolitých lesov. Okrem toho, že je to národná pamiatka, je zapísaný aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, okr. Svidník

SACR
foto:SACR

Tento gréckokatolícky kostol pochádza z roku 1658 a patrí tak medzi najstaršie drevené stavby na Slovensku. Je to trojdielna zrubová stavba s tromi vežičkami. Jeho výnimočnosť je podčiarknutá zápisom v UNESCU. V roku 2004 prešiel komplexnou rekonštrukciou.

Kostol sv. Paraskievy v Dobroslave, okr. Svidník

DAJAMAfoto:DAJAMA

Kostol bol postavený v roku 1705. Je to zrubová, trojpriestorová stavba postavená na kamennom základe. V roku 1932 bol kostol prestavaný do súčasnej podoby, posledná rekonštrukcia prebehla v roku 2002. Interiér dopĺňajú umelecky a historicky cenné ikony a predmety.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku, okr. Banská Bystrica

horsanahory
foto:horsanahory

Tento evanjelický kostol je postavený v tvare kríža. V čase výstavby, v roku 1726 a z rozhodnutia úradov, bol postavený blízko rieky Hron a v oblasti s močiarmi, keďže úradníci neboli protestantskej stavbe naklonení. Kostol však za celý čas nebol ani raz zatopený. Má kapacitu až 1100 miest na sedenie a neodmysliteľnou súčasťou kostola sú aj tri lipy, ktoré boli zasadené pri vysviacke kostola. Je zapísaný v zozname UNESCO.

Kostol najsvätejšej trojice v Kežmarku

idnes.czfoto:idnes.cz

Je to evanjelický kostol a má pôdorys rovnoramenného gréckeho kríža. Pôvodné základy neboli murované. Jedinečnosť spočíva aj v použitom dreve, ktoré je kombináciou tisu a červeného smreka. Kostol bol postavený v roku 1717. Je zapísaný v zozname UNESCO.

Chrám presvätej Bohorodičky v Miroli, okr. Svidník

SACRfoto:SACR

Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1770. Je to trojdielny a trojvežový zrubový objekt. Pred objektom je drevená vstupná bránka s osembokou nízkou strieškou, pokrytou šindľom.

Chrám sv. Michala Archanjela v Ladomírovej, okr. Svidník

slovakia.travelfoto:slovakia.travel

Gréckokatolícky kostolík je takisto zapísaný v zozname UNESCO. Bol postavený v roku 1742. Počas 2. svetovej vojny bol vážne poškodený. Vo vnútri sa nachádza tiež cenný ikonostas a oltár. Posledná rekonštrukcia prebiehala v roku 2006.

 Artikulárny evanjelický kostol pri Svätom Kríži, okr. Liptovský Mikuláš

SACRfoto:SACR

Tento kostol je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Kostol pochádza z Paludze a bol k nám prevezený v roku 1974. Kostol dokáže poňať až 6 000 návštevníkov. Pôdorys kostola má dĺžku 43 metrov  a má podobu kríža. S kostolom tvorí pekný celok aj samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorá bola pristavená neskôr.

Chrám prenesenia Ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej, okr. Sobrance

wikimedia.orgfoto:wikimedia.org

Gréckokatolícky kostol je zrubová stavba vyrobená z ihličnanov a je ošetrená čiernou farbou. Bol postavený v roku 1730 v barokovom štýle. Ide o trojdielnu stavbu so šindľovou strechou. Aj tento kostol je zapísaný v zozname UNESCO.

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, okr. Bardejov

SACRfoto:SACR

Je to najstarší a najzachovalejší drevený kostolík na Slovensku. Pochádza pravdepodobne z roku 1499. Kostol patrí rímsko-katolíckej cirkvi, no v minulosti bol aj evanjelický. Je postavený v gotickom slohu a asi nikoho neprekvapí, že je tiež zapísaný v zozname UNESCO.

Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

wikimedia.orgfoto:wikimedia.org

Tento gotický rímskokatolícky kostol je najstaršou stavbou v Tvrdošíne. Pochádza  z konca 15. storočia. Pôvodný gotický sloh bol pri prestavbe v 17. storočí zmenený na renesančný. Jeho dominantou je barokový oltár s obrazom Všetkých svätých. Od roku 2008 je zapísaný v zozname UNESCO.

Kostol sv. Juraja Veľkomučenníka v Jalovej, okr. Snina

DAJAMAfoto:DAJAMA

Asi najmenší kostol v našom prehľade. Bol postavený v roku 1772 a ide o jednopriestorovú stavbu. Bol viackrát rekonštruovaný, naposledy v roku 2002.

preze-startitup

zdroj: interez.sk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá