New Balance na 3D tlačiarni vytlačil prvé bežecké tenisky

  • Technológiu 3D tlače sa rozhodla využiť spoločnosť New Balance pre výrobu bežeckých topánok s inovatívnymi podrážkami, ktoré bežcom sľubujú novú úroveň odolnosti a pružnosti.
China Olympics Beijing Water Cube Bird’s Nest
  • Technológiu 3D tlače sa rozhodla využiť spoločnosť New Balance pre výrobu bežeckých topánok s inovatívnymi podrážkami, ktoré bežcom sľubujú novú úroveň odolnosti a pružnosti.

Technológia 3D tlače je vo svete čoraz populárnejšia a počet produktov, ktoré sa nevyrábajú, ale sa tlačia, raketovo stúpa. Tento trend sa nevyhol ani svetu bežeckých tenisiek a zdá sa, že topánky z 3D tlače budú už onedlho bežnou záležitosťou.

nb1

 

Už na jeseň sa značka Adidas pokúšala preraziť so svojim projektom Futurecraft , ktorý predstavoval až doposiaľ najpokročilejšiu fázu v honbe za prvou vytlačenou teniskou. Výrobcovi sa síce 3D tenisky podarilo vyrobiť, ale stále sa čaká na uvedenie novinky na trh. 

Podobne ako v súboji o to, ktorá z veľmocí dostane prvého človeka na Mesiac, ani teraz nechýbal konkurent, ktorý Adidasu dýchal na chrbát. Nebol ním nikto iný, ako športový gigant Nike. O prerazenie na trh 3D tenisiek sa však snažila aj ďalšia americká značka – Saucony.

nb4

Nakoniec je to všetko inak. Zatiaľ čo Nike, Saucony aj Adidas na svojích 3D teniskách stále pracujú, všetkých prekvapila značka New Balance, keď uviedla na trh limitovanú kolekciu prvých bežeckých 3D tenisiek na svete. Novinka nesie označenie Zante Generate a nie je náhoda, že sa z veľkej časti podobajú na najobľúbenejší model minulého roka – Fresh Foam Znate. U nového modelu sa očakáva extrémne nízka hmotnosť a to na hranici 200g.

 

nb6

 

Tím New Balance vyvinul software, ktorý dokáže vytvoriť geometrickú štruktúru založenú na dátach, ktoré získali v ich športových výskumoch. Vývojári vložili do testovacích tenisiek tlakové senzory a tie im umožnili zistiť, akým veľkým tlakom bežci pôsobia na jednotlivé body podrážky. Následne sú schopní vytvoriť podrážku s rozdielnou hustotou v jednotlivých bodoch.

 

nb3

 

K výrobe takýto tenisiek sa používa technológia nazývaná selective laser sintering, alebo bodové laserové vypekanie. Do špeciálnej pece sa vloží kváder z elastomerového prachu (termo plast). Následne sa tepelným žiarením, s pomocou laserového lúča, jednotlivé prachové častice menia, vrstva po vrstve, na pevnú hmotu. Výsledkom je ten istý kváder, z ktorého sa vylúpne finálny produkt.

nb5

Najväčšou prekážkou k nasadeniu tohto produktu do sériovej výroby je jeho časová náročnosť. Jedny tenisky sa tlačia aj niekoľko hodín a následne je potrebné každú zvlášť ručne skompletizovať a urobiť drobné začisťovacie úpravy.

Vďaka tejto technológií je možné dosiahnuť takého tvaru a funkčných vlastností, o ktorých môže klasická vstrekovaná pena len snívať. S tým je spojená aj vízia do budúcnosti, kde sa bežecké tenisky budú vypekať na mieru podľa skenu vašich chodidiel.

Zatiaľ sa jedná len o limitovanú edíciu 44 párov, ktoré s ich astronomickou cenou 400 dolárov za pár, budú skôr zberateľskou raritou, než mainstreamovou bežeckou obuvou. Dá sa však očakávať, že technológie 3D tlmiacich vrstiev sa už čoskoro rozšíria medzi cenovo dostupné modely.

zdroj: eos.info zdroj fotografií:dezeen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá