Návod, ako predať startup s hodnotou 50 miliónov dolárov a nezarobiť na tom nič

Karol Stračár / 15. apríla 2015 / Lifehacking

Keď v roku 2007 založil Lane Becker startup Get Satisfaction zameraný na hodnotenie spokojnosti zákazníkov, určite ani len netušil ako trpko nakoniec skončí. Jeho spoločnosti sa darilo a v roku 2011 po odmietnutí ponuky na akvizíciu získala od investorov 10 miliónov dolárov pri ohodnotení spoločnosti na slušných 50 miliónov, pričom celková suma investícií dosiahla 21 miliónov dolárov.

 

Minulý týždeň spoločnosť Sprinklr venujúca sa social-media manažmentu kúpila Get Satisfaction a Becker pravdepodobne oslavoval. Neoslavoval, presnejšie po podpise zmluvy sa povracal a nebolo to z rozrušenia spôsobeného uzatvorením dealu svojho života. Dostal zo seba viac ako len podpis predovšetkým preto, že jeho startup bol predaný spôsobom „fire sale“, čo znamená urýchlený predaj z dôvodu naozaj zlého ekonomického stavu spoločnosti, spôsobom zober prvú ponuku alebo skonči. Becker tvrdí, že on a prví investori nezarobili na akvizícii Sprinklrom ani cent, ale CEO, CFO a investori v neskorších fázach financovania dostali slušné peniaze. Aby toho nebolo málo, Becker podľa jeho vyjadrenia ani pôvodne nevedel o prebiehajúcej akvizícii, dozvedel sa to od bývalého zamestnanca, pričom Becker si následne najal právnika, aby zistil čo je na tom pravdy.

 

 

Takže ako založiť startup, dotiahnuť ho na 50 miliónov a potom po predaji zostať vo svete chudobných?

Becker hovorí, že on a jeho tím urobili dve veľké chyby:

  1. stratili kontrolu nad spoločnosťou, ktorú získali investori
  2. neboli dostatočne realistickí, kde sa ich biznis nachádzal na trhu pred veľkou investíciou a veľkorysým ohodnotením

 

Podľa Beckera vplyv nad spoločnosťou začal s ďalšími spoluzakladateľmi strácať po získaní prvej investície vo výške 6 miliónov dolárov, ale bola to tá 10 miliónová, ktorú možno nazvať posledným klincom do rakvy. „Zobrali sme tých 10 miliónov veľmi predčasne“, tvrdí Becker, „pričom v tomto čase nám zároveň boli dávané aj ponuky na možnú akvizíciu, ktoré z dnešného pohľadu mali byť prijaté. Lietali sme však príliš vysoko a zobrali sme namiesto toho investíciu, pretože keď získate 10 miliónov pri 50 miliónovom ohodnotení, to už váš biznis získava novú dimenziu“.

 

Becker sa rozhodol o svojom sklamaní tweetovať, ale nebolo to z dôvodu hnevu, skôr chcel byť úprimný k celej startupovej komunite. „Investície do startupov sú hra a my sme prehrali,“ hovorí Becker a dodáva „napriek tomu, že som si myslel, že sa to podobá skôr na šach, v skutočnosti je to oveľa viac, Game of Thrones.“ Investorov napriek všetkému nehádže do jedného vreca, pretože tí s ktorými začínal boli „fantastickí a jeho biznis by bez nich neexistoval“.

CEO Sprinklru Ragy Thomas sa k veci do vydania pôvodného článku nevyjadril.

 

Nižšie nájdete Beckerove tweety o pocitoch z predaja svojho startupu.

 

 

Zdroj: http://www.businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)