Najväčšia sociálna sieť zrušila stáž študentovi, ktorý odhalil ich bezpečnostné nedostatky!

Alexandra Dulaková / 14. augusta 2015 / Zaujímavosti

Aj keď sa vynaliezavosť a iniciatíva väčšinou cení, neplatí to v prípade, keď sa tieto cnosti zamerajú na chyby zamestnávateľa. Najväčšia sociálna sieť preto odmietla zamestnať študenta Harvardu, ktorý kontroverzne poukázal na nedostatky ich bezpečnostných opatrení.

 

Ak sa nám naskytne možnosť pracovať so spoločnosťou, ktorá vo svojom odbore jednoznačne vedie a pre ktorú by radi pracovali milióny ďalších záujemcov, väčšinou sa snažíme čo najlepšie zapôsobiť a sekať pred nimi dobrotu. Minimálne väčšina ľudí by tak konala. Aran Khanna sa ale rozhodol pre úplne inú stratégiu. Je otázne, či chcel na svojich potenciálnych zamestnávateľov zapôsobiť, alebo či mal jednoducho úprimnú chuť odhaliť nepríjemný zádrheľ, na ktorý natrafil. Každopádne, výsledok bol pre jeho kariéru vcelku negatívny.

 

 Aran Khanna

 

V máji Khanna verejnosti prostredníctvom svojho blogu odhalil plugin, vďaka ktorému je možné odhaliť presnú polohu každého užívateľa, ktorý používa Facebook Messenger. Keďže ide o drvivú väčšinu, ak nie o všetkých, išlo o zverejnenie prístupu ku geolokácii miliónov ľudí. Zneužil pritom práve fakt, že podľa nastavení Facebooku každý užívateľ svoju aktuálnu pozíciu zdieľa automaticky. Pritom tento objav mohli využívať aj ľudia, ktorí na Facebooku neboli priatelia – stačilo zahájiť konverzáciu. Tento plugin si stiahlo viac ako 85,000 ľudí.

 

Pozornosť sa dostavila aj od mediálnych gigantov ako The Daily mail, Huffington Post, či the Guardian. Samotný Facebook Khannovi zamedzil komunikáciu s verejnosťou a o týždeň neskôr vypustili aktualizáciu, v ktorej už zákerné vypátranie nebolo možné.

 

Aj keď Khanna svoj vynález využil najmä ako predmet štúdií a napísal o ňom na Harvarde case study, Facebook jeho prešľap zobral bez štipky pochopenia a o pár dní dohotnutú stáž zrušil. Odvolával sa na porušenie etických noriem, ktoré Facebook musí vo vzťahu ku svojim užívateľom dodržiavať, ako aj na prekročenie kompetencií užívateľa, ktorého sa Khanna dopustil. Na vylepšení Messengeru vraj pracovali už týždne a problém by sa bol teda vyriešil aj bez jeho radikálnej intervencie. Kameňon úrazu teda nebolo ani tak poukázanie na chybu aplikácie, ale jej následné zverejnenie a sprístupnenie širokej verejnosti.

 

 

Fakt, na ktorý Khann upozornil, si jednoznačne zaslúži našu pozornosť. Dnes sme si síce poväčšine vedomí, že nič, čo sa objaví na internete, nezostáva súkromným, no tak jednoduchý prístup k našej aktuálnej polohe je prinajmenšom znepokojujúci. Veľa ľudí je v reálnom nebezpečenstve pred stalkermi, násilnými partnermi alebo jednoducho pred úchylmi, ktorí sa na svoje obete zamerajú bez evidentnej príčiny. Zverejnenie súkromných dát, akými je naša presná poloha, môže mať pre niektorých ľudí katastrofálne následky. To si Khann zrejme neuvedomil. Úmysel bol v poriadku, spôsob prezentácie už veľmi nie.

 

V prvom rade by si tento fakt mal uvedomiť Facebook a nemeniť nastavenia až po verejnej potupe. Predsa len, ak si bezpečnosť a súkromie svojej virtuálnej komunity až tak veľmi cení, mohli by sa jeho predstavitelia podľa toho správať neustále a nielen v pätových situáciách.

 

Zdroj: Business Insider 

Pridať komentár (0)