Pracuješ tak, ako ti šéf píska? Toto sú dôvody, prečo to nerobiť

  • To naozaj musíš spať 8 hodín? Podľa mnohých odporúčaní lekárov áno, avšak o trochu inak to vidí väčšina šéfov
  • Čo musíš naozaj spĺňať, ak si chceš udržať zdravý work-life balance?
  • To naozaj musíš spať 8 hodín? Podľa mnohých odporúčaní lekárov áno, avšak o trochu inak to vidí väčšina šéfov
  • Čo musíš naozaj spĺňať, ak si chceš udržať zdravý work-life balance?

Podľa portálu themuse.com sa dá s nereálnymi očakávaniami tvojho šéfa vysporiadať jednoduchšie, ako si si myslel. Veď nakoniec to ani pravda byť nemusí, keďže sa hovorí, že človek nemusí nič, len zomrieť.

Obzvlášť, keď sa z nás stal ľudský zdroj, ktorý je zvyknutý pracovať za pár drobných. Pri nadbytku práce ti nemusí zostať čas ani na spánok, nie to ešte na ďalšie veci či ľudí.

Práca pohlcuje náš čas, myšlienky a emócie. Nakoniec sa z nás nestanú workoholici, ktorí sa bez práce nezaobídu, ale ľudia, ktorých do práce treba nútiť. V oboch prípadoch sa však jedná o veľmi nezdravú formu trávenia života.

Roky ti utečú pomedzi prsty, ani nebudeš vedieť, ako sa to stalo. Namiesto vysnívaných dobrých vzťahov, zážitkov a množstva energie sa dopracuješ k vyhoreniu. Áno, to môžeš zvládnuť aj za pár rokov. Udržať si však zdravý rozum a balans ťa môže pri očakávaniach okolia stáť množstvo práce.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

10 rokov života pracuješ. Bez prestávky

Hovorí sa, že sme pánmi svojich životov – každý je strojcom svojho šťastia. Lenže také jednoduché to nie je. Bolo spočítané, že počas života strávime v zamestnaní približne 92 120 hodín. V praxi to znamená celých desať rokov bez prestávky.

Môžeme v takom prípade hovoriť o osobnej nezávislosti? Práca a voľný čas nám splývajú v jedno a nevieme ich celkom oddeliť. Zamestnanie je niečo, čím sa sami stávame – v čom sme zapojení, prinajmenšom mentálne, sedem dní v týždni.

Nadčasy sú samozrejmosť a vykorisťovanie seba samého nám pripadá ako osobná sloboda. Za malú odmenu v podobe pochvaly či osobného príspevku sme sa naučili odhodiť vlastné túžby. Stačí, aby sme boli produktívni a podávali slušný výkon.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dalo by sa povedať, že ide o istý druh potreby. Odkiaľ sa ale táto potreba berie? Ako je možné, že toľko ľudí pracuje za malé odmeny a nebúria sa?

Veľkú rolu v celom procese hrá strach, že skončíme bez práce a peňazí. Lenže samotné obavy o živobytie na udržanie pracovnej morálky nestačia. K tomu je potrebné viac.

Čo ťa rodina naučí…

Za poslušnosťou v práci stoja vzorce správania, ktoré sme sa naučili ako deti v rodinách. Museli sme priniesť zo školy dobrú známku, splniť očakávania a vykonávať príkazy autorít.

Dnešní pracujúci moderní otroci sú vlastne deti, ktoré znovu túžia po uznaní od otca. Zúfalo potrebujú láskavé pohladenie a uistenie, že dobre pracujú. Lenže málokedy sa im ho dostane. A tak sa ďalej snažíme a zúfalo makáme, aj keď koniec je v nedohľadne.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Riešenie je na dosah

Dá sa z tejto pasce dostať von? Ako sa nenechať zdierať a prekonať pocit viny? V prvom rade ide o to zabiť symbolického otca, autoritu v našich hlavách. A potom tlačiť na vyššie platy. 

A to je dostatočný dôvod na to, aby sme prestali veriť bossom, ktorí tvrdia, že to s nami myslia dobre. Ak to s tebou tvoj šéf myslí dobre, pomáhaj mu. Ak však cítiš, že všetko nie je s kostolným poriadkom, nenechaj zo seba robiť otroka. Situácia je dnes síce ťažká, no to neznamená, že sa máš nechať zodrať z kože.

Navyše, to, či to s tebou myslí až tak vrúcne, sa dozvieš, keď naberieš odvahu vypýtať si vyššiu finančnú odmenu. Každý nadriadený si ťa bude hýčkať, ak podávaš nezmyselné nasadenie za almužnu, za ktorú si zvykol tvoj šéf zamestnávať absolventov vysokých škôl či študentov ako lacnú pracovnú silu.

Povedzme si na rovinu. Vzhľadom na nedostatok životných skúseností a strach z nezamestnanosti sa študent a čerstvý absolvent radšej natiahne za slabšie platenou pozíciou, akoby mal len tak nečinne sedieť na zadku bez práce.

Vzhľadom na nedostatočné skúsenosti týkajúce sa všetkých výdavkov, ktoré po ukončení statusu študenta musíš hradiť, sa často človek uchýli k horšej pláci. Následne až v priebehu mesiacov či prvého roka, kedy si už musel na svoj život požičať od rodičov, pretože mu plat nevystačí ani na nájom a klasické výdavky, sa rozhodne prehodnotiť svoje zamestnanie.

Bohužiaľ, svet je v pohybe, a preto takýchto neskúsených ľudí dostávajú zamestnávatelia každý rok ako na podnose. Preto vlastné šťastie skutočne záleží len od tvojich rozhodnutí a guráže dosiahnuť to, čo v skutočnosti chceš, aj keď by to malo znamenať niekoľkonásobný „vyhadzov“ pred prácou snov. 

Zdroje: themuse.com, revisesociology.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá