Nemá armádu, ani bankomaty a za rok ho navštívi len asi 2 000 turistov. Buď medzi nimi, kým nezmizne

  • Izolovaný ostrovný štát Tuvalu je raj na zemi
  • Nedotknutý komercializáciou pozýva na cestu v čase
  • Objavíš pestrofarebnú kultúru, ktorá tu už dlho nebude
Tuvalu sa potápa
lirneasia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons & Youtube/Guardian News & ssr ist4u, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
  • Izolovaný ostrovný štát Tuvalu je raj na zemi
  • Nedotknutý komercializáciou pozýva na cestu v čase
  • Objavíš pestrofarebnú kultúru, ktorá tu už dlho nebude

Tuvalu, malý ostrovný štát medzi Austráliou a Amerikou, je vraj na celej planéte najprístupnejší. Má takú liberálnu vízovú politiku, že občan každého jedného štátu môže do krajiny vstúpiť bez víz.

Zostať, samozrejme, môže len určité obdobie (Slováci 90 dní). Napriek tomu je i najmenej navštevovanou krajinou. Zamieri sem približne 2 000 turistov ročne. Letisko býva také „vyťažené“, že pristávaciu dráhu využívajú aj mnohými inými spôsobmi.

Letisko sa mení na futbalové ihrisko 

Tuvalu, ktoré tvorí 9 malých koralových ostrovov, má jediné medzinárodné letisko. Leží v hlavnom meste Funafuti a má celkom príznačný kód – FUN, ktorý v angličtine znamená zábava. Po hladkom asfalte pristávacej dráhy sa častejšie než lietadlá preháňajú motorky a mládež za loptou.

Na odľahlý ostrov sa prilieta párkrát týždenne, v iné dni je dráha parkom či športoviskom. Niektorí si tu natiahnu volejbalovú sieť, alebo vytvoria provizórne futbalové ihrisko, a hrajú. Pripravujú sa tam dokonca aj profesionálni športovci. Na dráhe trénujú napríklad atléti na Hry Commonwealthu.

Tuvalu je veľmi malé, všetky ostrovy spolu zaberajú plochu 26 km². Najdlhší úsek mesta Funafuti  má len 400 metrov. Na malom kúsku zeme je vybudovanie športovej infraštruktúry veľkou výzvou. Prakticky neprekonateľnou, keďže štát na to nemá.

Veľa ľudí tiež na dráhu prifrčí na skútri a len tak sa vozia. Aj turisti by si to mali skúsiť, niečo také na veľa miestach sveta nezažijú. Letisko nestíchne ani v noci. Vtedy sa premení na exkluzívnu párty lokalitu aj romantický kút, kde si ľahneš na asfalt a dívaš sa na hviezdy nad hlavou.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edgar Nuñez (@pochum_)

Raj na zemi si užívajú, kým sa nerozozvučí siréna ohlasujúca prílet, ktorý môžeš sledovať z len niekoľkometrovej vzdialenosti. Ani siréna a strážiaci policajti však lietadlu nezaručia celkom voľnú cestu.

Portál Young Pioneer Tours napríklad spomína, že ich lietadlo muselo spraviť okruh navyše, lebo po dráhe pobehoval pes.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: FightforTuvalu, MZV, Atlas Obscura, Inside the Games, Young Pioneer Tours, Google Flights, BBC, Timeless Tuvalu, The Guardian, Australia DFAT , BBC 2, Washington Post, The World, DIARIO AS, The Guardian 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá