Netypické školstvo v Kanade. Študenti vôbec nevedia, čo je maturita

  • Iný kraj, iný mrav.
  • Slovenskí študenti stredných škôl by určite menili s tými kanadskými
  • Tí majú totiž pomerne jednoduchšiu stredoškolskú cestu a dokonca preskočia neobľúbenú skúšku dospelosti
školy
flickr
  • Iný kraj, iný mrav.
  • Slovenskí študenti stredných škôl by určite menili s tými kanadskými
  • Tí majú totiž pomerne jednoduchšiu stredoškolskú cestu a dokonca preskočia neobľúbenú skúšku dospelosti

Hovorí sa, že školstvo v zahraničí je lepšie ako u nás. Na koľko je toto tvrdenie pravdivé, je otázne. Pravdou však je, že západné krajiny si vďaka bohatstvu môžu dovoliť investovať do školstva omnoho viac peňazí zo štátneho rozpočtu. To by sa malo logicky prejaviť na kvalite výučby. Viac financií znamená viac peňazí na vybavenie škôl a vyššie platy pre učiteľov, ktorí majú vďaka tomu omnoho vyššiu motiváciu učiť.

Kanada je krásna krajina s nádhernou prírodou a množstvom zaujímavých miest. Veľa študentov sa práve preto rozhodne pre štúdium práve tu. Kanada má okrem prírody aj iné lákadlá, napríklad pomerne zaujímavo nastavené vyučovacie procesy pre študentov stredných škôl.

Ak to porovnáme so strednými školami u nás, tak majú kanadskí študenti priam ideálne podmienky. Najviac určite poteší, že žiaci stredných škôl, na rozdiel od nás, nekončia štúdium stresujúcou maturitnou skúškou.

Kredity namiesto maturity

Jednoducho skúšku dospelosti preskočia a môžu sa tak bez stresu pripravovať na ďalší míľnik života študenta, a tým je nástup na vysokú školu. To však nie je všetko. U nás študujeme celkovo 13 rokov predtým, než ideme na vysoké školy. V Kanade je to o rok menej. Stredná škola tu totiž trvá len tri roky.

Školy tu fungujú na princípe testovania vedomostí na konci každého jedného semestra. Maturitu nahrádzajú kredity, ktoré sú potrebné na ukončenie štúdia. Bez dostatočného počtu kreditov tak školu nemôžeš ukončiť.


Netreba sa však báť, keďže počas troch rokov štúdia tie kredity jednoducho získaš, aj keby si nechcel. Systém kreditov je u nás spojený skôr s vysokými školami. V Kanade je normou už na stredných. Kanadské školy bežne nezvyknú žiakov zahlcovať doplnkovou vatou v podobe množstva predmetov, z ktorých si následne nič nezapamätáš.

Často sa stretneš napríklad so štyrmi predmetmi za semester. Mnoho predmetov je podobných tým našim. Zaujímavosťou je aj to, že niektoré predmety sa učia na nižšej úrovni ako je tomu napríklad u nás. Takže v konečnom dôsledku sa naučíš menej. Ako sám vidíš, školské systémy sa naozaj rapídne líšia. Aj napriek tomu sa však nedá suverénne povedať, že ten kanadský musí byť vďaka nižšej náročnosti lepší.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech