„Najväčšou hrozbou pre našu planétu je ľudská hlúposť,“ tvrdí profesor Brian Cox

  • The Infinite Monkey Cage je názov známej rádiovej show, ktorá sa vysiela už od roku 2009 na rozhlasovej stanici BBC Radio 4
  • Pri mikrofóne sa strieda na prvý pohľad nekompatibilná dvojica, komik a vedec
  • Show oslávila svoje sté vydanie a jej dvaja protagonisti prehovorili a prezradili zopár zaujímavostí
vedci
bbc
  • The Infinite Monkey Cage je názov známej rádiovej show, ktorá sa vysiela už od roku 2009 na rozhlasovej stanici BBC Radio 4
  • Pri mikrofóne sa strieda na prvý pohľad nekompatibilná dvojica, komik a vedec
  • Show oslávila svoje sté vydanie a jej dvaja protagonisti prehovorili a prezradili zopár zaujímavostí

Dnes už legendárna komediálno-vedecká show odštartovala prvou časťou v roku 2009. Jej dvaja moderátori sa stali známymi osobnosťami. Pri oslavách stého vysielania sa rozhodli, čo to prezradiť. Ukázalo sa že títo dvaja chlapíci majú celkom zaujímavé názory, ktoré by bolo hriechom nezdieľať.

Prvá show z roku 2009 bola vysielaná z malého štúdia, ktoré sa s tým súčasným nemôže ani len rovnať. Prvotný názov bol poriadne pritiahnutý za vlasy. Malo sa totiž jednať o Top Gear v oblasti vedy. Nakoniec sa zvolil vedeckejší názov The Infinite Monkey Cage. V úlohe moderátorov skončila zaujímavá dvojica. Jeden sa nazýval vedcom a druhý komikom. Brian a Robin sa stali nerozlučnou dvojicou a pilierom, na ktorom stál úspech celej show.

Aké objavy netypickú dvojicu očarili najviac od roku 2009? Obaja sa zhodli na tom, že ich určite šokovalo prekvapenie v podobe Higgsovho bozónu. Briana okrem toho prekvapil technologický pokrok, ktorým sme si ako ľudstvo prešli. Prekvapivý bol aj pokrok v prieskume vesmíru. Leteli sme k Plutu a získali prvé obrázky z povrchu planéty Mars vo vynikajúcej kvalite.

Čo by sme ešte mohli objaviť?

Napríklad supersymetriu, ktorá by sa mohla stať akýmsi kľúčom k vysvetleniu pôvodu záhadnej temnej hmoty vo vesmíre.

Aký majú názor na zosnulého Stephena Hawkinga?

Podľa Briana bol Stephen ikonou vedy a bol jeden z najlepších vedcov súčasnej generácie. Bol vlastne ikonou, ktorá bola zároveň vedcom. Robin tvrdí, že sa stačí pozrieť na jeho IMDb profil a človek hneď vie, že má čo dočinenia s výnimočným človekom.

Aký majú pohľad na kolonizovanie Marsu?

Brian Marsu na chuť neprišiel a na planéte by nechcel bývať ani za svet. Podľa Briana bude cesta na Mars poriadne náročná. Je iné byť na Mesiaci alebo stanici ISS a iné je cestovať niekoľko mesiacov na Mars s myšlienkou na to, že návrat nebude možný. Bude to veľmi náročné na psychiku.

Podobný názor má aj Robin, ktorý tvrdí, že už len pobyt na Mesiaci zmenil do určitej miery psychiku astronautov. Okrem toho je Mars zatiaľ iba falošnou alternatívou, keďže je neobývateľný a od Zeme sa poriadne líši.

Čo je však najväčšou hrozbou pre našu Zem?

Brian tvrdí, že hrozba zo strany asteroidov je jednoducho minimálna. O tých najväčších máme totiž pomerne dobrý prehľad a poznáme ich pravdepodobne všetky. Nevieme však o tých, ktoré by dokázali zničiť mestá alebo malé krajiny. Za najväčšiu hrozbu však označil ľudskú hlúposť. Najvyšším rizikom sme teda my sami a nukleárne zbrane v nesprávnych rukách.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK