Najväčšia loď na svete za 1 miliardu vyrazila na svoju prvú plavbu

Rudolf Nečas / 23. mája 2016 / Lifehacking

Pojem luxusná plavba dostal úplne nový rozmer. A to poriadne veľký.

Asi týždeň dozadu si Royal Caribbean prevzali svoju najnovšiu loď. Harmony of the Seas je tretia loď spoločnosti v triede Oasis – Oasis of the Seas a Allure of the Seas vstúpili do služby v roku 2009 resp. 2010. S dĺžkou 362 metrov a hmotnosťou 226 963 ton je miliardová Harmony of the Seas najväčšia výletná loď všetkých čias.

at-1188-feet-long-harmony-of-the-seas-is-roughly-the-same-length-as-five-boeing-747s-placed-end-to-end

Harmony prevzala titul najväčšej výletnej lode na svete od jej sesterského plavidla, Allure of the Seas. Avšak, Harmony je nielen väčšia ako jej sesterské lode, je tiež poriadne vylepšená. Od doby uvedenia triedy Oasis nasadila výletná linka nový menší, sofistikovanejší rad lodí nazvaných trieda Quantum. Podľa prezidenta a CEO Royal Caribbean, Michaela Bayleyho je Harmony plná vylepšení používaných v lodiach triedy Quantum.

“Vzali sme triedu Oasis, prepracovali sme ju, aby poskytovala funkcie z triedy Quantum,” povedal Bayley v rozhovore pre Business Insider. “Harmony of the Seas má väčšie luxusné kajuty, nové reštaurácie, novú výzdobu, rôzne verejné priestory a celkovo vylepšený hosťovský zážitok v porovnaní s ostatnými Oasis loďami.”

Tisíce ľudí sa zhromaždili, aby sa pozreli ako Harmony of the Seas prvý krát vypláva z lodenice v Saint-Nazaire vo Francúzsku na svoju cestu do Southamptonu v Anglicku.

its-powered-by-three-25000-horsepower-and-three-18600-hp-wrtsil-diesel-generators-they-drive-three-electric-azipod-thrusters

A teraz zopár faktov o tomto kolose. Dĺžka lode, 362 metrov, je približne ako rovnaká ako 5 za sebou postavených lietadiel Boeing 747. Na jej pohon slúži celkovo 6 dieselových generátorov. Tri z nich majú výkon po 25 000 koní a zvyšné tri majú po 18 600 koní. Elektrickou energiou poháňajú 3 lodné skrutky.

Podľa Royal Carribean dokáže loď plávať rýchlosťou 22 uzlov, čo je približne 40 kilometrov za hodinu. Harmony je tiež vybavená štyrmi 7 500 koňovými motormi na prove, ktoré jej pomáhajú pri manévrovaní v prístave.

here-are-two-of-the-azipods

Loď má 18 palúb a v 2 747 kajutách pojme až 6 780 hostí. Posádku lode tvorí 2 100 ľudí z celého sveta. Loď je rozdelená do siedmich “štvrtí”, z ktorých každá má vlastný vzhľad. Rovnako ako ostatné lode triedy Oasis má Harmony of the Seas v zadnej časti amfiteáter. Na palube samozrejme nesmie chýbať kasíno.

Medzi poriadne vychytávky lode patrí určite aj robotický bionický bar. Ale sú tu aj bežnejšie atrakcie, ako napríklad divadlo. Na vyšantenie sa vo vode nemusíš skákať cez palubu, tri vodné kĺzačky, z ktorých jedna má výšku 10 poschodí, alebo 4 bazény a 10 víriviek musí stačiť každému.

heres-royal-caribbeans-robotic-bionic-bar-there-are-also-20-different-dining-options-available

Okrem toho sú na lodi k dispozícií dva simulátory surfovania, dve 13 metrov vysoké lezecké steny, klzisko a basketbalové ihrisko. Na prepravovanie sa po osemnástich poschodiach tohto monštra ti poslúži 24 výťahov.

Prezident a CEO Royal Caribbean, Michael Bayley očakáva, že sa štvrtá loď triedy Oasis pridá k flotile na začiatku roka 2018.

the-ship-is-divided-into-seven-neighborhoods-each-with-a-distinctive-themeheres-the-royal-theatre-near-the-bow-of-the-shiplike-the-other-oasis-class-ships-harmony-of-the-seas-has-an-amphitheater-at-its-sternslot-machine-time

Zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)