Nemecko ide ostro do súboja voči dieselovým autám. Zákáže ich v mestách

  • Majiteľom dieselových automobilov v Nemecku pravdepodobne po včerajšku zamrzol úsmev na tvári
  • Najvyšší súd totiž rozhodol, že mestá budú mať právo zakázať využívanie dieselových automobilov
  • Toto rozhodnutie môže mať dopad na milióny majiteľov takýchto automobilov v krajine
thousands-of-deaths-due-to-diesel-cars_imagefullwide
European Data Journalism Network
  • Majiteľom dieselových automobilov v Nemecku pravdepodobne po včerajšku zamrzol úsmev na tvári
  • Najvyšší súd totiž rozhodol, že mestá budú mať právo zakázať využívanie dieselových automobilov
  • Toto rozhodnutie môže mať dopad na milióny majiteľov takýchto automobilov v krajine

S týmto kontroverzným súdnym rozhodnutím prišiel hlavný sudca najvyššieho súdu v Lipsku, Andreas Korbmacher včera v ranných hodinách. Staršie dieselové vozidlá totiž spôsobujú v mnohých mestách podobné problémy ako hustá premávka v Pekingu. Najviac postihnuté boli dve mestá: Stuttgart a Düsseldorf, kvôli ktorým sa tento problém preberal na Najvyššom súde.

Súdny proces sa točil práve okolo týchto dvoch miest, ktoré majú obrovské problémy so znečistením ovzdušia a smogom. Zákaz nie je však striktný a súd nechal toto rozhodnutie na jednotlivých mestách. Ak sa mesto rozhodne vstup dieselovým vozidlám zakázať, vodiči budú musieť zákaz rešpektovať. Majitelia dieselových automobilov nemajú právo požadovať od miest žiadne odškodné.

Diesel sa stane minulosťou

Celý cirkus v Nemecku spustila environmentálna skupina skrývajúca sa za názov Deutsche Umwelthilfe. „Toto je nádherný deň pre čistý vzduch v Nemecku,“ vyjadril sa šéf zoskupenia Juergen Resch. Bolo prekvapivé, že najvyšší sudcovia sa postavili na stranu ochranárov prírody. Takýchto prípadov je naozaj ako šafránu. V rozhodnutí súdu sa píše, že zákaz by mal byť aplikovaný postupne a nie celoplošne. Výnimku na vstup do centier miest by mali dostať iba určité dieselové vozidlá.

Táto situácia spustila v Nemecku priam lavínovú reakciu. Do celého prípadu začali strkať svoj nos aj najvyšší politici. Kancelárka Merkelová sa snažila situáciu upokojiť a potvrdila, že bude rokovať s jednotlivými mestami a spolkovými krajinami. Ľudia z politických kruhov začali kritizovať aj samotnú kancelárku, ktorá má podľa nich súčasnú situáciu v Nemecku na svedomí. Podľa nich jej podpora automobilového priemyslu spôsobila zníženie kvality ovzdušia v celej krajine.

Kritici rozhodnutia súdu na druhej strane tvrdia, že presadenie zákazu v praxi bude ťažký oriešok. Je jasné, že ľudia by sa proti niečomu takémuto určite búrili. Veď kto si bude kupovať nové auto kvôli nejakému zákazu. Nad pomerne obľúbenými dieselovými vozidlami sa sťahuje čierny mrak už dlhšiu dobu a automobilky začínajú od týchto vozidiel postupne upúšťať. Diesel bol obľúbený hlavne pre nižšie ceny nafty v porovnaní s benzínom.

Takéto auta však vytvárali obrovské množstvo škodlivých emisií. Prísne emisné limity, ktoré budú musieť automobilky dodržiavať už od roku 2020 budú pravdepodobne znamenať úplné ukončenie výroby dieselových vozidiel. Firmám sa neoplatí vyrábať nové naftové motory, ktoré by spĺňali tieto prísne normy.

zdroj: dailymail.co.uk , forum24.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK