Natália Kisková: Pracujte tvrdo a zostaňte pokorní!

  • Aké je to byť dcérou prezidenta SR, rozbiehať pobočku svetovej spoločnosti v našom regióne, či podporovať mladé študentky pri výbere lepšej budúcnosti? Toto všetko, ale ešte omnoho viac sa dozvieš v rozhovore s Natáliou Kiskovou, ktorá sa s nami stretla a zodpovedala pár zaujímavých otázok.
image_1448443972.jpeg
  • Aké je to byť dcérou prezidenta SR, rozbiehať pobočku svetovej spoločnosti v našom regióne, či podporovať mladé študentky pri výbere lepšej budúcnosti? Toto všetko, ale ešte omnoho viac sa dozvieš v rozhovore s Natáliou Kiskovou, ktorá sa s nami stretla a zodpovedala pár zaujímavých otázok.

 

Ahoj Natália, všetkým si viac známa vďaka svojmu menu, predstav sa nám však na začiatku ty ako osoba. Čomu sa venuješ?

Ani nevieš aká som rada, že ľudia sa vďaka tatovi naučili nevolať ma Kiškova. Doteraz som na to háklivá :)

Od 20tich sa venujem IT Konzultingu. Pracujem pre firmu Bluewolf, ktorá je jedným z platinových partnerov pre Salesforce.com, najväčšiemu CRMku v cloude. Od marca som v Prahe a zakladám tu novú pobočku pre CEE región s hlavným zameraním na technický talent nášho okolia, to je tá pracovná časť. Vo voľnom čase sa venujem projektu Aj Ty v IT a taktiež pripravujeme jeden projekt, ktorý sa bude venovať zlepšovaniu prezentačných schopnosti. Chceli by sme ho spustiť už začiatkom budúceho roka.

 

Foto: Tomáš Halász / MONO.sk 

 

Viem, že si študovala v zahraničí. Kde to bolo a ako to hodnotíš?

Študovala som v Bostone na Northeastern University financie a manažment (podobne ako brat). Northeastern je úžasná škola v tom, že „núti“ študentov pracovať rok až rok a pol, aby dostali diplom. Univerzita si za tie roky vybudovala výborné vzťahy s firmami (napr. Goldman Sachs, Bank of America, MTV, Disney, etc) kde sa študenti môžu hlásiť. Na to, aby prácu dostali si musia prejsť normálnym interview procesom, ako keby sa hlásili na stálu pozíciu. Pracuje sa 2 krát alebo 3 krát po dobu 6 mesiacov, študent dostáva plat a potom sa vráti späť do školy. Vďaka tomuto programu som mohla pracovať v NYC a v Londýne a to som vtedy ešte ani nemohla isť v Amerike legálne na pivo!

 

Ak by si mala porovnať slovenské vysoké školy a tvoju alma mater v USA, kde je podľa teba najväčší rozdiel? A kde si myslíš, že sú najväčšie nedostatky slovenských škôl?

Toto je ťažká otázka, pretože sa nedá zodpovedať v par vetách. Napríklad, Bluewolf si vyberal medzi Slovenskom a Českom len kvôli tomu, lebo tu máme úžasných technicky vzdelaných mladých ľudí. Taký talent ako vieme nájsť tu, sa nám bohužiaľ nedarí nájsť v UK alebo vo Francúzsku. Na druhej strane sa naše školy zameriavajú len na jeden odbor a nedávajú študentom všeobecný rozhľad a možnosť výberu predmetov. Taktiež pre nás ako národ nie je prirodzené venovať sa niečomu „dobrovoľne“. V Amerike študenti popri skole a práci pomáhajú rôznym neziskovým organizáciám, čo im poskytuje nielen mimo pracovné skúsenosti, ale hlavne ich učí ľudskosti. Každá škola, ale aj firma sa pozéra na to, koľko dobrovoľníckych aktivít človek robí a na akej pozícii. Tým pádom, keď nastúpia do práce majú oveľa viac skúseností ako naši študenti. A toto je len pár príkladov…

 

Školu si ukončila v roku 2013, ako pokračoval tvoj život ďalej?

Prišlo ďalšie sťahovanie. Asi už 7dme v poradí. Chcela som byť bližšie k rodine a tak som si vybrala Londýn, kde som začala pracovať na plný úväzok v Bluewolfe. Naozaj sa mi v Londýne nepáčilo, ale vydržala som to tam skoro 2 roky. Hovorí sa, že keď bývaš v NYC a zamiluješ si ho, tak sa ti v Londýne už páčiť nebude. A naozaj to tak bolo. V decembri 2014 som sa rozhodla, že v Londýne končím. Uvažovala som, že zbalím kufre a pôjdem cestovať po Juhovýchodnej Ázii, a až potom si nájdem prácu niekde v Prahe. Nakoniec to ale vyšlo tak, že Bluewolf potreboval niekoho, kto tu rozbehne pobočku v tomto regióne a tak som tu!

 

Už počas školy si rozbehla svoju kariéru v spoločnosti Bluewolf, môžeš nám trocha priblížiť čomu sa venujete a aké boli tvoje úlohy?

Bluewolf ako som už spomínala je IT konzultačná firma, ktorá sa venuje hlavne implementácií Salesforce.com platformy a s tým spojenými produktmi (marketing automation, analytical cloud, integrations). Keď som si poslala CVčko do tejto firmy tak som ani nevedela, čo je to Cloud a CRMko. Jedine čo ma zaujímalo, že je to v NYC. V rodine sa ma pýtali, čí som si istá výberom, hlavne kvôli tomu, že som si do vtedy nevedela ani odvíriť počítač. Mne sa ale páčilo to, že táto firma dáva šancu mladým ľuďom a videla som, že majú super kolektív. Začala som ako Business Analyst, kde som sa hlavne venovala konfigurácií systému. Na ďalšiu stáž som išla tiež do Bluewolfu ale v Londýne, kde som mala tu istú pozíciu, ale v inom tíme. Pracovala som na globálnych projektoch a veľa som cestovala.

Keď som tam nastúpila na plný úväzok, tak som už bola konzultantka a venovala som sa viac strategickým riešeniam pre klientov. Neskôr som bola projektová manažérka. Za tie roky som si uvedomila, že technická práca je fajn, ale viac ma bavilo pracovať s ľuďmi a to aj teraz robím. Teraz som v Prahe na pozícií growth manager, čo vlastne znamená, že robím všetko od recrutingu, predaja, implementácií až po hľadanie kancelárií a skladanie nábytku. :)

 

 

Spomínala si, že momentálne beháš po Slovensku, čomu sa teda venuješ? Aké aktivity vyvíja Bluewolf na Slovensku?

Snažíme sa získať brand awareness pre Bluewolf, ale aj pre Salesforce.com nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Zatiaľ je veľa ľudí skeptických voči cloudu a tak sa snažíme robiť rôzne stretnutia, kde im hovoríme o tom, ako to cloud funguje a že keď banky v Amerike sú v cloude, tak môžu byť aj tie naše a nik im dáta neukradne. :) Taktiež mám väčšinu rodiny a kamarátov na Slovensku a konečne sa s nimi môžem vidieť častejšie než len na Vianoce.

 

Viem, že svoje aktivity rozvíjaš aj v Aj ty v IT. Môžeš nám predstaviť o čo ide?

Aj Ty v IT je nezisková organizácia, ktorá sa snaží upovedomiť baby o IT a rôznych možnostiach, ktoré môžu mať v tomto sektore. Keď chodíme po školách, tak sa snažíme hovoriť o tom, že IT nie je len o kódení, a sedení za počítačom, ale že je tam veľa iných odborov a zamestnaní, kde sa môžu uplatniť. A ak sú tam baby čo chcú kódiť, snažíme sa ich v tom podporiť. Na Slovensku ide veľa báb študovať sociálne vedy a potom sa nevedia zamestnať. Rodičia ich veľa krát ani nepodporia ak si vyberú  technické štúdium alebo prácu, lebo si nemyslia že je to ženská práca. A je to práve naopak. Ženy v tomto odbore treba, lebo majú vlastnosti, ktoré chlapi zase nemajú. Taktiež celosvetovo je málo itčkárov a preto firmy platia vysoké sumy za to, aby pre nich títo ľudia robili. Takže nielen, že môžu mať super prácu, ale navyše aj s veľmi dobrým ohodnotením. A to veľa ľudí na Slovensku nevie.

 

Takže je to čisto zamerané iba na ženy v IT, žiadny chlapi? :) Akú úlohu zohrávaš v tomto projekte ty?

Je to určené hlavne pre ženy ale nie výlučne len pre ne. Minulý týždeň sme šli na tour de východ po gymnáziách vo Vranove nad Topľou, Michalovciach, Trebišove a Košiciach a mali sme aj kopec chalanov, ktorí sa pripojili na naše prednášky. Chalanov IT baví a viac sa tomu od detstva venujú, na rozdiel od báb. My sa im iba snažíme ukázať, že existuje aj iná cesta, ktorú si môžu vybrať.

Ja osobne som členkou správnej rady. Pomáham Peti Kotuliakovej s nápadmi a snažíme sa vymyslieť, ako mat väčší vplyv ako organizácia aj mimo Bratislavy. Teraz sme šli prednášať na školy, organizujeme Girl’s Day, hľadáme sponzorov… takže z každého rožku trosku.

 

 

Spolupracujete v tomto projekte aj s úspešnými slovenskými IT spoločnosťami alebo startupmi?

Na Girl’s Day, ktorý sa koná každý rok štvrtý štvrtok vo štvrtom mesiaci máme veľa firiem, ktoré sa pridávajú a otvoria dvere pre baby, aby si pozreli ako isté firmy pracujú. Sú to napríklad: Google, Accenture, Johnson & Johnson. Rozmýšľame, že budúci rok urobíme aj Startup Girl’s Day, aby sa baby prišli pozrieť aj ako fungujú startupy a mali motiváciu založiť si, alebo pracovať pre startup. Máme taktiež veľa partnerov, s ktorými spolupracujeme, zo startupoveho sveta je to napríklad Launcher. Je ale ťažké nájsť dlhodobých sponzorov, lebo nemáme pre nich vysokoškoláčky, ktoré si rovno vedia stiahnuť do ich firmy, ale stredoškoláčky, ktoré sa len rozhodujú čo ďalej. Podnikáme zmeny, aby to tak už nebolo. Hlavne chceme, aby baby (vysokoškoláčky) vlastnili Aj Ty v IT a my im budeme len pomáhať. Uvidíme či sa nám to podarí!

 

O práci už toho bolo dosť, poďme teraz trochu k tebe. :) Aké je to mať za otca prezidenta SR? Myslíš, že sa pohľad ľudí na teba nejako zmenil alebo stále ťa berú tak ako predtým?

Tato prezident, brat partner v Crede. Čo Vám poviem, nie je to ľahké v tej mojej rodine. :) Od vtedy čo tato šiel do paláca sa nám všetkým život dosť zmenil. Strata súkromia je pre mňa dosť veľkým problémom a taktiež to, že ľudia sa na mňa pozerajú skôr ako na dcéru než na človeka. Ale taktiež to otvára mnoho dverí a spoznávam veľmi inteligentných a pokorných ľudí. Som na neho hlavne hrdá. Reprezentuje Slovensko bravúrne a naďalej ho budem podporovať a držať mu palce.

 

Viem, že podobne ako tvoj brat Andrej, aj ty pôsobíš momentálne v Prahe. Ako sa ti tam páči a prečo si sa rozhodla opustiť Londýn, kde si predtým pracovala? Neplánuješ v budúcnosti aj návrat na Slovensko?

Ako som spomínala, v Londýne sa mi nepáčilo. Ich kultúra mi nebola blízka. Mala som tam bratrancov, ale tí sa už tiež vrátili na Slovensko, takže mi tam aj chýbala rodina. Zatiaľ som v Prahe veľmi spokojná. Mám tu rodinu, kamarátov a hlavne je to blízko na Slovensko. Môžem si hocikedy skočiť na obed s tatom, kávičku s maminou a potom naspäť do Prahy na drink s bratom. Tento luxus som za posledných 8 rokov nemala. Kedysi som rozmýšľala aj nad Slovenskom, ale nemám tam žiaľ zatiaľ súkromie. Ale jedného dňa, kto vie. :)

 

A úplne na záver, čo by si odkázala našim čitateľom?

Tvrdo pracujte a zostaňte pokorní. Tvrda práca sa vyplatí a i keď možno neuvidíte výsledky hneď, ale ony sa určite dostavia. A keď sa dostavia, berte ich s pokorou. Nič nie je večné a nik nemá rád namyslených ľudí. :) Držím Vám všetkým palce!

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá