Nenápadná modrá tabletka môže zastaviť nebezpečný vírus HIV

  • Nebezpečný vírus HIV sa v súčasnosti nedá vyliečiť. Dá sa mu však úspešne predchádzať. Stačí nasadiť zázračnú modrú tabletku
  • Práve liek Truvada sa stal predmetom výskumu medzi homosexuálnymi a bisexuálnymi mužmi. Jeho preventívne užívanie znížilo počet nových prípadov HIV o tretinu
HIV
flickr
  • Nebezpečný vírus HIV sa v súčasnosti nedá vyliečiť. Dá sa mu však úspešne predchádzať. Stačí nasadiť zázračnú modrú tabletku
  • Práve liek Truvada sa stal predmetom výskumu medzi homosexuálnymi a bisexuálnymi mužmi. Jeho preventívne užívanie znížilo počet nových prípadov HIV o tretinu

Vírus HIV predstavuje obrovské nebezpečenstvo. Aj napriek známym rizikám, medzi ktorými dominuje hlavne nechránený pohlavný styk, nové prípady stále pribúdajú, aj keď v menšej miere. Tento vírus napáda imunitný systém človeka a pomaličky ho oslabuje. Dnes však existujú lieky, ktoré umožnia postihnutému prežiť plnohodnotný život aj napriek tomuto ochoreniu. Zbaviť vírusu však nedokážu. Človek je tak jeho nositeľom.

Prevencia je kľúčom k potlačeniu epidémie HIV

Najlepšou cestou je prevencia, a práve tu nastupuje zázračná modrá tabletka. Nejedná sa však o Viagru. Tabletku užívali tisíce bisexuálnych a homosexuálnych mužov v austrálskom Sydney a iných častiach krajiny. Výsledkom je priam magický pokles nových prípadov zákerného ochorenia, ktoré je pomerne často obrovskou hrozbou hlavne pre inak orientovaných mužov. Počet nových prípadov nákazy poklesol takmer o tretinu.

Táto štúdia bola vôbec prvou na svete a bola zameraná na liek s názvom Truvada. Výsledky dlhodobej štúdie boli publikované v žurnále Lancet HIV medical journal. Štúdia poukázala na to, aká dôležitá je prevencia pred ochorením a je pravdepodobné, že si z nej niečo zoberú aj iné krajiny sveta.

V priebehu posledných pätnástich rokov nastal obrovský pokrok smerom k úplnému zastaveniu HIV. Tento pokrok bol inšpiráciou k dohode o kompletom zastavení epidémie HIV do roku 2030. Počet novoinfikovaných ľudí poklesol na 1,8 milióna v priebehu roku 2017. Ešte počas deväťdesiatych rokov minulého storočia to bolo pritom viac ako tri milióny nových prípadov v priebehu jedného roka.

V Spojených štátoch amerických užíva liek Truvada ako prevenciu 190 000 ľudí. Modrá oválna tabletka je zložená z troch látok: tenofoviru dizoproxylu a emtricitabínu. Okrem originálu sa vyrábajú aj lacnejšie generické verzie. Preventívne užívanie týchto liečiv je kľúčom k tomu, aby sa zákerné ochorenie vyskytovalo v čoraz menšom množstve.

„Rýchlosť poklesu nových prípadov HIV u homosexuálne orientovaných a bisexuálnych mužov je vo svete jedinečná. Tieto čísla sú najnižšie od roku 1985, kedy začalo sledovanie situácie,“ povedal šéf štúdie Andrew Grulich. Výsledky však zatiaľ nemožno generalizovať aj na heterosexuálov, keďže štúdia sa sústredila iba na menšinovú orientáciu.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech