Neuveriteľne lacné zariadenie premení každý smartfón na 3D tlačiareň

  • Jediné, čo ti bude stačiť na tlač 3D objektov bude tvoj smartfón a zariadenie OLO za 99 dolárov.
olo-smartphone-3d-printer-4
  • Jediné, čo ti bude stačiť na tlač 3D objektov bude tvoj smartfón a zariadenie OLO za 99 dolárov.

3D tlačiarne sa dajú použiť už takmer na všetko. Či ide o domácu výrobu strojčeku na zuby, kreácie v treminátorovskom štýle, hračky alebo ľudské ucho. Napriek tomu, že táto technológia je stále lacnejšia a dostupnejšia, asi nemáš vo svojom okolí až tak veľa ľudí, ktorý ju využívajú.

1

Ucho vytlačené pomocou 3D tlačiarne, foto: fortune.com

OLO je zariadenie, ktoré môže priniesť výhody 3D tlačiarní do nášho každodenného života. Stojí 99 dolárov a dá sa pripojiť k akémukoľvek smartfónu. Na vytvorenie plastových kreácií využíva svetlo z displeja.

Celé zariadenie je navrhnuté tak, aby bolo jeho ovládanie superjednoduché. Je na baterku a dá sa jednoducho prenášať. Jeho váha je len 780 gramov s rozmermi 17,2 x 11,5 x 14,8 cm.

Skladá sa z troch častí. Prvou časťou je nádrž, ktorá má objem na vytlačenie 400 centimetrov kubických, ďalšia časť sú 100 gramové zafarbené fľašky s materiálom na vytvorenie 3D objektu a mechanické veko, na ktoré je pripevnený ovládací panel s elektronikou.

2

foto: solidsmack.com

Ak chceš vytlačiť svoj 3D objekt, postup je taký, že najprv načítaš schému objektu do OLO aplikácie. Táto aplikácia je dostupná pre iOS, Android aj Windows. Potom musíš svoj smartfón pripojiť pod nádrž zariadenia. Kúsok polarizačného skla, ktoré je nainštalované pod nádržou bude zodpovedné za správny smer svetelných lúčov.

Proces tlačenia vysvetľuje Drew Prindle:

„Po tom, ako umiestniš mobil pod nádrž, OLO appka rozosvieti displej tvojho mobilu špecifickým vzorom. Polarizačné sklíčko spracuje toto svetlo tak, aby všetky fotóny smerovali nahor. Keď sa svetlo z obrazovky mobilu premietne do nádrže, vytvorí sa v nej vrstva požadovaného tvaru z plastového materiálu. Držiak, na ktorý je novovzniknutý materiál prichytený, sa potom pomaly posúva hore, pričom svetlo vytvára postupne nové vrstvy.“

Využíva rovnaké základné funkcie ako niektoré veľké 3D tlačiarne, pričom svetlo z projektora nahrádza svetlom z displeja.

OLO tím vyvinul okrem ďalších technológií aj nový špeciálny druh živice, ktorá sa používa ako materiál na tlačenie. Nazýva sa daylight resin a je vytvorená tak, aby reagovala na biele svetlo, ktoré vyžarujú smartfóny.

Aplikácia, ktorá ovláda tlač rozosvieti presne určené pixely, aby sa živica na tých miestach premenila z tekutého na pevné skupenstvo.

Užívatelia budú môcť vytvárať objekty z rôzne tvrdého materiálu, či s rôznou pružnosťou. Okrem toho bude aplikácia presne prerátavať množstvo potrebného materiálu na tlač konkrétneho objektu, aby minimalizovala odpad.

3

foto: getusb.info

Tím za zariadením spustil kampaň na Kickstarteri, ale projekt už prekročil hranicu svojho cieľa 80 000 dolárov. Kampaň na Kickstarteri má trvať 30 dní a už po dvoch dňoch dosiahla naplnenie na 507 percent. Prvé zásielky OLO zariadenia sú plánované na september.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej foto: blog.drupa.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá