Atentát na R. Heyndricha sa udial presne pred 81 rokmi: Jeho aktérov považujú za hrdinov, iní ich odsudzujú

  • 27. mája 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš odstránili jedného z najvyšších predstaviteľov nacistického Nemecka
  • Vyslali tak jasný odkaz nacistom
nacistické Slovensko
V prostriedku Jozef Gabčík a Jan Kubiš, Reprofoto: Pinterest/Ola Baskerville
  • 27. mája 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš odstránili jedného z najvyšších predstaviteľov nacistického Nemecka
  • Vyslali tak jasný odkaz nacistom

Na 27. mája pripadá výročie úspešného atentátu Jozefa Gabčíka a jeho spoločníka Jana Kubiša na jedného z najvyšších predstaviteľov nacistického Nemecka – Reinharda Heyndricha. Udalosť sa odohrala v roku 1942, a tak si dnes pripomíname 81. výročie tejto udalosti. 

Adrenalínom zaplavení rotmajstri Jozef Gabčík a Jan Kubiš čakajú na svoj cieľ – (po Hitlerovi a Himmlerovi) tretieho najmocnejšieho muža nacistického Nemecka a zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. V prudkej zákrute vozidlo spomaľuje, Gabčík stláča spúšť a samopal Stengun… NEVYSTRELIL!“

„Jozef niekoľko mesiacov podstupoval v Británii veľmi tvrdý výcvik a teraz ho zradí spriečený náboj?“ opisujú priebeh operácie Ozbrojené sily Slovenskej republiky

Hoci misia, ktorej málokto veril a bola považovaná za jasnú samovraždu, takmer nevyšla pre zaseknutý náboj, česko-slovenskí parašutisti mali pripravení aj plán B. Bombu, ktorú držal Jan Kubiš. Hneď ako videl, že Gabčíkovi nefunguje zbraň, hodil ju smerom k Heyndrichovmu vozidlu.

zdroj: Historyofyesterday.com

Chvíľu po pol jedenástej sa na mieste medzi ulicami Kirchmayerova a V Holešovičkách ozval silný výbuch. Život na mieste sa na pár sekúnd úplne zastavil,“ pokračuje spomienkový status slovenských Ozbrojených síl.

Aj keď jeden z najmocnejších mužov nacistického Nemecka, veliteľ Gestapa a spolutvorca holokaustu samotný atentát prežil, výbuch mu spôsobil vážne zranenia, ktorým po niekoľkých dňoch podľahol v nemocnici.

Nacisti sa ihneď po útoku snažili Prahu prevrátiť hore nohami a čo najrýchlejšie nájsť a potrestať útočníkov. Vypočúvali a mučili ľudí, no Gabčíka a Kubiša stále nemali.

V rámci pomsty a vyhrážky siahli aj na civilné obyvateľstvo, doslova vyhladili dediny Lidice a potom i Lyžáky, pričom popravili stovky nevinných ľudí.

Nemci vypisovali vysoké odmeny a varovali, že pokiaľ sa útočníci nenájdu, dôjde k ďalším poprávam nevinných obyvateľov. Napokon sa Karel Čurda, jeden z česko-slovenských parašutistov, ktorí trénovali v exile vo Veľkej Británii a boli pre rôzne misie vysadení na našom území, dobrovoľne prihlásil Gestapu a pomohol nacistom odhaliť, kde sa skrývajú jeho kolegovia.

Gabčíka a Kubiša, ale aj ďalších výsadkárov (Josef Bublík, Jan Hrubý, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík) ukrývali predstavitelia pravoslávnej cirkvi v krypte v pražskom kostole sv. Cyrila a Metoděje.

Nacisti po tomto zistení okamžite zhromaždili jednotky a obkľúčili kostol. Parašutisti ho bránili 8 hodín, kým všetci postupne nepadli v boji.

Kováč a zámočník z Rajca, ktorý sa vzoprel nacistom

Slovák Jozef Gabčík, ktorý bol spolu s Kubišom kľúčovou postavou celej operácie, pochádza z obce Poluvsie, ktorá je dnes súčasťou Rajeckých Teplíc (okres Žilina). Vyučený kováč a zámočník v roku 1932 nastúpil do vojenskej služby v Košiciach, počas ktorej s veľmi dobrými výsledkami absolvoval poddôstojnícku školu v Prešove.

Napokon ale ako civilista skončil v žilinskej továrni, ktorá vyrábala bojové plyny, ktorých sa ale v rámci pracovnej nehody nadýchal. Po tomto incidente odišiel pracovať do vojenského skladu pri Trenčíne, kde začal robiť sabotáže, keď už na území Tisovho Slovenska i v samotnom sklade pôsobili nemeckí nacisti.

Keď sa začal obávať zatknutia, ušiel do Poľska a v Krakove vstúpil do česko-slovenskej jednotky. Práve tu sa prvýkrát stretol s Jánom Kubišom. Obaja potom odišli do Francúzska, kde vstúpili do cudzineckých légií a následne sa zúčastnili bojov o Francúzsko. Keď nacisti obsadili aj krajinu Galského kohúta, presunuli sa za Lamanšský prieliv do Veľkej Británie.

zdroj: Pinterest.com. Ján Kubiš a Jozef Gabčík

Hoci sa Gabčík pokúšal dostať k letcom, napokon skončil u parašutistov, ktorí boli určení na špeciálne operácie. Keď sa u exilovej vlády Česko-Slovenska vo Veľkej Británii zrodil nápad pre operáciu Anthropoid, Gabčík bol spolu s Karlom Svobodom vybraný ako ten, kto operáciu uskutoční.

Vedelo o nej len pár ľudí a snáď každý z nich tvrdil, že ide takmer s istotou o samovražednú misiu. Karel Svoboda sa ale pri cvičnom zoskoku zranil a Gabčík požiadal, aby jeho miesto zaujal Ján Kubiš.

Parašutisti sa na misiu pripravovali niekoľko týždňov v Škótsku, kde okrem zoskoku z lietadla a streľby trénovali aj to, ako vyrobiť a využívať rôzne trhaviny, bojovať z blízka holými rukami či vykonať rôzne sabotážne akcie, vrátane ničenia infraštruktúry a kľúčových objektov. Skrátka všetko, čo by mohol taký výsadkár na (v podstate) nepriateľskom území využiť.

29. decembra 1941 v skorých nočných hodinách viacerí výsadkári vyskočili z lietadla nad územím Česko-Slovenska. Tam sa pokúšali skontaktovať s vybranými osobami, ubytovať v Prahe a naplánovať, kedy a ako vykonať útok na Reinharda Heydricha.

Dva pohľady na výsledok operácie

Úspešná operácia Anthropoid, teda zabitie Heydricha, vyvolalo veľký medzinárodný ohlas, ktorý viedol k odstúpeniu daných krajín od Mníchovských dohôd, čo zaručovalo povojnové obnovenie Česko-Slovenska aj s ukradnutými územiami, ktoré si od nás odtrhli Nemci, Maďari i Poliaci.

Čechoslováci vyslali svetu odkaz, že odmietajú nacistickú vládu vo svojej krajine, a aj vďaka tejto operácii sme boli napokon priradení k víťazným krajinám 2. svetovej vojny.

Druhým pohľadom je, či stovky, ak nie tisíce mŕtvych naozaj stáli za to, že Heyndrich zomrel.

Zvaľovať vyhladenie Lidíc, vrátane desiatok detí, na dvojicu parašutistov, je to, čo nacisti chceli dosiahnuť.

Protiargumentom na tento vyčítavý pohľad často býva otázka, či je teda najlepšie nerobiť vôbec nič a nechať všetko na iných, alebo počkať, kým po Židoch a Rómoch nepríde na rad slovanské obyvateľstvo, ako to Nemci plánovali.

Niektorí sa teda pozerajú na úspech Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša skepticky alebo minimálne opatrne, pre väčšinu je však Jozef Gabčík národný hrdina, ktorý bol viackrát povýšený aj po svojej smrti.

Je po ňom u nás pomenované mesto Gabčíkovo a jeho priehrada, viacero ulíc i naša najelitnejšia jednotka – slovenskí výsadkári, 5. pluk špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka, ktorý má sídlo v Žiline, neďaleko Gabčíkovho rodiska.

zdroj: TASR/ Erika Ďurčová

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 27. mája 2021.

Zdroje: Ozbrojené sily Slovenskej republiky, Anthropoid, Wikipedia (anglická verzia), Ministerstvo obrany Českej republiky, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá