Najsuchšia púšť sveta skrýva záhadu, z piesku tu vytŕča ruka obra s piatimi prstami

  • Na svete sa objavuje mnoho záhad, ktoré si nevieme vysvetliť. Jednou z nich je aj obria ruka v púšti Atacama
  • Unavený cestovateľ si môže myslieť, že vidí fatamorgánu. Ruka je však skutočná
  • Na svedomí ju však nemajú mimozemšťania, ale je dielom človeka
ruka
flickr
  • Na svete sa objavuje mnoho záhad, ktoré si nevieme vysvetliť. Jednou z nich je aj obria ruka v púšti Atacama
  • Unavený cestovateľ si môže myslieť, že vidí fatamorgánu. Ruka je však skutočná
  • Na svedomí ju však nemajú mimozemšťania, ale je dielom človeka

Púšť Atacama v Čile je najsuchšou púšťou sveta. Jej povrch pripomína v niektorých častiach nehostinný povrch Marsu. Práve preto si toto miesto v minulosti vybrala vesmírna agentúra NASA, aby tu testovala vozidlá, ktoré budú skúmať povrch červenej planéty.

Púšť, ktorá má rozlohu takmer 105-tisíc kilometrov štvorcových je obľúbeným miestom pre astronómov, ktorí sa tu pravidelne schádzajú, aby pozorovali fascinujúci vesmír. Toto miesto sa totiž nachádza ďaleko od civilizácie a práve preto je tu tma, ktorá by sa dala krájať. Nočná obloha je priam posiata tisíckami hviezd.

Nehostinná a naoko mŕtva púšť ukrýva jedno zaujímavé tajomstvo. Predstav si, že cez púšť cestuješ automobilom a zrazu zbadáš v diaľke „fatamorgánu“. Z piesku tu vytŕča ruka obra s piatimi prstami. Týči sa do výšky 11 metrov. Vyzerá, ako keby sa tu nejaký obrovský človek predieral na povrch zeme.

Každý však vie, že obri existujú iba v rozprávkach. Mimozemšťania sa tiež z diaľky vyhýbajú našej planéte. Pri pátraní po záhade odkiaľ sa tu táto ruka púšte dostala sa budeš musieť pobrať do mesta Antofagasta, ktoré je vzdialené 74 kilometrov od záhadného miesta. Zistíš, že za nápadom stoja ľudia.

Obyvatelia mesta oslovili sochára Maria Irarrázabala, aby vytvoril monument pre vzdialený región púšte Atacama. Výsledkom je skvost s názvom Ruka púšte. Dielo bolo vytvorené v priebehu roku 1992. Socha pozostáva z dvoch materiálov. Vo vnútri sa nachádza železná kostra a na povrchu vytvarovaná vrstva betónu.

Za akým účelom bolo toto dielo postavené? To nevie nikto. Hovorí sa, že ruka má ľudstvu pripomínať silu prírody. Iná skupina ľudí tvrdí, že symbolizuje vzdor proti krivde. Aj napriek tomu, že sa toto fantastické dielo nachádza ďaleko od civilizácie, musí byť pravidelne udržiavané.

Monument je totiž navštevovaný neporiadnymi turistami, ktorí ho poškodzujú. Dvakrát do roka preto nastúpi čistiaca čata, ktorá povrch monumentu dôkladne vyčistí od grafitov. Podobná ruka sa nachádza v Uruguaji na pláži pri meste Punta del Este.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech