Najprísnejšie antivírusové pravidlá. Deti v škôlke sa hrajú v plastových boxoch, priestor majú vyznačený čiarami

  • Deti v thajských školách a škôlkach sedia za plexisklom a na hranie majú limitovaný priestor
  • Pre začiatkom nového školského roka požiadal v jednom thajskom meste riaditeľ školy 5 000 žiakov, aby šli na 2 týždne do karantény
thailand
youtube/newstoday
  • Deti v thajských školách a škôlkach sedia za plexisklom a na hranie majú limitovaný priestor
  • Pre začiatkom nového školského roka požiadal v jednom thajskom meste riaditeľ školy 5 000 žiakov, aby šli na 2 týždne do karantény

Včera zasadlo niekoľko slovenských žiakov opäť do lavíc, otvorili sa totiž letné školy, ktoré si podľa slov učiteľov priali samotní žiaci. V Thajsku sa žiaci učia tiež, epidemiologické opatrenia im ale nariaďujú extrémne prísne dodržiavanie sociálnych rozostupov. Na základe fotodokumentácie britského denníka Independent sedia oddelení v boxoch z plexiskla a na podlahe majú nakreslené kruhy, ktoré im ohraničujú pohyb.

Na tvárach nesmie chýbať ochranné rúško a v miestnosti dezinfekcia.

Po korone na mesiac do školy

Školy rovnako ako škôlky sa v Thajsku otvorili po niekoľkých mesiacoch. Od polovice marca boli spolu s ostatnými verejnými inštitúciami zatvorené. Deti začali vzdelávacie zariadenia navštevovať začiatkom júla. Dodržiavať však musia radu prísnych bezpečnostných opatrení, aby k prenosu vírusu a následnej nákaze nedochádzalo. 

V hlavnom meste sa nachádza materská škola Wat Khlong Toey, ktorá skutočne nenechala nič na náhodu. 250 detí sa tu hrá v plastových priehľadných škatuliach, píšu a čítajú oddelení hranatým plexisklom a učitelia dokonca označili aj priestory, v ktorých majú deti stáť, spievať, čítať alebo odpovedať na otázky. 

Trieda je limitovaná na 25 žiakov.

Pri vchode do budovy sa nachádzajú digitálne teplomery, ktoré každému dieťaťu odmerajú teplotu bezdotykovo. Pred triedami sú na viditeľných miestach umiestnené dezinfekčné spreje a na toaletách a na umývadlách v triedach je stále dostatok mydla a všetkých potrebných hygienických prostriedkov. 

Iné školy zase požiadali rodičov svojich malých žiakov, aby predtým, než nastúpia do nového školského roka, ostali v povinnej karanténe po dobu dvoch týždňov. Vtedy by malo byť riziko prenosu ochorenia na iné deti minimálne. 

Chránia sa aj učitelia, ochranné štíty však nosia len výnimočne, a to pri aktivitách, kde je to skutočne nevyhnutné. 

Postačujúce je rúško a dezinfekcia. Fyzický kontakt s deťmi nehrozí. Všetko sa rieši slovne, na diaľku alebo len náznakom. 

Všetci chcú, aby sa deti v septembri do školy vrátili úspešne a zdravé.

Základom je znížiť riziko prenosu nákazy v rámci komunity,“ vysvetlil riaditeľ Svetovej zdraovtníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V Thajsku je aktuálne od začiatku prepuknutia pandémie potvrdených 3 351 prípadov, známych je 58 úmrtí. 

Na Slovensku sadajú deti do lavíc tiež

Niektorí žiaci sa počas nasledujúcich troch týždňov, od pondelka 10. augusta až do 28. augusta, vrátia opäť do škôl. Dôvodom sú letné školy. Tie im majú pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku koronakrízy. Včera predpoludním o tom verejnosť informovala agentúra TASR.

Rezort školstva vyčlenil na projekt letných škôl  pol milióna eur, pričom podporil 244 projektov.

Podporené školy budú realizovať 581 cyklov v celkovej dĺžke trvania 19.225 hodín pre 8553 detí,“ informuje rezort školstva na svojom webe.

Pre tieto školy ministerstvo rozdelilo 375 800 eur. Nevyužité peniaze z tohto zámeru plánuje rezort nasmerovať do regionálneho školstva.

Najviac letných škôl bude v Prešovskom kraji v počte 43. Najmenší záujem o realizáciu letných škôl bol v Bratislavskom kraji, kde sa budú deti vzdelávať na 12 školách.

Letné školy môžu žiaci navštevovať vždy od pondelka do piatka. Sú dobrovoľné pre školy, žiakov aj učiteľov.

Vzdelávanie podľa ministerstva bude mať zážitkový, hravý a tvorivý charakter. Letná škola nemá kopírovať klasickú výučbu, ale mala by prispieť k stimulácii výchovno-vzdelávacieho procesu.

Zúčastniť sa ich môžu žiaci nultého až deviateho ročníka základných škôl.

Zdroje: independent.co.uk, TASR, dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá