NASA úspešne otestovala nový druh jadrového reaktora a výsledky naozaj stoja za to

  • Americká NASA uspešne otestovala úplne nový druh jadrového reaktora
  • Tento extrémne účinný zdroj energie by mohol ľudstvu otvoriť brány do hlbokého vesmíru
  • Výroba energie na vzdialených planétach by tak nebola vôbec problematická
reaktor
nasa
  • Americká NASA uspešne otestovala úplne nový druh jadrového reaktora
  • Tento extrémne účinný zdroj energie by mohol ľudstvu otvoriť brány do hlbokého vesmíru
  • Výroba energie na vzdialených planétach by tak nebola vôbec problematická

Ak sa pozrieš do minulosti, tak zistíš, že americká NASA v súčasnosti nepúta takú pozornosť, ako tomu bolo kedysi pri misiách Apollo, kedy sa lietalo na Mesiac v pravidelných intervaloch. Vyzeralo, že zlaté časy prieskumu nových planét sa tak úplne skončili. V priebehu desiatok rokov sme sa v tejto oblasti takmer nikam nepohli. To však neznamená, že za oponou sa na ničom nepracuje. V blízkej budúcnosti nás totiž čaká nová éra výskumu vesmíru.

Plánujú sa lety nielen na Mesiac, ktorý by sme mali zvládnuť ľavou zadnou, ale ciele sú omnoho smelšie. Prioritou je vyslanie človeka na Mars. Toto však nebude pod palcom NASA, ale Elonovej SpaceX, ktorá pracuje na úplne novej generácii rakiet BFR, ktoré by mali túto náročnú cestu zvládnuť. Okrem toho by mali poslúžiť aj ako náhrada lietadiel a skrátiť tak cestovanie z jednej časti Zeme na druhú.

Nový reaktor odstráni starosti s výrobou energie

NASA pracuje potichu, ale jej projekty sú minimálne rovnako dôležité. Totiž, pri objavovaní nových planét je potrebné obrovské množstvo energie a to hlavne v počiatočných štádiách kolonizácie nových planét. Solárna energia totiž nemusí stačiť, hlavne pri náraste počtu obyvateľov. NASA preto stavila na starú dobrú jadrovú energiu v menšom balení.

Projekt nového prenosného jadrového generátora nazvali Kilopower a prvé testy zmenšeného modelu KRUSTY zanechali veľmi pozitívne dojmy. Zmenšenina pracovala pri teplote 800 °C po celých 28 hodín. Za tento čas vytvorila 1 kilowatt energie. Menšia verzia by však podľa vedcov dokázala vyrobiť až 10 kilowattov, ak by bola náležite upravená. Finálny reaktor by mal byť vysoký iba 2 metre a poskytnúť až 40 kilowattov energie za ten istý čas.

Celý projekt pritom nie je na počudovanie drahý. Stojí len 16,7 milióna eur. Nový reaktor, ktorý veľmi uľahčí život pri prieskume hlbokého vesmíru pracuje na princípe jadrovej fúzie. Takto vybavený generátor by mohol poskytnúť dostatok energie na niekoľko storočí bez toho, aby sa noví obyvatelia vzdialenej planéty museli spoliehať na slnečnú energiu. Ďalšou výhodou oproti doteraz využívaným reaktorom je bezpečnosť.

Tento reaktor sa dá totiž zapnúť podľa potreby. Počas cesty tak nemusí byť zapnutý a jadrová reakcia neprebieha. Aktivovať sa môže až vtedy, keď bude na mieste. Po úspešných testoch na Zemi sa priebehu 18 mesiacov plánuje realizácia ostrého testu vo vesmíre.

zdroj: iflscience.com , nasa.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech