Nemecko platí obyvateľom za to, že používajú elektrinu

  • Stalo sa to presne 8. mája, keď ich zdroje obnoviteľnej energie vygenerovali viac energie, než je jej dopyt. Nemecko zároveň patrí medzi svetových ekologických priekopníkov a chce sa do roku 2050 spoliehať len na obnoviteľné zdroje energie.
110401-german-tweets-flickr-cameron-parkins
  • Stalo sa to presne 8. mája, keď ich zdroje obnoviteľnej energie vygenerovali viac energie, než je jej dopyt. Nemecko zároveň patrí medzi svetových ekologických priekopníkov a chce sa do roku 2050 spoliehať len na obnoviteľné zdroje energie.

Zatiaľ čo inde sa na účty za elektrinu sťažujú, v Nemecku tomu tento mesiac bolo na chvíľu inak. Bezoblačný deň sa postaral o intenzívne slnečné žiarenie a silný vietor, ktoré dali spoločne zabrať solárnym panelom aj veterným turbínam. Okolo jednej hodiny poobede tieto dva zdroje generovali 87% celkovej energie, ktorú Nemecko potrebuje na svoju bežnú existenciu. Keď sa k tomu prirátali ich ďalšie zdroje energie, ako napríklad atómové továrne alebo fosílne palivá, dosiahli cifru vyššiu než je národný konzum energie. V týchto momentoch boli ceny za energie negatívne, a teda obyvateľom Nemecka ako keby za používanie energie platili.

 

V prípade Nemecka išlo o nevídaný fenomén, najmä v spojení s ekologickými zdrojmi energie. Iné krajiny už s týmito devízami aktívne obchodujú a zvyšnú vyprodukovanú energiu predávajú ostatným krajínam, resp. ju vymieňajú za iné zdroje. Ak to takto bude pokračovať aj naďalej, môže sa k nim Nemecko onedlho pridať. Alebo sa radšej sústrediť na cieľ, ktorý si v kontexte minuloročnej parížskej dohode o ekologickom fungovaní planéty a rôznych iniciatív, ktoré podporujú aj Spojené národy, stanovili. Ten určuje, že by do roku 2050 chceli svoju krajinu poháňať výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie. Na dosiahnutie tohto cieľa majú celkom pekne našliapnuté. Pred týždňom, 15. mája 2016 okolo 14. hodiny, dosiahli dodávky ekologických zdrojov takmer úroveň celkového dopytu nemeckých domácností.

1406658480057188

foto: motherboard

 

V roku 2014 vyzeral v Nemecku pomer energetických zdrojov nasledovne: o 29,4% sa starali obnoviteľné zdroje (hydro, veterné, solárne, biomasa) a o zvyšných 64,2% fosílne palivá (uhlie a prírodný plyn) a atómová energia. Práve fosílne palivá predstavujú pre životné prostredie najväčšiu hrozbu, aj keď sú paradoxne najrozšírenejším svetovým zdrojom energie. Pri ich pálení sa do ovzdušia vypúšťajú škodlivé oxidy a zároveň ide o zdroje, ktoré nie sú obnoviteľné. Po ich vyčerpaní teda nové nevyrobíme a ak sa do tej doby nenaučíme pracovať s inými, bude to prirodzene veľký problém.

 

Potom je tu ešte neslávna atómová energia.Tá sa síce považuje za „čistú“, no je potenciálne extrémne nebezpečná. Navyše sa pri nej produkuje rádioaktívny odpad, ktorý je treba skladovať v prísnych podmienkach, pričom aj tak hrozí, že dojde k jeho úniku, následnému rozšíreniu radiácie a kontaminácii prírodných zdrojov. Potom sa môže stať niečo o Černobyľ alebo Fukušima, pričom faktom je, že ani dnes nevieme, čo presne sa s kontaminovanými oblasťami a odpadom môže v budúcnosti stať. Niektoré vypustené radioaktívne prvky totiž ešte stále nedosiahli svoj polčas rozpadu. A samozrejme, atómová energia taktiež nie je obnoviteľná.

 

Preto je v záujme všetkých krajín, aby svoje zdroje sústredili na vývoj obnoviteľných elektrární. V tomto nám Nemecko ide príkladom.

istock_000021292215_xxxlarge

foto: bunte.de

Zdroj: IFL Science, Conserve energy future, zdroj titulnej fotografie: cam.ac

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá