Nerob to, čo miluješ. Rob to, v čom si dobrý

  • Rob to, čo miluješ. Túto radu nad zlato si už určite počul, ale je to skutočne tá najlepšia rada, ktorú môžeš dostať? V skutočnosti, robením toho čo miluješ nezájdeš ďaleko.
6792c4aeff5f21ec23f180d3506745d9
  • Rob to, čo miluješ. Túto radu nad zlato si už určite počul, ale je to skutočne tá najlepšia rada, ktorú môžeš dostať? V skutočnosti, robením toho čo miluješ nezájdeš ďaleko.

Mnoho ľudí má problém nájsť si svoje zameranie. Klasicky sú to najmä študent, ktorí sa rozhodujú o vysokej škole alebo práci, ktorá by ich bavila a do ktorej by chodili radi. A potom tu sú všetci tí pracujúci ľudia, ktorých ich súčasná práca vôbec nenapĺňa, aj keď si niekedy mysleli že to bude presne naopak.

Vtedy prichádza otázka, ktorú určite dobre poznáš: „Čo mám robiť so svojím životom?“

Ten pocit zažil už snáď každý. Nerozhodnosť ťa frustruje a máš strach z toho, že nie si dobrý k ničomu. Práve preto sa môže zdať kariérna rada „rob to, čo miluješ“ ako to najlepšie riešenie problému. No je to skutočne tak?

Stále viac sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí nevedia kde študovať, pracovať alebo čo robiť. Keď sa ich spýtam čo ich baví, vymenujú rôzne druhy umenia alebo šport, ale podľa nich to nie je niečo, čo by ich uživilo. Možno majú pravdu, ale skutočne hľadať svoj dream job nikdy nezačnú.

Talent vs. záľuba

Vždy si musíš uvedomiť, že každý z nás má určité záľuby a talenty. A na to, aby si ich naplno využil, nemôžeš si ich zamieňať, ani považovať za jedno a to isté. Ide o to, že môžeš mať záľubu skutočne v čomkoľvek aj keď v tom nemusíš byť dobrý. Môžeš napríklad veľmi rád kresliť, ale všetci tvoji známi ti vravia, aby si to radšej nerobil.

Hovorí sa, že na to, aby si sa niečo naučil robiť skutočne dobre, ti stačí 10 000 hodín práce. Ten čas tomu samozrejme venovať môžeš, ale ako ťa to odlíši od tisícky ľudí, ktorí sa to naučili robiť presne tak ako ty len preto, že ich to bavilo?

Tvoje záľuby sa menia až závratne rýchlo.

Vráťme sa ale späť k tomu talentu. Talent je niečo, čo vieš robiť sám od seba, ale stále potrebuješ na ňom pracovať. Práve talent je to, čo ťa odlíši od všetkých tých, ktorí na sebe tvrdo v niečom makali len preto, že ich to bavilo. Najprv sa ti môže zdať, že to, na čo máš talent, nie je to, čo ťa baví najviac. Ale zoberme si ako príklad takého Steva Jobsa.

Jobs začínal so svojou vášňou pre Zen budhizmus. Do technológie vstúpil len s vidinou rýchlych peňazí, pretože v tom bol dobrý a šlo mu to od ruky. Lenže postupne, ako začal robiť zaujímavé veci a stával sa úspešným, jeho vášeň rástla. Až sa on sám stal advokátom výroku „do what you love“. Ironické však? Keď začínal, jeho vášňou bol budhizmus, tanec a história. Verím teda, že ak ťa v 16-tich bavilo sci-fi, dnes ťa baví už niečo úplne iné, a rovnako ani učenie sa hrať na gitare už nie je ono.

Obmedzuješ sám seba

Na Youtube si videl video, kde niekto kreslil detailné kresby jednotlivými bodkami pera. Povedal si si, že je to super cool a pustil si sa do toho aj ty. Zatiaľ čo si odhodlaný a prihlásiš sa na hodiny kreslenia a cvičíš aj doma, odmietaš rôzne príležitosti na veci, na ktoré máš talent. No potom, keď sa pustíš do kreslenia obrazu väčšieho ako A5, chuť ťa pomaly opúšťa.

Po roku sú jedinou pripomienkou tohto obdobia iba perá rôznych hrúbok, ktoré si si vtedy kúpil. Takže zatiaľ, čo si mohol rozvíjať svojich niekoľko talentov, si si pokojne doma ďobkal do papiera, pretože to ťa vtedy bavilo. Nehovorím, že nemáš robiť to, čo ťa baví, ale nemáš pre to premrhať svoj potenciál.

Takže či už máš talent na techniku alebo na organizovanie, určite sa tomu venuj. Vášeň neprichádza hneď. Príde až po všetkom tom úsilí, ktoré vložíš do toho, aby si sa stal excelentným v niečom hodnotnom. Len vtedy budeš mať pocit zadosťučinenia a jedine tak naplno využiješ svoj potenciál vo svojom živote. Inými slovami, to, čo robíš v živote, nie je až také podstatné ako to, ako to robíš – naplno.

zdroj titulnej forografie: pintattoos.com, zdroj fotografií: Stocksnap

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá