NÁZOR: Kostoly musíme zakázať! Alebo radšej nie, aj keď máme 800 prípadov za deň

matovič
TASR/Jaroslav Novák

Dnes sme prekonali ďalší rekord, počet nakazených atakuje hranicu 800. V porovnaní s takým aprílom či májom je to obrovské číslo. Tešili sme sa vtedy, že o nás píšu vo svete, akí sme zodpovední a my sme boli tak akosi hrdí na to, že sme super.

Dnes je spoločnosť polarizovaná, nájdu sa dokonca aj takí, ktorí stále pochybujú o existencii koronavírusu. Je to smutné, no realita. 

Politici otvorene hovoria o tom, že čakajú na kolaps v nemocniciach a minister zdravotníctva vyjadril dokonca obavy, že sa zdravotníci počas najväčšej koronakrízy hodia na PN. No a tak akosi nechajú ľudí chorých, možno dokonca umierať.

Uvidíme.

Do boja sa pustil aj Igor Matovič a vraj to chytí celé do vlastných rúk, lebo nepriamo naznačuje, že je to také zlé aj preto, že sa neangažuje každý deň. Ako kedysi. No tak sa začal.

Nie! No dobre, tak áno

A máme tu prvé veľké opatrenia, ktoré postavili snáď celý národ na nohy. Zasahujú totiž výrazným spôsobom do bežného života. Šport a kultúra dostali opäť nesúrodé inštrukcie a nikto vlastne poriadne nevie, že čo bude. Vieme ale, že sa toho zakázalo veľa, že ľuďom dochádzajú peniaze a opäť o ne mnohí prídu. O peniazoch ale politici nevravia. A to sme druhú vlnu všetci čakali.

Okrem kultúry a nespokojných športovcov premiér tlačovkou nahneval aj veriacich. Lebo nemôžu chodiť do kostola a všade inde v Európe vraj môžu. 

Zákaz je, samozrejme, logický. Kostoly patria (spolu s rodinnými oslavami a svadbami) medzi tie miesta, kde sa ohrozená skupina – starší ľudia – zgrupujú najčastejšie. Prišla ale vlna pohoršenia, že takto teda nie, chceme chodiť do kostola a nemôžete nám zakázať vieru.

A je jedno, že aj kapacity ako vedec Pavol Čekan jasne a rázne povedali, že je lepšie, keď ostanú kostoly zatvorené. No a čo. Nakoniec sa to bleskurýchlo pomenilo a už o pár hodín sa do kostola chodiť môže, 50 ľudí sa povolilo.

Paradoxy

Stretávame sa teda s paradoxom. A vlastne, je ich hneď niekoľko. Chceme zastaviť extrémne rýchle šírenie koronavírusu na Slovensku, no nechceme sa chrániť. Chceme, aby kultúra a tisíce a tisíce ľudí nežilo na hranici chudoby kvôli korone, no zároveň nehľadáme funkčný systém financovania, ako by sme umelcom či športovcom efektívne pomohli.

No a nechceme, aby na Slovensku vyhasínali životy, no nezaujímajú nás, pretože je to podľa akožeodborníkov len chrípočka, aj keď tí, čo sú skutoční odborníci, vravia, že je to vážne. No a ak bude fakt zle, zdravotníci pôjdu na PN, aby sa chránili. No a čo potom, nikto nevie.

Vedeli sme, čo všetko sme stratili a obetovali počas prvej vlny, aj tak nie sme pripravení na druhú – ani v rámci zdravotníctva, ani v rámci pomoci ľuďom, ani v rámci opatrení. Štát ani spoločnosť nepripravoval na druhú vlnu, nekomunikoval efektívne, čo všetko sa môže diať.

Vidíme ale, že štát asi ani nemohol informovať spoločnosť, keď sám nemal pripravený postup, ako reagovať na najhorší scenár. Žiaľ, pondelková tlačová konferencia a všetko, čo sa udialo po nej, reflektuje nepripravenosť vlády hraničiacu s nekompetentnosťou. A ak to takto pôjde ďalej, pomôžem si upravenými hashtagmi premiéra Igora Matoviča: #pokazilsito, #nebudedobre, #nezvládameto. 

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá