Dizajn bez názvu (2)
Dizajn bez názvu (3)
Archív/Lenka Beňová

Influencerka, ktorá pracovala aj pre ESET: V informatike sú stále predsudky, že ženy v programovaní nie sú dobré

  • Aké je byť dievčaťom vo svete programátorov a informatikov nám prezradila talentovaná Lenka Beňová
  • V súčasnosti sa vyšvihla aj ako influencerka a dokonca vyvíja vlastnú mobilnú aplikáciu
  • Aké je byť dievčaťom vo svete programátorov a informatikov nám prezradila talentovaná Lenka Beňová
  • V súčasnosti sa vyšvihla aj ako influencerka a dokonca vyvíja vlastnú mobilnú aplikáciu

Programovanie je vo väčšine prípadov vnímané ako záležitosť mužského sveta. Spája sa s množstvom stereotypov, ktoré vravia, že to nie je oblasť vhodná pre ženy. Mladá programátorka Lenka Beňová dokazuje, že to nie je pravda a ide o neoprávnené škatuľkovanie.

„Ja som s týmito stereotypmi prišla na vysokú školu, konkrétne na Fakultu Informatiky a Informačných Technológií (FIIT STU), a presne som si myslela, že chalani budú takíto. Nerdi a podobne,“ opísala Lenka.

zdroj: Archív Lenka Beňová

Napriek tomu, že mladá Slovenka nad množstvom stereotypov krúti hlavou, pravdou je, že niektoré predsa len zažila aj na vlastnej koži. 

„Stalo sa to najmä na cvičeniach, kde som bola jediné dievča, a pracovali sme vo dvojiciach a musela som teda byť vo dvojici s nejakým chlapcom. Samozrejme, keď sme projekt následne prezentovali, tak sa ma cvičiaci pýtal, že ako funguje tá a tá časť kódu, a to preto, aby sa uistil, že som to naozaj robila ja,“ zaspomínala programátorka.

Viac o Lenkinom pôsobení pre ESET, kódovaní aplikácie pre smartfóny aj o jej influencerskej kariére sa dozvieš v článku.

  • Aké to je byť dievčaťom vo svete programátorov?
  • Prečo Lenke odporúčali na škole, aby skončila ako influencerka?
  • Ako sa dostala k programovaniu?
  • Na akom špeciálnom projekte pracuje?

Programovanie je často spájané s rôznymi škatuľkami, najmä že ide o fach spájaný s mužmi. Platia naďalej podobné stereotypy, alebo sa situácia už zmenila?

Ja som s týmito stereotypmi prišla na vysokú školu, konkrétne na Fakultu Informatiky a Informačných Technológií (FIIT STU) a presne som si myslela, že chalani budú takíto. Nerdi a podobne. Že tam nebudú žiadne dievčatá a ak aj budú, nebudem sa s nimi mať o čom rozprávať.

Opak je však pravdou a väčšina chalanov sa o seba stará, pravidelne chodia do fitka a je tam veľa pekných dievčat. Dokonca je ich tam čím ďalej tým viac. Podobné škatuľky už v dnešnej dobe príliš neplatia.

Stretla si sa v tomto prostredí s určitými predsudkami ohľadom toho, že si dievča?

Myslím si, že stále tam sú určité predsudky a najmä v tom, že si niektorí ľudia myslia, že dievčatá nie sú v programovaní až také dobré, čo nemusí byť naozaj pravda.

Pravdou je, že chlapci sa k tejto oblasti dostávajú zväčša oveľa skôr, a to aj preto, že sa v skorom veku začínajú hrať na počítačoch alebo to už začína pri hraní s autíčkami. Naopak, dievčatá sa hrajú s bábikami a učia sa, ako sa starať domácnosť. Tu vidím určité rozdiely, ktoré musia dievčatá potom dobiehať. Takže nejaké rozdiely tam určite sú, ale dobehnúť ich nie je ťažké.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá