Najväčšia prdel, akú som kedy navštívil. Táto krajina doslova šokuje, jedol som tu „na smetisku“

  • Najdepresívnejšia krajina, akú som videl
  • Jediná krajina, kde som si naozaj nevedel predstaviť žiť
  • Vojaci z celého sveta brániaci lode pred pirátmi
afrika
František Kekely
  • Najdepresívnejšia krajina, akú som videl
  • Jediná krajina, kde som si naozaj nevedel predstaviť žiť
  • Vojaci z celého sveta brániaci lode pred pirátmi

Na mojich cestách po Afrike som si párkrát povedal: „Tak toto je riadna prdel.“ V takom Lesothe, malom kráľovstve na juhu Afriky, ani miestni policajti nechápali, čo v tej krajine robím a čo tu chcem vidieť.

No Lesotho je ešte nič oproti tomu, aké pocity som mal v inej malej krajine Afriky, kde som vetu o „prdeli sveta“ myslel naozaj vážne. Zo žiadnej inej krajiny som nemal viac depresívne dojmy ako z Džibutska.

Vojenské základne proti pirátom

Džibutsko je zhruba veľké ako polovica Slovenska a žije v ňom necelý milión obyvateľov – prevažne moslimov, najmä Somálcov či púštnych Afarov. Nebyť jeho strategickej polohy a pre región dôležitého prístavu, asi by bolo známe len chovom tiav a výrobou ťavieho mäsa.

Džibutsko je akoby bránou medzi Červeným morom, cez ktoré plávajú lode do Suezského prieplavu a ďalej do Európy, a Adenským zálivom, cez ktorý sa dostanú do Indického oceána a následne kdekoľvek chcú.

Jednoducho, vedie tadiaľto kľúčová námorná cesta, ktorú využívajú lode úplne z celého sveta.

zdroj: Google Maps

No región a miestne vody sú známe aj pirátmi zo susedného Somálska. Lode bolo treba chrániť, a tak v Džibutsku nájdeme viacero vojenských základni, ktoré dbajú na bezpečnosť svojich lodí a prevážaného tovaru.

„Tu pri letisku je hneď americká základňa, jediná v Afrike. Tu sú Francúzi. Tam stavajú Číňania, ktorí majú sem poslať ďalších 20 000 vojakov,“ vysvetľuje mi Mohamed, ktorý sa začal živiť sprevádzaním zahraničných turistov.

Krajina pre vojakov a nič iné – také boli a sú moje dojmy.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK