Najstarší americký výrobca zbraní je na pokraji bankrotu. Situácia v krajine je vážna

  • Aj napriek tomu, že o Amerike sa hovorí ako o krajine, kde vlastní zbraň takmer každý, ich výrobcovia majú ťažkosti
  • Teraz je na rade aj najstarší výrobca zbraní s bohatou, viac ako 200-ročnou históriou spoločnosť Remington
zbrane
flickr/Thaddeus Krugman
  • Aj napriek tomu, že o Amerike sa hovorí ako o krajine, kde vlastní zbraň takmer každý, ich výrobcovia majú ťažkosti
  • Teraz je na rade aj najstarší výrobca zbraní s bohatou, viac ako 200-ročnou históriou spoločnosť Remington

Amerika sa pomaly premieňa na divoký západ, avšak výrobcovia zbraní krachujú. Po svetoznámom výrobcovi zbraní spoločnosti Colt, ktorá vyhlásila bankrot v roku 2015 a musela prejsť reorganizáciou, sa ocitla na pokraji priepasti aj spoločnosť Remington Outdoor. Práve kvôli poklesu objednávok a vysokým dlhom musel známy výrobca požiadať o ochranu pred veriteľmi.

Prečo tomu tak je? Zverejnené dokumenty ukazujú na to, že známemu výrobcovi začalo všetko prerastať cez hlavu presne pred rokom, kedy rapídne pokleslo množstvo objednávok. Tento pokles mal za následok zväčšovanie dlhovej priepasti. Iné východisko ako vyhlásenie bankrotu tak nezostalo.

Zbrane sa minulý rok naozaj predávali podstatne menej. Analytici predpokladajú, že to má na svedomí práve víťazstvo Donalda Trumpa, ktorý neplánoval zasahovať do práva na vlastníctvo zbraní, ktoré má každý Američan, a tak sa ľudia s nákupom nemuseli ponáhľať.

Súčasná situácia v krajine taktiež výrobcom zbraní vôbec nepraje. Po februárovej streľbe na strednej škole na Floride, pri ktorej študent Nikolas Cruz zastrelil 17 ľudí sa otvorila debata o sprísnení kontroly zbraní. Študenti školy sa po tejto smutnej udalosti zomkli a rozhodli sa svojimi protestami upozorniť americkú vládu na problém s tým, komu sa zbrane dostanú do rúk. So študentami sympatizuje aj široká verejnosť, a tak neboli prekvapením ani víkendové protesty, ktorých sa zúčastnili státisíce ľudí.

Tlak na vládu narastá

Biely dom vydal prostredníctvom svojej hovorkyne Lindsay Walters stanovisko, v ktorom vyjadruje obdiv ku všetkým demonštrantom, avšak o konečnom riešení nepadla ani len zmienka. Dokonca sa na svojom Twitteri zatiaľ nevyjadril ani samotný prezident Donald Trump, ktorý ho pritom vo veľkom využíva.

Vládu predbehli samotní predajcovia zbraní, ktorí urobili prvé opatrenia. Najďalej zatiaľ zašiel obchodný reťazec Dick´s Sporting Goods, ktorý dokonca úplne obmedzil predaj útočných pušiek všetkých druhov. Okrem toho zbrane nepredá záujemcom mladším ako 21 rokov. Podobné vekové obmedzenie sa rozhodlo zaviesť mnoho ďalších predajcov.

Remington sa tak ocitol v ťažkej situácii, pretože za súčasnej napätej situácie v krajine môže mať problém pri získaní úveru, ktorý by pomohol podniku prežiť. Firma chystá podobný postup ako tomu bolo v prípade Coltu a pravdepodobne ju bude čakať reorganizácia. Má tak šancu na prežitie.

zdroj: bbc.com , aktualne.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK