Nevieš po akej knihe siahnuť? 10 najvplyvnejších kníh za rok 2015

Dominika Kassová / 28. augusta 2015 / Lifehacking

Anglický denník The Financial Times a spoločnosť McKinsey & Co. opäť spojili sily, aby v novembri tohto roka mohli už po jedenásty krát odovzdať ceny Business Book Awards za najprínosnejšie knihy o biznise. Tu je najlepší výber semifinalistov…

Richard Thaler: Misbehaving

Kniha Misbehaving alebo po našom Nemravné chovanie predstavuje Thalerovu cestu chápania trhu a je popretkávaná slušnou dávkou vtipu. Thaler je ekonómom Univerzity Chicago Booth School of Business. Vo svojich kruhoch je však známy ako otec behaviorálnej ekonomiky. Tvrdí, že v tradičnej ekonomike sa ľudia správajú ako čisto racionálny herci. V bežnej realite sú však ovplyvnení predsudkami a impulzmi, ktoré nemajú s logikou nič spoločné. 

 

 

Ashlee Vance: Elon Musk 

Reportér magazínu Bloomberg Businessweek získal bezprecedentné prístupy k miliradárovi Muskovi a jeho najbližším. Musk je výkonným riaditeľom leteckej firmy SpaceX a americkej automobilky Tesla. Tvrdí, že jeho poslaním zabrániť ľudstvu, aby sa samo priviedlo do záhuby. Kniha zachytáva na jednej strane povahu muža, ktorý vždy pociťoval túžbu zmeniť svet a nájsť si v ňom svoje miesto a na tej druhej vykresľuje lídra, ktorý pristupuje k svojim zamestnancom s obrovskou dávkou nasadenia a popri tom ich dokáže aj inšpirovať.

 

 

Gernot Wagner a Martin Weitzman: Climate Shock

Enviromentálny obranný fond doviedol ekonóma Gernota Wagnera a harvardského profesora Martina L. Weitzmana k poznaniu, že problematika klimatických zmien je oveľa komplikovanejšia a neliehavejšia, než ako si vieme vôbec predstaviť. Autori v knihe Climate Shock (Klimatický šok) vysvetľujú, že spôsob ako zamedziť riziku totálnej katastrofy v nasledujúcom storočí, spočíva vo videní problému, voči ktorému sa treba poistiť na globálnej úrovni. 

 

 

Anne-Marie Slaughter: Unfinished Business

V roku 2009 sa Slaughter stala pod taktovkou Hillary Clintonovej prvou ženskou režisérkou ministerstva zahraničných vecí. O dva roky neskôr však svoju prácu zavesila na kliniec, pretože bola nespokojná s tým, že zanedbáva svoje rodičovské a manželské povinnosti. V knihe Unfinished Business (Nedokončený biznis) vysvetľuje, čo by mali jedinci i korporácie robiť preto, aby boli ženy rovnoprávne s mužmi.

 

 

Martin Ford: Rise of the Robots

Kniha s voľným prekladom Vzostup robotov je slovami samotného autora o inteligentných robotoch, ktorí si idú po tvoj job. Ford je softwarový vývojár a podnikateľ, ktorý čitateľov prevedie od jednoducho sa pohybujúcich prístrojov po rýchlo zmýšľajúce robostroje, ktoré môžu nahradiť servisných pracovníkov, novinárov či programátorov.

 

 

Stephen Witt: How Music Got Free

Nie je novinkou, že digitálny hudobný priemysel doslova odstavil výrobu kompaktných diskov, inak známych ako CD-čká. Witt ponúka vo svojej knihe How Music Got Free (Ako sa hudba oslobodila) pohľad na kľúčové osoby, ktoré odštartovali internetové pirátstvo profitujúce na smrti hudobných albumov. 

 

 

Mihir Sharma: Restart

V roku 1991 čelila India masívnej ekonomickej kríze, čo skončilo významnými reformami. Známy indický novinár Mihir Sharma pojednáva vo svojej knihe “Reštart” o tom, že India trpí pre nedostatok industriálneho vývoja, zastarané zákony či pre chudobných vodcov. V knihe, samozrejme, autor ponúka i riešenie.

 

 

Jacquie McNish a Sean Silcoff: Losing the Signal

V roku 2008 boli BlackBerry tetefóny spájané s Wall Street. Pre obchodníkov, ktorí boli súčasťou sveta obchodu, bol tento mobil nevyhnutnosťou. No keď v roku 2010 stúpla popularita smartfónov, sláva Blackberry zapadla prachom. Reportéri McNish a Silcoff vydali knihu s voľným prekladom “Strácanie signálu” o pozoruhodnom príbehu vzostupu a pádu mobilu, ktorý v rukách držal aj samotný prezident Obama.

 

 

Barry Eichengreen: Hall of Mirrors

Kniha Hall of Mirrors (Sieň zrkadiel) je o porovnávaní histórie Veľkej Depresie a Veľkej Recesie, ktoré ovplyvnili Spojené štáty i našu Európu. Univerzitný ekonóm Eichenberg sa s čitateľmi v tejto knihe chce podeliť o svoje skúsenosti a výskum z oblasti Medzinárodného menového fondu.

 

 

Philip Tetlock a Dan Gardner: Superforecasting

Kniha o politickej “Superpredpovedi” ťa pohltí do sveta politických expertov, ktorí vedia predpovedať budúcnosť v politickej sfére. Univerzitný profesor Tetlocka a jeho spoluautor Gardner čerpali pri písaní tohto ipozantného diela z rozhovorov so zdrojmi od bývalého šéfa CIA Davida Petraeusa či bývalého ministra financií Roberta Rubina.

 

 

Zdroj: Business Insider, inc.com

Pridať komentár (0)