Nedeľné okienko: To, že recykluješ a ješ len bio mrkvu tento svet nespasí

  • Mnohých to možno zabolí, no dalo by sa povedať, že uvedomelý konzumerizmus je lož. Maličké kroky bežných ľudí, ktorí sa rozhodnú recyklovať, kupovať len lokálne potraviny, či nosiť košeľu z organickej bavlny namiesto tej z polyesteru - svet nezmení.
zem
pexels.com
  • Mnohých to možno zabolí, no dalo by sa povedať, že uvedomelý konzumerizmus je lož. Maličké kroky bežných ľudí, ktorí sa rozhodnú recyklovať, kupovať len lokálne potraviny, či nosiť košeľu z organickej bavlny namiesto tej z polyesteru - svet nezmení.

Podľa legendy uvedomelého konzumerizmu sa každý náš nákup rovná morálnemu aktu. Je to príležitosť použiť naše peniaze na zmenu k lepšiemu. Tvrdí sa nám, že ak sa nám nepáči, ako sa nejaká spoločnosť správa, máme prestať kupovať jej produkty, a tým ju donútime k zmene.

V konečnom dôsledku uvedomelý konzumerizmus len vysáva naše bankové účty a odvádza pozornosť od skutočných bodov, kam by malo byť smerované naše úsilie, čas a energia. Potom to dopadne tak, že sa zasekneme len na probléme morálnej nadradenosti vegánov.

To, že budeš používať len drevenú bio kefku prispeje len k tvojmu dobrému pocitu zo seba samého. Ukážkovým príkladom je štúdia z roku 2012, ktorá porovnávala ekologické stopy “zelených” konzumentov, vyberajúcich šetrné výrobky v porovnaní s bežnými “barbarskými” konzumentmi. Výsledok bol zaujímavý, nenašiel sa medzi nimi žiaden rozdiel.

Problém je v tom, že aj keď sa snažíme robiť správne rozhodnutia, je príliš neskoro a takéto rozhodnutia majú príliš malý efekt. Mnohí ľudia riešia otázku, kam odniesť staré oblečenie, aby bolo efektívne zrecyklované, alebo využité. Je to vlastne celkom jedno, kamkoľvek ho človek dá, aj tak skončí na tej istej preťaženej odpadkovej trase. Možno na Haiti, možno inde. To však nie je naša chyba, ale chyba neúprosného trendového cyklu rýchlej módy.


Na etický a udržateľný konzum je potrebné mať celkom slušný príjem, voľný čas k preverovaniu produktov, luxus ohrnúť nosom nad  95 % bežnej ponuky a pravdepodobne aj postgraduál z chémie, aby si rozlúštil skutočný zmysel informácií o zložení.

Predsa len, spotreba tvorí chrbticu ekonomicky. Z toho vyplýva, že tvoja uvedomelá spotreba je prakticky odsúdená k neúspechu. Stačí mať otvorené oči a všimneš si, že všetky trhy a systémy sú nastavené na maximalizovanie spotreby ľudí.

Určite netvrdím, že sa máš úplne opustiť a zanevrieť na všetky malé pozitívne rozhodnutia, ktoré ako zodpovedná ľudská bytosť robíš. A ak si vyberáš bio produkty kvôli vlastnému zdraviu, len tak ďalej. Ak však príde na boj s klimatickou zmenou, znečistením a deštrukciou habitatov, musíme vziať všetky tie peniaze, čas a námahu, ktoré venujeme do našich mini bio rozhodnutí a nasmerovať ich k niečomu, na čom naozaj záleží.

Podľa tejto štúdie utratíme v roku 2017 za zelené, eko čistiace prostriedky 9,32 miliardy dolárov. Ak by sme len tretinu tejto sumy vynaložili na lobbovanie u svetových vlád, aby zakázali používanie toxických chemikálií, ktorých sa tak bojíme, mohli sme dosiahnuť slušný pokrok.

 

Namiesto drahých bio fólií môžeme tieto peniaze venovať organizáciám, ktoré bojujú proti tomu, aby sa škodlivé splaveniny z produkcie dostávali do vodných tokov. Namiesto jazdy do bio sadu, kde si natrháme vlastné jablká, môžeme tento čas tráviť dobrovoľníckou prácou v organizácií, ktorá bojuje proti potravinovým púšťam.

Ak ti naozaj záleží na životnom prostredí, vstaň zo svojej recyklovanej drevenej stoličky a nakráčaj na miestne zastupiteľstvo. Ak je možné na ekologickej kríze, ktorá nás čaká, nájsť jednu pozitívnu vec, tak to, že teraz už chápeme, čo musíme pre záchranu planéty naozaj robiť. Kreditka v tom ale nehrá rolu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá