Nebezpečenstvá sociálnych sietí: Nedovoľ Facebooku ovládnuť tvoj život

  • Katy Krause je spisovateľka a editorka, ktorá píše do magazínov ako je Monocle či The Wall Street Journal Europe. Nedávno sa rozpísala o tom, prečo sa vzdala sociálnych médií.
Beautiful young woman selfie in the park
  • Katy Krause je spisovateľka a editorka, ktorá píše do magazínov ako je Monocle či The Wall Street Journal Europe. Nedávno sa rozpísala o tom, prečo sa vzdala sociálnych médií.

Jedného dňa si Katy uvedomila, že jediné čo celý deň robí, je kontrolovanie Facebooku, Twitteru, či Instagramu. Nevyužívala ich na prácu, eventy, či na kontaktovanie priateľov. Len ticho sedela a refreshovala.  Bol to útek, nechcela na nič myslieť, nič robiť, tak konzumovala čo jej bolo naservírované. Zistila, že trpí depresiou. Táto neustála činnosť aktualizovania bolo jediné, čo chcela robiť. Nechcela nič iné, len s prázdnotou sledovať perfektné životy ostatných.

Nemala energiu, nemohla sa sústrediť, jednať s ľuďmi, nemohla sa vysporiadať so stresom.  Sledovala zaujímavé príbehy, dobrodružstvá svojich priateľov, kytice a šperky od priateľov, romantické zásnuby a svadby svojich priateľov. Nič necítila, okrem toho, že je loser. Uvedomila si, že takto to ďalej nepôjde a tak vyhľadala pomoc.

phone-869669_960_720

Katy sa snažila nájsť spojitosti medzi depresiou a sociálnymi médiami. Existuje niekoľko štúdii, ktoré dokazujú, ako sociálne média ovplyvňujú stav depresie, ale aj štúdie, ktoré dokazujú opak. Skúsila sa o tomto probléme porozprávať so psychologičkou, ktorá vidí problém v neustálej dostupnosti. Človek je neustále prístupný, neustále v strese, kedy sa čo komu udeje, a tak je vystavený stresu. 

Tesne pred druhým kolapsom požiadal Katin priateľ- umelec, o pomoc pri tvorbe nového diela. Na kameru mala čítať svoje príspevky z Facebooku a porovnať tak život online a offline. Úžasné príspevky z Tokya, NYC, Istanbulu, články ktoré napísala, šikovné komentáre a postrehy- neodvratný dôkaz toho, že je úspešná a šťastná. Človek sa častokrát podceňuje. Ak má nejaký sen a uskutoční ho, zrazu si uvedomí, že to nebolo také nedosiahnuteľné, ako sa sprvu zdalo.

Uvedomila si, že jej život na sociálnych médiách je šťastný, veselý, bezproblémový. Skutočnosť je však iná. Chcelo to veľa snahy, šikovnosti a námahy, aby sa dostala tam, kde je. Zistila, že depresia, ktorú zažíva, nie je spôsobená samotou ako takou, ale neschopnosťou komunikovať s najbližšími ľuďmi. Neuvedomovala si ich skutočný svet.

monks-975366_960_720

Neustále sa porovnávanie s inými spôsobuje úzkosť, o ktorej si myslela, že ani neexistuje. Všetky tie reči o tom, ako sociálne média škodia ľuďom a ich vzťahom, boli pre mňa paranojou.  Podaktorí však skutočne stratili pojem o tom, kde žijú svoj život a aké sú dôvody ich konania. Sociálne médiá neboli vytvorené, aby človeku škodili. Práve naopak. Ide o to, ako sa s nimi naučíme zaobchádzať. My „starší“, ktorí sme zažili éru bez Facebooku sa tomu možno smejeme. Pre tých mladších môže byť Facebook všetkým: len aby tá ich virtuálna identita bola perfektná. Je dôležité uvedomiť si, že tento pád hrozí a je dôležité debatovať o ňom. 

Na rozdiel od autorky článku si myslím, že so slovom depresia by sa malo jednať opatrnejšie. Depresia nie je len nejaký krátkodobý pocit smútku, či apatie. Tieto pojmy by sme mali rozlišovať. Každopádne, ak človek cíti, že niečo nie je v poriadku, nemal by nič podceňovať. Ľudia si častokrát neuvedomujú vážnosť situácie a vtedy by malo reagovať ich okolie. Možno aj vy poznáte niekoho, kto ticho žiada o pomoc.

Samotná Katy nevyužíva Facebook už 7 mesiacov. Nepoužíva hry, appky na nakupovanie. Vymenila ich za prechádzky a knihy. Možno sociálne siete nie sú pre všetkých. Niekoho pohltia a nevidí skutočný život a iní ich používa bez problémov. Sociálne siete nie sú zlom, treba ich však vedieť používať a neprepadnúť im. Ten pád skutočne hrozí.

media-998990_960_720

Zdroj: www.medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá