Najväčšie lietadlo sveta si už o niekoľko týždňov podmaní oblohu

  • Kráľ nebies sa vôbec po prvýkrát vznesie do vzduchu už v priebehu nasledujúcich týždňov
  • Štart obra, ktorý má rozpätie krídel väčšie ako futbalové ihrisko bude určite ostro sledovaný
  • Spoločnosť plánuje uviesť aj doplnkové nosné stroje, ktoré vynesú náklad až do vesmíru
lietadlo
flickr
  • Kráľ nebies sa vôbec po prvýkrát vznesie do vzduchu už v priebehu nasledujúcich týždňov
  • Štart obra, ktorý má rozpätie krídel väčšie ako futbalové ihrisko bude určite ostro sledovaný
  • Spoločnosť plánuje uviesť aj doplnkové nosné stroje, ktoré vynesú náklad až do vesmíru

Najväčšie lietadlo sveta Stratolaunch je už takmer vo vzduchu. Od prvého letu ho totiž delí už len niekoľko týždňov. Zakladateľ spoločnosti a zároveň spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen si týmto strojom splnil sen. Jeho mladá spoločnosť založená v roku 2011 zostrojila najväčšie nákladné lietadlo sveta. Stroj okrem veľkosti vyniká aj svojou konštrukciou.

Práve kvôli svojej veľkosti a nosnosti bolo navhrnuté inak ako typické lietadlá. Stratolaunch totiž pozostáva vlastne z dvoch trupov, ktoré sú od seba vzdialené a prepojené jedným obrovským krídlom o rozpätí 117 metrov. Celková dĺžka je pritom 72,5 metra. Tohto obra udrží vo vzduchu šestica motorov. Navlas rovnakých ako má Boeing 747. Čo bolo dôvodom tohto netypického dizajnu? Jednoducho povedané, čo najvyššia nosnosť. Stroj s váhou 230 ton by si mal poradiť s nákladom až 250 ton.

SpaceX vyrástla poriadna konkurencia

Ten sa umiestni presne do stredu medzi dva trupy. Lietadlo je určené v prvom rade na vynášanie satelitov na nízku obežnú dráhu Zeme. V druhom prípade môže byť použité ako lietajúca odpaľovacia rampa pre lety s ľudskou posádkou alebo satelity. Stratolaunch dokonca pripravuje svoje vlastné doplnkové stroje Black Ice, ktoré budú slúžiť na dopravu satelitov. Tieto má na starosti Jeff Thornburg bývalý zamestnanec SpaceX. Hlavnou výhodou je samozrejme drastické zníženie nákladov.

Cena za jedno vynesenie satelitu na obežnú dráhu Zeme je 30 miliónov dolárov. Toto je polovičná cena oproti spoločnosti SpaceX. Do budúcna sa plánuje doplnenie letky o stroj s názvom Kraken, ktorý by si mal dokázať poradiť s viacerými satelitmi naraz. Toto je však hudba budúcnosti.

Všetky oči sa totiž sústredia na to podstatné, a tým je prvý ostrý let. Ak prebehne bez problémov, Allen bude najšťastnejší vo svojom živote. Stavba lietadla bola totiž extrémne náročná a stroj musel práve kvôli svojej extrémnej veľkosti splniť viaceré prísne normy. Štát Kalifornia totiž stroj považuje za budovu.

Pred samotným ostrým štartom prebehne ešte trojica testov rýchlosti. Prvé dva už prebehli. Pri prvom teste dosiahlo lietadlo rýchlosť 41km/h, pri druhom 74km/h. Nasledovať budú testy s rýchlosťou 128 km/h a 222 km/h. Celý tím tvorcov je na svoje dielo náležite hrdý a nevie sa dočkať toho, kedy sa lietadlo prvýkrát odlepí od zeme.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech