Najšťastnejšia krajina sveta nevlastní takmer nič a je menšia ako Slovensko. Spoznaj raj pokoja na Zemi

  • Malá ázijská krajina, o ktorej si možno veľa nepočul, je najšťastnejšou na svete
  • Tvoria ju chrámové komplexy, budhizmus a každodenný život farmárov v horách
bhután
Unsplash/Jaanaam Haleem, Mike Swigunski, Karun Giri
  • Malá ázijská krajina, o ktorej si možno veľa nepočul, je najšťastnejšou na svete
  • Tvoria ju chrámové komplexy, budhizmus a každodenný život farmárov v horách

Každoročne rôzne webové stránky zverejňujú rebríčky najšťastnejších krajín či národov sveta. Týmto rebríčkom väčšinou vládnu krajiny ako Švajčiarsko, Nemecko či tie severské. Sú charakteristické vysokou životnou úrovňou a veľmi dobre rozvinutou ekonomikou. 

Z času na čas sa však v tomto rebríčku objaví aj krajina s pomerne vysokým indexom šťastia, o ktorej by si to nepovedal. Je vlastne viac než pravdepodobné, že si o tejto krajine ešte nikdy veľa rečí nepočul.

Index vnútorného a vonkajšieho šťastia

Reč je o ázijskom kráľovstve v Himalájach menom Bhután. Táto krajina je menšia ako Slovensko, nachádza sa uprostred južnej Ázie a je obklopená zo severu Čínou a z južnej strany Indiou. Sprvu nevyzerá ničím zaujímavá a pri pohľade na mapu pôsobí ako šedá myška medzi dvoma obrovskými krajinami.

Bhután sa v roku 2021 umiestnil na 95. mieste rebríčka, ako teda môže byť najšťastnejšou krajinou sveta? Jednoducho. Roman Russo vo svojom článku pre Optimal Happiness píše, že index šťastia sa väčšinou meria na základe socio-ekonomických faktorov, akými sú bezpečnosť, platy či celková kvalita života. Inými slovami, v popredí sú vonkajšie aspekty, ktoré sú viditeľné takmer na prvý pohľad.

Russo vysvetľuje, že Bhután vedie práve vo vnútornom šťastí. Teda v tom, ktoré pramení z našich vnútorných reakcií na okolie a výzvy života. Základným meradlom prvého prístupu je viac-menej hrubý domáci produkt, zatiaľ čo v druhom prípade je meradlom tzv. hrubé domáce šťastie.

Faktory hrubého domáceho šťastia sú: ako často sa ľudia úprimne usmievajú a aké je ich celkové zdravie. Ďalším je tiež vôľa socializovať sa, miera samovrážd či psychické problémy, akými sú úzkosť, depresia alebo nadmerný stres.

bhutan
zdroj: Unsplash/Gaurau Bagdi

Čím je Bhután výnimočný?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Optimal Happiness, Go Bhutan Tours, Truly Bhutan, Forbes, Earth Trekkers, Lonely Planet, Once in a lifetime journey, Tiger´s Nest, Holidify, Travel Triangle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá