Najlepšie Android aplikácie, ktoré vyprodukovala Európa!

Viktor Reviliak / 30. novembra 2015 / Business

Európa možno tak trochu zaostáva za americkou tech scénou, no stále dokáže zaujať výnimočnými počinmi.

 

S pomocou Google a vlastných skúseností som dal dokopy hneď niekoľko najpopulárnejších aplikácií z rôznych európskych krajín. A nestratilo sa ani Slovensko!

 

Rakúsko: Runtastic Running Pro

Runtastic Running PRO je fitness tracker zameraný špeciálne na beh.

Aplikácia ponúka v Premium verzii audio feedback, trackuje tvoje behy, ciele a pracuje s celou radou smart hodiniek. Play Store tvrdí, že počet stiahnutí sa pohybuje medzi 1 až 5 miliónmi.

V auguste 2015 kúpila Runtastic značka Adidas za 239 miliónov dolárov.

 

 

Bielorusko: World of Tanks Blitz

Dosť možno poznáš túto hru z PC verzie, prípadne z reklamy v telke. MMO tankové bitky vo World of Tanks patria medzi najpopulárnejšie hry súčasnosti a štúdio Wargaming prenieslo túto možnosť aj na mobily.

Hra má v súčasnosti okolo 90 miliónov hráčov a žije z populárneho modelu in-app nákupov.

 

 

Dánsko: Endomondo

Endomondo je osobný tréner do vačku. Kvôli tejto aplikácií som si pred piatimi rokmi kúpil svoj prvý smartfón. tuším to bol HTC Wildfire. Je to podobné ako Runtastic, len viac zamerané na rôzne športy. Môžeš si trackovať všetko od bicyklovania až po basketbal (čo ale úprimne pri presnosti GPS nemá zmysel).

Endomondo vzniklo v roku 2007 a začiatkom tohoto roka bolo úspešne predané značke Under Armour za 85 miliónov dolárov.

 

Estónsko: TransferWise

Ak ťa niekedy štvali obrovské poplatky pri prevodoch peňazí do inej meny, TransferWise to vyriešili. Na základe p2p modelu dokážu významne zredukovať náklady. Ako to presne funguje, to však nanešťastie zostáva tajné. Hodnota firmy sa tento rok vyšplhala na jednu miliardu dolárov.

 

Francúzsko: BlaBlaCar

BlaBlaCar je zdieľanie jázd so špeciálnou funkciou – vieš na škále označiť, ako veľmi ukecaný si.

Narozdiel od Uberu či Lyftu sa BlaBlaCar viac zameriava na dlhšie jazdy. Potrebuješ napríklad z Bratislavy do Berlína, zapíšeš sa a niekto ťa vezme. Nejde tu však o zárobok, ako mnohí využívajú napríklad Uber, cenovo je to fakt na úrovni nákladov.

Hodnota firmy je dnes okolo 1,5 miliardy dolárov.

 

 

Izrael: Moovit

Moovit je populárna aplikácia z Izraela, do ktorej investoval napríklad aj Ashton Kutcher. Je určená na sledovanie časov hromadnej dopravy a operuje v stovkách miest po celom svete. V súčasnosti má 15 miliónov používateľov.

 

Nórsko: Opera Mini

Prehliadač Opera v súčasnosti ponúka celý ekosystém aplikácií – vrátane prechodu na mobily. Operu Mini si dokonca pamätám ešte na starých Java telefónoch. Podľa Google Play Store bola aplikácia stiahnutá viac ako 50 miliónov krát.

 

 

Portugalsko: Todoist

Štyri milióny ľudí používajú túto aplikáciu na vymakanie svojej produktivity. Todoist bol spustený v roku 2007 a na mobiloch sa prvýkrát objavil v roku 2012.

 

Slovensko: Sygic

Slovenská aplikácia, ktorú si stiahlo 50 – 100 miliónov užívateľov. Špička medzi navigáciami, ktorá po úspechu v bežných GPS zamierila aj na mobilnú platformu. Spoločnosť vznikla v roku 1994 a jej hodnota sa pohybuje v radoch desiatok miliónov eur.

 

 

Rusko: Telegram

Telegram nedávno zasiahol titulky všetkých svetových médií. Zistilo sa totiž, že táto aplikácia je hlavným komunikačným kanálom ISIS.

Spoločnosť však okamžite zareagovala a zničiť podobné praktiky je pre ňu teraz omnoho jednoduchšie.

Navyše, ISIS nie je tým, čo robí túto aplikáciu populárnou. 50 miliónov stiahnutí nie je náhodných – predsa len, máš „istotu“, že nikto ti nebude čítať konverzácie.  Na svedomí ju majú bratia Durovoví, ktorí sú zodpovední aj za ruskú sociálnu sieť VK.

 

Švédsko: Spotify

Jeden z najpopulárnejších európskych startupov. Spotify je služba na streamovanie hudby s desiatkami miliónov skladieb. Vznikla v roku 2008 a po raisovaní 526 miliónov dolárov v júni tohoto roka jej hodnota stúpla na 8,5 miliardy dolárov.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)