Nejedz mäso a zachrániš svet. Konzumácia mäsa má negatívny dopad na životné prostredie

  • Nedávny prieskum potvrdil, že mäso prispieva k negatívnemu dopadu na našu planétu
  • Za všetko môžu obrovské farmy, kde sa chovajú zvieratá, tie totiž zaberajú obrovské územia
  • Prirodzené životné prostredie divoko žijúcich zvierat sa tak rapídne zmenšuje a zvieratá následne hynú
lukas-budimaier-43828-unsplash
unsplash
  • Nedávny prieskum potvrdil, že mäso prispieva k negatívnemu dopadu na našu planétu
  • Za všetko môžu obrovské farmy, kde sa chovajú zvieratá, tie totiž zaberajú obrovské územia
  • Prirodzené životné prostredie divoko žijúcich zvierat sa tak rapídne zmenšuje a zvieratá následne hynú

To, čo tvrdili zástancovia zdravej stravy sa naozaj potvrdilo. Mäso a mliečne výrobky totiž škodia nielen samotnému konzumentovi, ale zároveň aj životnému prostrediu. Obrovské farmy, kde sa chovajú hospodárske zvieratá totiž zaberajú prirodzené životné prostredie divoko žijúcim zvieratám, čo v konečnom dôsledku prispieva k ich postupnému úhynu.

Túto skutočnosť potvrdili vedci, ktorí celý prieskum realizovali. Jedná sa vôbec o najväčší prieskum svojho druhu na celom svete. Celá štúdia bola zverejnená v žurnály Science. Výsledky boli získané na základe analýzy 40 000 fariem v rámci 19 krajín sveta. Tieto farmy produkovali 40 druhov produktov, ktoré reprezentovali 90 % toho, čo sa na svete je. Sledovali sa tieto ukazovatele: využívanie pôdy, produkcia emisií spôsobujúcich klimatické zmeny, využívanie vody či znečisťovanie vody a vzduchu.

Výsledok potvrdil to, čo tvrdia mnohí odporcovia živočíšnej stravy. Bez mäsa a mliečnych výrobkov by došlo celosvetovo k zníženiu farmárčenia o 75 %. Uvoľnilo by sa tak územie o rozlohe Ameriky, Číny, Európskej únie a Austrálie dohromady, a to už je poriadny kúsok krajiny. Ak by si si myslel, že masívny úbytok fariem by spôsobil hladomor, tak sa mýliš.

Podľa autorov štúdie by mal každý dostatok. Ešte zaujímavejšie sú čísla. Podľa zistení mäso a mliečne produkty celosvetovo poskytnú 18 % kalórií a 37 % proteínov, pričom na vyprodukovanie tohto množstva potrebujeme až 83 % farmárskeho územia. Tieto farmy okrem iného vyprodukujú až 60 % škodlivých emisií v rámci poľnohospodárstva ako celku.

Farmy škodia viac ako automobily

Podľa autora štúdie Josepha Poora, ktorý počas posledných štyroch rokov štúdie prestal jesť mäso je cesta vegánstva jedinou možnosťou ako môže každý jeden obyvateľ planéty minimalizovať svoj dopad na životné prostredie. Podľa jeho skromného názoru sa riešenie neskrýva v elektromobiloch alebo obmedzení lietania. Tieto totiž znížia iba produkciu škodlivých plynov. Obmedzenie jedenia živočíšnych produktov má však okrem toho vplyv na ďalšie oblasti, ako napríklad znečistenie vody a prežitie divokých zvierat

Zníženie škodlivých dopadov fariem na životné prostredie nie je jednoduché. Na celom svete ich je totiž až 570 miliónov a každá jedna vyžaduje inú cestu, ako svoj dopad minimalizovať. Je to preto obrovská výzva. Dobrým riešením by mohli byť označenia na produktoch, ktoré by obsahovali informácie o dopade na životné prostredie. Užívatelia by sa tak mohli rozhodnúť pre produkt, ktorý je šetrnejší. Druhou otázkou je, či by s týmto značením producenti súhlasili.

Je to však jedna z možností ako odčiniť svoje hriechy, ktoré na Zemi páchame. Podľa prieskumov totiž ľudia tvoria iba 0,01 % z celkového života na Zemi. Spôsobili však úhyn 83 % divoko žijúcich cicavcov a polovice rastlín.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK