Najškaredšia budova sveta, ale aj svetový unikát. Skutočný príbeh obrátenej pyramídy v Bratislave

  • Budova vyčnievajúca spomedzi všetky ostatné je známa každému Slovákovi
  • Sídli v nej Slovenský rozhlas a dodnes ide o svetový unikát, ktorý len tak nenájdeš
  • Príbeh budovy Slovenského rozhlasu je plný zaujímavostí, o ktorých netušíš
pjimage - 2021-11-08T200521.917
TASR/Michal Svítok
  • Budova vyčnievajúca spomedzi všetky ostatné je známa každému Slovákovi
  • Sídli v nej Slovenský rozhlas a dodnes ide o svetový unikát, ktorý len tak nenájdeš
  • Príbeh budovy Slovenského rozhlasu je plný zaujímavostí, o ktorých netušíš

Hlavné mesto Slovenska sa môže pýšiť viacerými architektonickými skvostmi, no jeho dominantou je jednoznačne budova Slovenského rozhlasu, známa aj ako obrátená pyramída. Každý, kto okolo nej prejde, sa aspoň na minútu zastaví a skúma tento 82-metrový unikát, ktorý inde neuvidí.

Aj za touto budovou stojí príbeh, ktorý siaha až do roku 1967, kedy sa spojili zvučné architektonické mená, ako Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Ako však uvádza portál ASB, proces vzniku budovy bol dosť komplikovaný, pretože prvý víťazný návrh patril architektovi Milošovi Chorvátovi. O nových architektoch rozhodol investor, ktorý vzal do úvahy všetky pre a proti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrés | Hamburg ⚓️ (@anlinsh)

Koniec nudným vežiakom

Návrh trojice architektov, ktorý sa stal napokon víťazným, vyzeral ako obrátená pyramída z oceľovej konštrukcie. Trvalo dosť dlho, kým sa autori k tomuto návrhu dostali, no počas celého procesu ich spájalo jedno.

Bola to vidina toho, že sa im podarí vytvoriť niečo iné, ako tradičný „plackovežiak“,  ktorých bola plná celá Bratislava. Cieľom bolo vytvoriť niečo nové, doposiaľ nepoznané. A to sa architektom aj podarilo.

Jeden z architektov, Štefan Svetko, zhodnotil obdobie, keď v Bratislave začala rásť táto unikátna stavba, za pomerne priaznivé. Ako uvádzajú Hospodárske noviny, išlo o roky, keď sa architektúra začala vymaňovať z područia ideológie, zo stupídneho panelákového režimu.

V tomto období vzniklo na Slovensku mnoho jedinečných stavieb, ktoré môžeme aj dnes porovnať s vývojom vo svete v tej dobe.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 💫 (@saturnofyou)

Priestory potrebné na prevádzku rozhlasu museli autori vtesnať na veľmi malý pôdorys. Architekti nechceli, aby budova bola nudná a mala 30 podlaží nad sebou, vďaka čomu dospeli k symetrickej kompozícii oceľového koša. Jej výhodou bola skutočnosť, že dokázala udržať samú seba.

Toto je príbeh tvaru obrátenej pyramídy. Tento tvar sa pomaly rozkríkol po meste, v dôsledku čoho vzniklo množstvo teórií a klebiet. Povrávalo sa, že stavba do okolia vyžaruje zlú energiu, no aj to, že ide o zmenšeninu Cheopsovej (nazývaná aj Chufuova, pozn., red.) pyramídy. Architekti si z týchto rečí ťažkú hlavu nerobili a považovali ich za vtipné.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: asb.sk, HN online, Visit Bratislava, Pamiatky.sk, The Telegraph, Rozhovory.sk, Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie