Nechceš mať alergiu? Mal by si začať starostlivosťou o posteľnú bielizeň

  • Alergie sužujú čoraz mladšie ročníky
  • Príčiny ich vzniku nie je jednoduché identifikovať
  • Ak sa im chceš vyhnúť, mal by si začať od posteľného prádla
alergia a posteľné prádlo
pixabay.com
  • Alergie sužujú čoraz mladšie ročníky
  • Príčiny ich vzniku nie je jednoduché identifikovať
  • Ak sa im chceš vyhnúť, mal by si začať od posteľného prádla

Súčasná moderná spoločnosť má veľký problém. Vďaka rýchlej dobe a veľkému psychickému vypätiu sa na nás lepia mnohé zdravotné ťažkosti ako na bežiacom páse. Nielenže sa zvyšuje počet obéznych a psychicky chorých, ale na vzostupe sú aj rakovinové ochorenia a alergie. Alergia dokáže premeniť pokojný život človeka na poriadne peklo. Jej príčiny môžu byť rôzne a nie je jednoduché ich identifikovať.

Alergia je totiž neprimeraná odpoveď nášho imunitného systému na podnety a vplyvy okolitého prostredia. Niekto má alergiu na peľ, inému peľ neublíži. Existuje nespočetné množstvo jej príznakov. Medzi tie najhlavnejšie patria slzenie a kýchanie. Niekedy sa alergia prejaví omnoho búrlivejšou odpoveďou organizmu, ktorá nás často poriadne vystraší. Alergénmi môžu byť chemické látky, potraviny a búrlivú reakciu môže spôsobiť aj neškodné bodnutie hmyzom alebo liečivá.

Stres môže byť spúšťačom

Príčin je mnoho a momentálne sa skloňuje obrovský vplyv dlhodobého stresu na náš imunitný systém. Zistilo sa, že až 75% návštevníkov psychiatra sa sťažuje na problémy so stresom. Práve s ním je spojený vznik mnohých ochorení vrátane alergií a zvýšené riziko úmrtia. Základom, ako sa vyhnúť mnohým problémom, je minimalizácia vystavovaniu sa stresovým situáciám.

Na alergie má však obrovský vplyv aj najbližšie prostredie, v ktorom žijeme. Napríklad taká posteľ. Na tomto mieste trávime obrovské množstvo času. Nie sme tam však sami, ale spoločnosť nám robia spoluobyvatelia rôzneho druhu. Okrem roztočov a baktérií sú to napríklad aj plesne. Jednoducho v posteli máme veľmi vyberavú spoločnosť, ktorej poskytujeme priam fantastické podmienky pre život a rozmnožovanie. Naskytá sa otázka: Je možné sa týchto tvorov zbaviť? Odpoveď je záporná, ale už zníženie ich počtu má pozitívny vplyv na náš organizmus.

Štúdia zrealizovaná v Amerike preukázala, že vo viac ako 99% domácnostiach sa nachádza aspoň jeden alergén. Ak ich pravidelne vdychujeme, môžu sa vyskytnúť alergické príznaky ako napríklad kýchanie, a to aj u zdravých osôb. Ľudia za rok vyprodukujú takmer sto litrov potu, ktorý preniká do posteľného prádla a matraca. Posteľ je aj obľúbeným miestom pre našich domácich miláčikov, ktorí okrem srsti, slín zvyknú priniesť aj všadeprítomný peľ.

Nalejme si čistého vína! Mnoho ľudí sa o svoju posteľ príkladne nestará. Možno patríš medzi nich. Meniť posteľné prádlo a čistiť matrac by sa malo v pravidelných týždňových intervaloch. Je to určite pracné, ale okrem pocitu čistoty ti to môže priniesť aj zlepšenie zdravotného stavu, prípadne môžeš predísť budúcim zdravotným ťažkostiam.

zdroj: businessinsider.com , ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech